(Tekst zaktualizowany w marcu 2024 r.)

Jak tzw. “rowerowi rodzice’ dosyć świadomie podchodziliśmy do nauki jazdy na jednośladzie i wyboru sprzętu dla dziecka. Najpierw w wieku 2 lat rowerek biegowy, potem bezpośrednia przesiadka na samodzielne 2 kółka, bez podpórek. Chyba odnieśliśmy sukces, bo mała śmigała samodzielnie na pedałach już w wieku 3 lat.

Kiedy córka w wieku 5 lat wyrosła z trzeciego w swoim życiu rowerka, postanowiliśmy zainwestować w coś z wyższej półki. Od dłuższego czasu mieliśmy na celowniku tzw. lekkie rowerki dziecięce, które oferuje kilka specjalizujących się w tym temacie firm, a od niedawna można je też znaleźć w ofercie Decathlonu.

Aktualizacja – marzec 2024

Dodaliśmy ofertę Puky linii LS-PRO – popularnych rowerków dziecięcych projektowanych w Niemczech i produkowanych w Polsce

Dlaczego warto się zainteresować lekkimi rowerkami?

Moją wyobraźnię pobudziła matematyka: jeśli dziecko ważące 16 kg jedzie na rowerze, który waży 10kg, to wrażenia z jazdy ma takie jak dorosły o wadze 65 kg jadąc na rowerze o wadze 40kg! Kolejny argument?

16 / 10 = 65 /40 kg

Mój dorosły, niskiej klasy rower szosowy jest lżejszy od większości rowerków dziecięcych w rozmiarze kół 16 cali! Do tego widziałem wyraźnie ile wysiłku kosztuje małego człowieka przestawianie takiego ciężaru np. w windzie, a każda górka na ścieżce staje się wymagającym podjazdem.

Rowerek Frog podpięty holem Follow Me

 

Czy niska waga to wszystko, co dostajemy za wyższą cenę?

Lekkie rowerki charakteryzują się zastosowaniem wielu dedykowanych komponentów, które pozwalają na obniżenie masy roweru. Tam gdzie większość producentów z oszczędności wkłada stalowe części (widelec, kierownica, mostek, sztyca, piasty), znajdujemy aluminium. Dotyczy to również akcesoriów, opon, chwytów itd.

Rowerki są zmodyfikowane pod względem ergonomicznym. Posiadają nie tylko krótsze ramiona korby, klamki hamulcowe, ale też np. węższą mufę supportu, co wymaga użycia nietypowych komponentów. W przypadku rowerów FROG odpowiadają za nie znane firmy (Tektro, Quantum, Kenda). WOOM stosuje unikatowe własne rozwiązania i części.  Decathlon stawia głównie na komponenty własnej produkcji, ale np. za siodełka odpowiada marka Selle Royal. Puky stawia na ogólnodostępne komponenty, tam gdzie nie ma to negatywnego wpływu na wagę i ergonomię. Zgodnie z filozofią marki gwarantuje dostępność własnych części zamiennych aż przez 10 lat po zakończeniu produkcji danego modelu.

Dbałość o jakość i precyzję komponentów sprawia, że po prostu lekko się na nich jeździ. Wszystkie części są dobrze dopasowane, nasmarowane. Jazda jest cicha i płynna.

Te rozwiązania mają niestety też wpływ na cenę – lekkie rowerki są o ok. 50% droższe od przeciętnej klasy odpowiedników uznanych marek “dorosło-rowerowych”.

Dobry rowerek dla dziecka to nie tylko niska waga, ale także cechy porządnych dużych rowerów – trwałość, precyzja, wygoda, uniwersalność i niskie opory.

Czy warto inwestować w lekkie rowerki dla dzieci?

