5 ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim | Szlaki Przygody | podróże, trasy, sprzęt

5 ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim

…o których nie masz pojęcia ;)

W naszym regionie znajduje się kilka naprawdę niezwykłych obiektów przyrodniczych, które nie są powszechnie znane, a z pewnością warte zobaczenia.

  • Pływające wyspy – rezerwat przyrody “Jeziorka Kozie” ochrania zarastające jeziora wytopiskowe. Ze proces ten odpowiadają powiększające się torfiwska wysokie, które odrywają się od brzegu, tworząc dryfujące wyspy. Malownicze i niezwykłe miejsce. (zobacz na mapie)
  • Jaskinia Bajka  w Gądeczu – ok. 20 km od Bydgoszczy, w wąwozie wciętym w skarpę Doliny Dolnej Wisły znajdują 3 jaskinie. Największa z nich, Bajka I, ma 19 m głębokości. Jaskinie powstały przez wypłukanie piaskowca. To jedne z nielicznych jaskiń tego typu w północnej Polsce. (zobacz na mapie)
  • Klimat śródziemnomorski – W Piechcinie, w okolicy Inowrocławia,  znajduje się zalana kopalnia odkrywkowa skały wapiennej. Jasna skała i turkusowa woda sztucznego jeziora w ciepły dzień pozwalają przenieść się w wyobraźni nad brzeg Morza Śródziemnego. Dzięki niezwykłej przejrzystości wody to popularne miejsce wśród nurków. (zobacz na mapie)
  • Kujawsko-Pomorskie “Himalaje” – Nieopodal Kamienia Krajeńskiego znajduje się pas wzniesień zwanych “Górami Obkaskimi”. To tu znajduje się najwyższy punkt w województwie, tzw. Czarna Góra o wysokości 188,8 m n.p.m. Wspinaczka na szczyt wymaga trochę wysiłku, choć niestety jego wierzchołek jest porośnięty lasem. (zobacz na mapie)
  • Diabelski Kamień – W okolicy stacji kolejowe Leosia, na północ od Świecia, znajduje się wielki głaz narzutowy. To trzeci pod względem wielkości tak obiekt w Polsce. Ma w obwodzie 24,5 m, 8,8 m szerokości i 3,8 m wysokości. Prowadzi tutaj żółty szlak pieszy im. Hoffmanna. (zobacz na mapie)

Przewodniki po regionie:


[mapsmarker layer=”6″]

Rzuć okiem:

Author: Marcin Wasilewski

Udostępnij

1 komentarz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This