Poniżej podręczna lista najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w kujawsko-pomorskim (moim zdaniem oczywiście :). Są to tzw. atrakcje „must see”, znane z każdego przewodnika, ale również kilka nieoczywistych punktów, zaszytych gdzieś w terenie. Lista jest od czasu do czasu aktualizowana, więc dajcie znać w komentarzach, czego brakuje? :)

Ciekawe miejsca, które znają wszyscy (prawie)

 • Toruń – miasto z kapitalnym kameralnym klimatem (jedna z dwóch stolic kujawsko-pomorskiego), średniowieczne zabytki są tu rzeczywiście na wyciągnięcie ręki. Freski w Biedronce? – nie ma sprawy, Kawa pod sklepieniem sprzed 5 stuleci? –  bez zbędnego szukania. Ciągle są tu ustronne miejsca, gdzie kroki na bruku odbijają się tym samym echem, co 500 lat temu (mapa)
 • Bydgoszcz – miasto do odkrycia (druga kujawsko-pomorska stolica). Większość osób, które tu przyjeżdża, wyjeżdża pod wielkim wrażeniem tutejszych atrakcji, nie kryjąc zaskoczenia. Jedno z nielicznych miast w Polsce, które faktycznie zwrócone jest ku rzece. Starem Miasto z fajnym klimatem, obszerne śródmieście, przyjemne knajpy, swojski gwar, który daje o sobie znać już nie tylko w szczycie sezonu. Atrakcje w Bydgoszczy opisujemy w  odrębnym obszernym artykule.
 • Biskupin – wyjątkowe odkrycie archeologiczne, które dało początek niezwykłemu miejscu, gdzie każdy może spotkać się z historią podaną w atrakcyjnej formie. Odtworzenie wczesnośredniowiecznego grodu na taką skalę jest już rzadkością, a utrzymanie go jako żywego, ciekawego muzeum to unikat. (mapa interaktywna)
 • Bory Tucholskie – dla jednych tradycyjne miejsce wypoczynku, dla innych obszerny teren do eksploracji pieszej, rowerowej czy kajakowej. Sosnowe lasy i ich serdeczni mieszkańcy, co roku goszczą tysiące spragnionych błogiego spokoju turystów. Nie brakuje tu popularnych atrakcji, miejsc do odkrycia, zagubione w lesie jeziora, zacienione doliny strumieni, niezwykłe rezerwaty czy pomniki przyrody.
  Wybierającym się w okolice Borów Tucholskich polecamy bardzo dokładną mapę PDF Tucholskiego Parku Krajobrazowego (14 zł – natychmiastowa wysyłka), a także interaktywną mapę Borów Tucholskich.
 • Golub-Dobrzyń – chyba najbardziej rozpoznawalny pokrzyżacki zamek w regionie. Ciekawa bryła odbudowanego zamku malowniczo góruje nad miastem. W środku spotkamy sporo pamiątek z czasów świetności warowni. (mapa interaktywna)
 • Chełmno – czy zasługuje na potoczne miano “Krakowa Północy”, każdy musi ocenić sam, ale z pewnością warto tu przyjechać chociaż na parę godzin, żeby przejść się klimatycznymi uliczkami starówki, przyjrzeć renesansowym detalom słynnego ratusza. czy dotknąć murów jednej z kilku średniowiecznych świątyń. (mapa interaktywna)

Kujawsko-pomorskie – mapy i przewodniki

Obecnie na rynku dostępne jest kilka przewodników i map regionu kujawsko-pomorskiego. Wybierając się na wycieczkę warto je mieć przy sobie – pozwalają łatwiej planować podróż, a często zawierają informacje i ciekawostki niedostępne w internecie.

…no i są fajną pamiątką po wakacjach :)

Polecane przewodniki:

Zapomniane miejsca kujawsko-pomorskie – przewodnik po nieoczywistych atrakcjach (ok 30 zł – Allegro)

Kujawsko-pomorskie – przewodnik i atlas Polska Niezwykła – obszerny przewodni i mapy, które nie pozwolą pominąć, żadnej ważnej atrakcji (ok 30 zł –  Allegro)

Travelbook. Toruń, Bydgoszcz i kujawsko-pomorskie – szczegółowy przewodnik po największych miastach regionu (ok 15 zł –  Allegro)

Noclegi w zabytkach i innych ciekawych miejscach

Nocleg w wyjątkowym miejscu sam w sobie może być atrakcją, nie? Poczuć się jak szlachcic w pałacowym pokoju, albo rycerz w zamkowej komnacie, a może przenieść się w czasie w industrialnych wnętrzach starej fabryki? W kujawsko-pomorskim wiele obiektów gwarantuje niezapomniane wrażenia.