Z punktu widzenia ergonomii i czystej radości z jazdy na pewno. Z drugiej strony budżety domowe nie są z gumy, dzieci szybko wyrastają z kolejnych rowerków. Każdy z nas, rodziców raczej nauczył się jeździć na znacznie cięższych sprzętach nawet niż te dostępne obecnie w tanich marketach. Odpowiedź zależy więc przede wszystkim od tego jakiego efektu oczekujemy. Argumentami za takim zakupem na pewno będą:

  • dziecko, które już dużo i chętnie jeździ – zwiększy “zasięg” i ogólną radość z jazdy
  • rodzeństwo – rowerek posłuży kilkorgu dzieci
  • rodziny, które podróżują rowerowo – łatwiejsza jazda, mniejsza masa do holowania
  • dziecko drobnej budowy – łatwiej będzie utrzymać równowagę, przestawiać rower
  • brak utwardzony tras lub pagórkowata okolica, gdzie każdy wyjazd wiąże się z pokonywaniem podjazdów

Warto zauważyć jeszcze, że:

  • te rowerki dosyć dobrze trzymają cenę na rynku wtórnym i jest na nie duży popyt – łatwiej dobrze sprzedać,
  • są wykonane z dbałością o każdy szczegół z komponentów wysokiej jakości – trwałość i precyzja
  • to dobry pomysł na duży rodzinny prezent :)

Uważam, że szczególnie warto rozważyć taki zakup, kiedy dziecko przesiada się na 16 cali w wieku ok 4-5 lat. Jest spora szansa, że na takim rowerze pojeździ dłużej niż jeden sezon. To też wiek, w którym można powoli wdrażać wycieczki dłuższe niż na podwórku “wokół komina”. Warto też przymierzyć dziecko do rowerków w rozmiarze 20 cali, które mają już zwykle kilka przerzutek. Przełożenia w znacznym stopniu podnoszą “zasięg” dziecka.

Porównanie wagi rowerków lekkich z popularnymi markami (aktualizacja 2024)

Rozmiar Woom FROG Kubikes Puky Decathlon BTWIN Przeciętny rowerek śr. klasy
14 cali

Woom 2

5,5 kg

ok. 1799 zł

FROG 40/43

6,3 kg

ok 2000 zł

BTWIN 500 14″

8.7 kg

549 zł (2024)

10 kg (stalowa rama)
16/18 cali

Woom 3

5,8 kg

ok. 1999zł

FROG 44

6,39 kg

ok. 2000 zł

Kubikes 16″ S / L –

5,9 kg

KUbikes 16 Superlight

5,9 kg (S)

1699 zł

LS-PRO 16

5,5 kg

1799 zł

LS-PRO 18

6 kg

1899 zł

BTWIN 900 CITY 16″

7,3 kg

949 zł (2024)

9,5 kg (aluminiowa rama)
20 cali

Woom 4

7,8 kg

ok. 2349 zł

FROG 53

8,15 kg

ok. 2600 zł

Kubikes 20 S / L

7,8 kg (S)

2379 zł

LS-PRO 20-7

7,8 kg

2199 zł

ROCKRIDER ST 900 20

11.7 kg

1399 zł (2024)

Btwin Riverside 900 20

9.3 kg (2024)

1399 zł

11,5 kg (aluminiowa rama)
24/26 cali

Woom 6 (24 cale)

8,2 kg

ok. 2549 zł

FROG 62 (24 cale)

9,25 kg

ok. 2430 zł

KUbikes 24 S / L

8,75 kg (S)

2749 zł

LS-PRO 24-8

8,9 kg

2449 zł

LS-PRO 26-8

9,6 kg

2499 zł

ROCKRIDER ST 920 24″ 12 kg

2299 zł (2024)

RIVERSIDE 900 26″ DLA DZIECI
10,5 kg

1699 zł (2024)

12,5 / 14,5 kg (aluminiowa rama)

mtb / miejski

(Podane wagi należy traktować orientacyjnie – producenci podają ten parametr w oparciu o różne parametry)

Jaki lekki rowerek dla dziecka wybraliśmy?

Lekki rower w rozmiarze 16 cali

Kiedy w kwietniu 2019 r. pojechaliśmy na umówione spotkanie w warszawskim sklepie Dzieciaki w plecaki, byłem nastawiony na zakup rowerka WOOM 3. Bardzo podobały mi się zastosowane w nim rozwiązania i jakość wykonania, która się potwierdziła w pierwszym kontakcie. Nie bez znaczenia była też waga, blisko 800 g niższa niż w odpowiedniku marki FROG. Pozostał jeden problem: rowerek miała wybrać sobie córka.

