Zdecydowanej większości z nas, safari kojarzy się z egzotycznymi, afrykańskimi krajami. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się czegoś na temat safari. Warto byłoby też mieć świadomość tego, gdzie i kiedy można się na nie udać. Ta informacja będzie szczególnie przydatna dla osób, które są zainteresowane wyjazdem na safari.

Co to jest safari?

Co do zasady, pod pojęciem safari kryje się wyprawa myśliwska na egzotyczne zwierzęta i z tym właśnie przez długie lata kojarzono to określenie. Współcześnie jednak, mianem safari określa się przede wszystkim podróż karawanową w krajach afrykańskich. Jest to najczęściej pewna forma zorganizowanego wypoczynku. Jak nietrudno zgadnąć, ma ona na celu przede wszystkim obserwację dzikiej, egzotycznej przyrody. Mowa tu zarówno o florze, jak i o faunie. Nie sposób jednak zaprzeczyć temu, że zdecydowana większość turystów fascynuje się przede wszystkim zwierzętami. W zależności od tego, o jakiej porze będzie odbywało się safari, można podziwiać między innymi takie zwierzęta jak żyrafy, antylopy, hipopotamy czy słonie. Ogromne zainteresowanie wzbudzają również lwy i gepardy. Sporo osób zastanawia się nad tym, czy udział w wyprawie karawanowej jest w ogóle bezpieczny. Na szczęście, jeżeli safari jest dobrze zorganizowane, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że jego przebieg nie zostanie zakłócony żadnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Każdy turysta biorący udział w wyprawie karawanowej musi jednak zdawać sobie sprawę z konieczności zachowana należytej ostrożności. Do otaczającej nas przyrody trzeba podchodzić z respektem i szacunkiem. Nie należy zaczepiać zwierząt, bo ich reakcje mogą być wówczas nieprzewidywalne.

Gdzie i kiedy wybrać się na safari?

Jeżeli interesuje nas wyprawa na safari, powinniśmy dowiedzieć się, gdzie i o jakiej porze warto się na nie wybrać. Nie da się ukryć, że najpopularniejszymi kierunkami są Kenia oraz Tanzania. Bez względu na to, który kraj wybierzemy, powinniśmy udać się tam raczej w porze letniej. Będziemy mieć wówczas do czynienia z przyjemną na ogół temperaturą powietrza, choć niektórym może być za gorąco. Nie powinno także padać. Na safari do Tanzanii bądź Kenii najlepiej udać się w okresie od czerwca do października. Oprócz tych dwóch najpopularniejszych kierunków, na safari można udać się również do Zimbabwe, Namibii czy Ugandy.

Safari w Tanzanii – czy to dobre rozwiązanie?

Safari Tanzania to na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie na własne oczy zobaczyć egzotyczne zwierzęta i wspaniałą, nieokiełznaną przyrodę. Dlaczego warto zdecydować się na wyprawę właśnie do tego kraju? Przede wszystkim dlatego, że fauna i flora Tanzanii są wyjątkowo różnorodne. Odwiedzając ten kraj będziemy mogli podziwiać nie tylko przyrodę, ale również najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Co więcej, safari w Tanzanii do wyjątkowa okazja do odwiedzin w najsłynniejszym parku w Afryce – Serengeti. Można spotkać tam zebry, hipopotamy, a także lwy, czyli najbardziej charakterystyczne egzotyczne zwierzęta.

Jak zorganizować wyjazd?

Jeśli marzy nam się safari w Tanzanii, musimy zadbać o odpowiednią organizację wyjazdu. Na wyprawę karawanową lepiej nie udawać się na własną rękę. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale często niemożliwe do zrealizowania. Warto zatem skorzystać z usług jakiegoś podmiotu, który zajmuje się profesjonalną organizacją wypraw na safari. Mowa tu chociażby o Tanzania Advisor, który pomoże także w znalezieniu najlepszego połączenia lotniczego. To bardzo ważne, bo różnice w cenach biletów mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Trzeba oczywiście liczyć się z koniecznością wcześniejszego zapisu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://tanzaniaadvisor.com/safari-tanzania/.

Pomimo tego, że Tanzania nie wymaga żadnych obowiązkowych szczepień, niektórym z nich warto się poddać przed wyjazdem do tego egzotycznego kraju. Mowa tu przede wszystkim o szczepieniach ochronnych przeciwko takim chorobom jak tężec, krztusiec, błonica czy dur brzuszny. Przyda nam się także szczepienie przeciwko żółtaczce. Warto mieć na uwadze to, że niektóre loty obejmują przesiadkę w Etiopii. Kraj ten wymaga zaś szczepienia przeciwko żółtej febrze. W Tanzanii niebezpieczne mogą być dla nas owady, w tym komary. Dlatego też, zaleca się stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwko insektom. Nie wolno zapomnieć również o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu na safari jest niezbędne, jeżeli zależy nam na tym, aby wyprawa przebiegała zgodnie z oczekiwaniami.

materiał zewnętrzny