Poniżej podręczna lista najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w kujawsko-pomorskim (moim zdaniem oczywiście :). Są to tzw. atrakcje „must see”, znane z każdego przewodnika, ale również kilka nieoczywistych punktów, zaszytych gdzieś w terenie. Lista jest od czasu do czasu aktualizowana, więc dajcie znać w komentarzach, czego brakuje? :)

Ciekawe miejsca, które znają wszyscy (prawie)

 • Toruń – miasto z kapitalnym kameralnym klimatem (jedna z dwóch stolic kujawsko-pomorskiego), średniowieczne zabytki są tu rzeczywiście na wyciągnięcie ręki. Freski w Biedronce? – nie ma sprawy, Kawa pod sklepieniem sprzed 5 stuleci? –  bez zbędnego szukania. Ciągle są tu ustronne miejsca, gdzie kroki na bruku odbijają się tym samym echem, co 500 lat temu
 • Bydgoszcz – miasto do odkrycia (druga kujawsko-pomorska stolica). Większość osób, które tu przyjeżdża, wyjeżdża pod wielkim wrażeniem tutejszych atrakcji, nie kryjąc zaskoczenia. Jedno z nielicznych miast w Polsce, które faktycznie zwrócone jest ku rzece. Starem Miasto z fajnym klimatem, obszerne śródmieście, przyjemne knajpy, swojski gwar, który daje o sobie znać już nie tylko w szczycie sezonu. Tajemnice Bydgoszczy odkrywają kreatywni przewodnicy z Biura Turystyki visite.pl. Warto rzucić okiem na ich porady dotyczące zwiedzania miasta.
 • Biskupin – wyjątkowe odkrycie archeologiczne, które dało początek niezwykłemu miejscu, gdzie każdy może spotkać się z historią podaną w atrakcyjnej formie. Odtworzenie wczesnośredniowiecznego grodu na taką skalę jest już rzadkością, a utrzymanie go jako żywego, ciekawego muzeum to unikat.
 • Bory Tucholskie – dla jednych tradycyjne miejsce wypoczynku, dla innych obszerny teren do eksploracji pieszej, rowerowej czy kajakowej. Sosnowe lasy i ich serdeczni mieszkańcy, co roku goszczą tysiące spragnionych błogiego spokoju turystów. Nie brakuje tu popularnych atrakcji, miejsc do odkrycia, zagubione w lesie jeziora, zacienione doliny strumieni, niezwykłe rezerwaty czy pomniki przyrody.
 • Golub-Dobrzyń – chyba najbardziej rozpoznawalny pokrzyżacki zamek w regionie. Ciekawa bryła odbudowanego zamku malowniczo góruje nad miastem. W środku spotkamy sporo pamiątek z czasów świetności warowni.
 • Chełmno – czy zasługuje na potoczne miano “Krakowa Północy”, każdy musi ocenić sam, ale z pewnością warto tu przyjechać chociaż na parę godzin, żeby przejść się klimatycznymi uliczkami starówki, przyjrzeć renesansowym detalom słynnego ratusza. czy dotknąć murów jednej z kilku średniowiecznych świątyń.

Dużo fajnych zdjęć z ciekawych miejsc wrzucamy na instragram. Chcesz zobaczyć?No pokaż :)


Ciekawe miejsca na rower

 • Trasa rowerowa Bydgoszcz – Koronowo – dużą atrakcją trasy poprowadzonej po linii dawnej kolejki wąskotorowej jest wyremontowany wysoki most nad Brdą w Okolu pod Koronowem. Jedna z dwóch „pokolejowych” tras w kujawsko-pomorskim. Cała trasa stanowi wygodne połączenie Bydgoszczy z Koronowem i Zalewem Koronowskim. Tą ciekawą ścieżką możemy dojechać do samych Pieczysk (Mapa trasy, opis, zdjęcia i dane GPS)
 • Trasa rowerowa z Torunia do Unisławia – kolejna trasa wytyczona na szlaku kolejowym. Wydzielona, wygodna, asfaltowa droga dla rowerów o długości ponad 20 km. Przecina Pojezierze Chełmińskie łącząc Toruń z Doliną Dolnej Wisły. Opis trasy
 • Wiślana Tras Rowerowa w Grudziądzu – trasa prowadząca od bulwarów nad Wisłą, wspina się na wysoką wiślaną skarpę trawersując jej zbocze, po drodze spotkamy kilka punktów widokowych i postojowych. Następnie trasa odbija do starego parku w okolicy Twierdzy GrudziądzGłówną atrakcją jest jej trawersujący, eksponowany przebieg nad doliną Wisły.
 • Przez punkty widokowe w Dolinie Dolnej Wisły – długa trasa, która prowadzi przez efektowne punkty widokowe po obu stronach Wisły między Bydgoszczą a Świeciem i Chełmnem (opis szlaku)
 • Pojezierze Brodnickie – okolice Brodnicy, Górzna, jeziora lasy, zaskakująco ukształtowany teren i tutejsze atrakcje powinny zadowolić na dobrych kilka dni każdego entuzjastę jazdy w terenie. Bogactwo przyrody jest tu prawdopodobnie nieporównywalne z żadną inną częścią regionu kujawsko-pomorskiego.