A jej wyraźnie bardziej odpowiadał Frog i to niestety nie tyle wizualnie, co po prostu lepiej się na nim czuła. Ciężko było nawet podważyć ten argument, bo wyraźnie było widać, że “sportowa” geometra FROG’a bardziej pasuje do niej niż wyprostowana, nieco BMXowa pozycja w WOOM.

Argumentów potwierdzających słuszność wyboru dostarczył też p. Sebastian, właściciel sklepu Dzieciaki w plecaki i najlepszy specjalista od sprzętów dla rowerowych rodzin, jakiego znam. Stwierdził, że waga choć istotna, nie może być ważniejsza od samopoczucia dziecka (w sumie oczywiste),  różnica 0,8 kg jest pomijalna w praktyce, a przewagą FROG’a jest dostępność części zapasowych – w razie wywrotek, uszkodzenia można zastąpić je dostępnymi powszechnie zamiennikami. FROG był też standardowo wyposażony w błotniki, więc różnica w cenie w praktyce była większa.

O rosnącej popularności lekkich rowerów dla dzieci świadczy rozbudowa oferty Decathlonu w tym zakresie. Od sezonu 2022 dostępne są już 2 linie tych rowerów w różnych rozmiarach: Rockrider (MTB) i Riverside (Trekking).

Uważam, że wybierając rower dla dziecka warto jest się przymierzyć do kilku modeli. Dzieci w wieku kilku lat mają zróżnicowaną anatomię i nie zawsze wybór na podstawie wieku i wzrostu będzie najtrafniejszy. Źle dobrany rowerek w najlepszym wypadku może skutkować zniechęceniem malucha do jazdy.

Do domu wróciliśmy z FROG’iem w bagażniku, do którego od razu dokupiliśmy hol Follow Me (dlaczego akurat ten i jak się sprawuje opiszę w następnym poście na blogu). Ani przez chwilę nie żałowaliśmy wyboru. Córka świetnie sobie radzi na tym rowerze. Zrobiliśmy w minionym sezonie sporo wspólnych wycieczek, w praktyce prawie zupełnie rezygnując z przyczepki. Mamy nadzieję, że rowerek posłuży nam jeszcze w przyszłym roku. Jednak patrząc na to jak często muszę podnosić siodełko, staje się to wątpliwe…

Po ponad pół roku przygód jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu. Przejechaliśmy wspólnie ok. 100-150 km. Zarówno na holu, jak samodzielnie. Nie wliczam w to jazd podwórkowych. Rowerek cały czas sprawuje się jak nowy i cieszy córkę za każdym razem, kiedy ma możliwość jeżdżenia na nim.  Czego chcieć więcej?

Aktualizacja – wybieramy rowerek 20 cali

W połowie sezonu 2020 (po nieco ponad roku) było jasne, że córka potrzebuje większego roweru. Szczęśliwie udało nam się wówczas zorganizować zamianę ze znajomymi, którzy równolegle kupili Froga 55 (20 cali).  Większy frog w eksploatacji okazał się godnym następcą. Podobnie bardzo dobrze sprawdził się podczas wycieczek.

Po 1,5 roku eksploatacji możemy stwierdzić, że był to bardzo udany zakup. Córka sprawnie poruszała się na tym rowerze pokonując kilkunastokilometrowe dystanse. Szybko nauczyła się korzystać z przerzutek, chociaż początkowo trudność sprawiała jej redukcja przełożeń kciukiem.

Aktualizacja – pora na 24 26 cali (Riverside 900 z Decathlonu)

Sezon 2022 przynosi nam konieczność kolejnej zmiany roweru. W związku z mocnym rozwojem branży i rosnącymi cenami, zdecydowaliśmy się na lekki rower z Decathlonu (Riverside 900 26 cali). Co ciekawe, mimo większych kół (pomijamy następne w kolejności koła 24), to jest on dostosowany do wzrostu wysokich 8-latków.