Więcej propozycji ciekawych tras rowerowych

Ciekawe miejsca, o których nie masz pojęcia ;)

W naszym regionie znajduje się kilka naprawdę niezwykłych obiektów przyrodniczych, które nie są powszechnie znane, a z pewnością warte zobaczenia.

 • Pływające wyspy – rezerwat przyrody “Jeziorka Kozie” ochrania zarastające jeziora wytopiskowe. Ze proces ten odpowiadają powiększające się torfiwska wysokie, które odrywają się od brzegu, tworząc dryfujące wyspy. Malownicze, atrakcyjne i niezwykłe miejsce. (zobacz na mapie)
 • Jaskinia Bajka w Gądeczu – ok. 20 km od Bydgoszczy, w wąwozie wciętym w skarpę Doliny Dolnej Wisły znajdują 3 jaskinie. Największa z nich (i zarazem w całym kujawsko-pmorskim), Bajka I, ma 19 m głębokości. Jaskinie powstały przez wypłukanie piaskowca. To jedne z nielicznych jaskiń tego typu w północnej Polsce. (zobacz na mapie)
 • Klimat śródziemnomorski – W Piechcinie, w okolicy Inowrocławia,  znajduje się ciekawa atrakcja – zalana kopalnia odkrywkowa skały wapiennej. Jasna skała i turkusowa woda sztucznego jeziora w ciepły dzień pozwalają przenieść się w wyobraźni nad brzeg Morza Śródziemnego. Dzięki niezwykłej przejrzystości wody to popularne miejsce wśród nurków. (zobacz na mapie)
 • Kujawsko-Pomorskie “Himalaje” – Nieopodal Kamienia Krajeńskiego znajduje się pas wzniesień zwanych “Górami Obkaskimi”. To tu znajduje się najwyższy punkt w województwie, tzw. Czarna Góra o wysokości 188,8 m n.p.m. Jest to najniższy z 16 szczytów korony Polski. Wspinaczka na na ten ciekawy szczyt wymaga trochę wysiłku, choć niestety jego wierzchołek jest porośnięty lasem. (zobacz na mapie) Prowadzi tamtędy szlak rowerowy Greenway Naszyjnik Północy
 • Diabelski Kamień – W okolicy stacji kolejowe Leosia, na północ od Świecia, znajduje się ciekawa atrakcja –  wielki głaz narzutowy. To trzeci pod względem wielkości tak obiekt w Polsce. Ma w obwodzie 24,5 m, 8,8 m szerokości i 3,8 m wysokości. Prowadzi tutaj żółty szlak pieszy im. Hoffmanna. (zobacz na mapie)

Atrakcje dla rodzin dzieci

Ten region ma również wiele do zaoferowania dla rodzin podróżujących z dziećmi. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się Pałuki i okolice Żnina, gdzie zabawy wystarczy na kilka dobrych dni.

 • Piernikowy Toruń – legendy toruńskich pierników można dotknąć, aż w dwóch niezależnie działających żywych muzeac
 • Przejażdżka kolejką i Muzuem Kolei Wąskotorowej w Wenecji – miniaturowe pociągi poruszają wyobraźnię małych i dużych, a romantyczna przejażdżka przez sielskie Pałuki na długo zostaje w pamięci
 • Parki Dinozaurów – w Rogowie i Solcu Kujawskim znajdują się dwa duże park, w którym można zetknąć się z prehistorycznymi gadami. Oczywiście, jak wielu takich miejscach, atrakcje nie kończą się na plastikowych potworach naturalnej wielkości.
 • Biskupin – rekonstrukcja prasłowiańskiej osady znana chyba wszystkim
 • Miasteczko westernowe Silverado – kolejna rodzinna atrakcja na Pałukach, tym razem osadzona w realiach dzikiego zachodu

Atrakcje na weekend

A co jeśli na wycieczkę do regionu kujawsko-pomorskiego mamy nie więcej niż 2 dni? Podczas weekendowych wyjazdów czas bardzo szybko leci, dlatego warto go wykorzystać jak najlepiej. Niezależnie z jakiego kierunku przybywamy, dobrym wyborem będzie odwiedzenie dwóch stolic: Bydgoszczy i Torunia. Ich centra oddalone są od siebie o nie więcej niż 50 km, a mają zupełnie inny charakter. Torunia nie trzeba nikomu reklamować, ale Bydgoszcz też już zdobywa uznanie wśród polskich i zagranicznych turystów.