Riverside 900 z Decathlonu opinia po pierwszym sezonie

Po całym sezonie możemy w pełni polecić Riverside 900 w rozmiarze 26 cali. Okazał się bardzo fajnym, lekkim i bezobsługowym rowerem. Córka bez problemu radzi sobie z nim zarówno podczas jazdy, jak i przenoszenia np. w windzie. Z przyjemnością z niego korzysta, co chyba jest najlepszym potwierdzeniem słusznego wyboru. W wakacje prawie codziennie towarzyszył jej na podwórku przez co ma już trochę mniejszych i większych rys (wielu udało się uniknąć dzięki dokupionej stopce). Dzięki uniwersalnemu rozmiarowi i dużym kołom posłuży nam pewnie jeszcze przez parę sezonów.

Styczeń 2024 – aktualizacja po 2 sezonach

Riverside 900  cały czas świetnie służy córce. Przed nami kolejny sezon z tym rowerem. Z czynności serwisowych trzeba wykonać standardowy przegląd, regulacja przerzutek, smarowanie łańcucha, pompowanie – standard. Dodatkowo wymiany wymagał złamany przez przypadek pancerz linki przerzutki przy przerzutce.

Do roweru Riverside 900 możemy polecić sprawdzoną przez 2 sezony regulowaną stopkę szwajcarskiej firmy Pletscher (ok 75 zł na Allegro)

 

DODATEK: Tabela rozmiarów rowerów dziecięcych FROG

 

Model Wew. długość nogi cm (in) Wiek Rozmiar koła Rozmiar ramy
Tadpole Mini 24cm (9″) 1-2 10″
Tadpole 31cm (12″) 2-3 12″
Tadpole Plus 38cm (15″) 3-4 14″
Frog 40 40cm (16″) 3-4 14″ 9″
Frog 44 44cm (19″) 4-5 16″ 9.5″
Frog 47 47cm (19″) 4-6 18″ 9.5″
Frog 52 52cm (20″) 5-6 20″ 10″
Frog 53 53cm (20″) 5-7 20″ 11″
Frog 55 55cm (22″) 6-7 20″ 11″
Frog 62 62cm (24″) 8-10 24″ 12″
Frog 69 69cm (27″) 10-12 26″ 14″
Frog 73 73cm (29″) 12-14 26″ 16″
Frog 78  78cm (31″) 13+ 26″ 18″
Frog Road/Track 58 58cm (23″) 6-7 20″ 11″
Frog Road/Track 67 67cm (26″) 8-12 24″ 14″
Frog Road/Track 70 70cm (27″) 11-14 26″ 17″
Frog MTB 62 62cm (24″) 8-10 24″ 12.5″
Frog MTB 69  69cm (27″) 10-12 26″ 15″
Frog MTB 72  72cm (28″) 13+ 26″ 16″

Ten wpis został przygotowany z myślą o ułatwieniu wyboru właściwego roweru dla dziecka. Niektóre zawarte w nim linki mogą być afiliacyjne. Jeśli dokonasz zakupu przy ich użyciu, otrzymujemy niewielką prowizję. Dziękujemy.

Dlaczego warto wybrać lekki rower dla dziecka?

Ponieważ jazda na nim będzie po prostu przyjemniejsza dla dziecka niż na standardowym ciężkim rowerze. Łatwiej będzie się manewrowało, pokonywało podjazdy, przestawiało rower na postojach, zwiększy się zasięg dziecka i tym samym chęć do kolejnych wycieczek.

Jakie są marki lekkich rowerów dla dzieci?

Do najpopularniejszych należą Frog, Woom, Kubikes, a od jakiegoś czasu dołączył do nich Decathlon

Czy lekkie rowery to tylko kwestia wagi i ceny?

Nie, te rowery są też lepiej dopracowane i bardziej ergonomiczne dla małych rowerzystów (np. odpowiednia długość korb, dostosowane klamki hamulców itd.)