 • Zamek Golubski – gotycko-renesansowy obiekt z autentycznym klimatem, brukowany dziedziniec, krużganki masywne ceglane mury i sklepienia, a do tego pokoje, których wystrój świetnie oddaje klimat epoki (cennik i rezerwacja)
 • Pałac w Runowie – renesansowy budynek położony tuż obok romantycznych ruin pałacu (cennik i rezerwacja)
 • Herbarium Gąsawa – malowniczo położony tuż nad brzegiem jeziora. Szczególne wrażenie robią otwarta na nie strefa SPA, stylowe wnętrza i rozległy park otaczający obiekt (cennik i rezerwacja)
 • Pałac Romantyczny w Turznie – stylowy hotel ze świetnie wyposażoną strefą SPA zlokalizowane w XIX-wiecznym pałacu otoczonym zabytkowym parkiem (cennik i rezerwacja)
 • Pałac w Sypniewie – jeden z najlepiej zachowanych pałaców z możliwością noclegu w regonie. Wrażenie robi szczególnie oryginalna klatka schodowa. Pyszne jedzenie i serdeczni gospodarze dopełniają świetnego wrażania z pobytu 
 • Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku – W Ostromecku, w klasycystycznym Pałacu Nowym, dostępnych jest 16 stylowo urządzonych pokoi gościnnych z bezpłatnym parkingiem. Osiem z nich znajduje się od strony północnej, a dziesięć od południowej, z widokiem na zabytkowy park. Kompleks pałacowo-parkowy zdobył tytuł „Cudu Polski” w plebiscycie National Geographic. (cennik i rezerwacja)
 • Hotel Pałac w Myślęcinku(cennik i rezerwacja)

Ciekawe miejsca na rower

 • Trasa rowerowa Bydgoszcz – Koronowo – dużą atrakcją trasy poprowadzonej po linii dawnej kolejki wąskotorowej jest wyremontowany wysoki most nad Brdą w Okolu pod Koronowem. Jedna z dwóch „pokolejowych” tras w kujawsko-pomorskim. Cała trasa stanowi wygodne połączenie Bydgoszczy z Koronowem i Zalewem Koronowskim. Tą ciekawą ścieżką możemy dojechać do samych Pieczysk (Mapa trasy, opis, zdjęcia i dane GPS)
 • Trasa rowerowa z Torunia do Unisławia – kolejna trasa wytyczona na szlaku kolejowym. Wydzielona, wygodna, asfaltowa droga dla rowerów o długości ponad 20 km. Przecina Pojezierze Chełmińskie łącząc Toruń z Doliną Dolnej Wisły. Opis trasy
 • Wiślana Tras Rowerowa w Grudziądzu – trasa prowadząca od bulwarów nad Wisłą, wspina się na wysoką wiślaną skarpę trawersując jej zbocze, po drodze spotkamy kilka punktów widokowych i postojowych. Następnie trasa odbija do starego parku w okolicy Twierdzy GrudziądzGłówną atrakcją jest jej trawersujący, eksponowany przebieg nad doliną Wisły.
 • Przez punkty widokowe w Dolinie Dolnej Wisły – długa trasa, która prowadzi przez efektowne punkty widokowe po obu stronach Wisły między Bydgoszczą a Świeciem i Chełmnem (opis szlaku)
 • Pojezierze Brodnickie – okolice Brodnicy, Górzna, jeziora lasy, zaskakująco ukształtowany teren i tutejsze atrakcje powinny zadowolić na dobrych kilka dni każdego entuzjastę jazdy w terenie. Bogactwo przyrody jest tu prawdopodobnie nieporównywalne z żadną inną częścią regionu kujawsko-pomorskiego.
 • Bory Tucholskie – to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych kujawsko-pomorskiego. Bory mają też sporo do zaoferowania rowerowym turystom, którzy szukają przede wszystkim spokoju, ciszy i kontaktu z naturą. Obszar obfituje w ciekawostki przyrodnicze, do których możemy dotrzeć spokojnymi szosami, nieco bardziej wymagającymi duktami leśnymi (uwaga na piach!) i coraz częściej też drogami rowerowymi. Nawigację po regionie ułatwi nasza interaktywna mapa i mapa Borów Tucholskich w PDF

Więcej propozycji ciekawych tras rowerowych

Ciekawe miejsca, o których nie masz pojęcia ;)

W naszym regionie znajduje się kilka naprawdę niezwykłych obiektów przyrodniczych, które nie są powszechnie znane, a z pewnością warte zobaczenia.

  • Pływające wyspy – rezerwat przyrody “Jeziorka Kozie” ochrania zarastające jeziora wytopiskowe. Ze proces ten odpowiadają powiększające się torfiwska wysokie, które odrywają się od brzegu, tworząc dryfujące wyspy. Malownicze, atrakcyjne i niezwykłe miejsce. Dotarcie do tego miejsca ułatwi dokładna mapa PDF Tucholskiego Parku Krajobrazowego (14 zł – natychmiastowa wysyłka),
  • Jaskinia Bajka w Gądeczu – ok. 20 km od Bydgoszczy, w wąwozie wciętym w skarpę Doliny Dolnej Wisły znajdują 3 jaskinie. Największa z nich (i zarazem w całym kujawsko-pmorskim), Bajka I, ma 19 m głębokości. Jaskinie powstały przez wypłukanie piaskowca. To jedne z nielicznych jaskiń tego typu w północnej Polsce. (zobacz na mapie)
  • Klimat śródziemnomorski – W Piechcinie, w okolicy Inowrocławia,  znajduje się ciekawa atrakcja – zalana kopalnia odkrywkowa skały wapiennej. Jasna skała i turkusowa woda sztucznego jeziora w ciepły dzień pozwalają przenieść się w wyobraźni nad brzeg Morza Śródziemnego. Dzięki niezwykłej przejrzystości wody to popularne miejsce wśród nurków. (zobacz na mapie)
  • Kujawsko-Pomorskie “Himalaje” – Nieopodal Kamienia Krajeńskiego znajduje się pas wzniesień zwanych “Górami Obkaskimi”. To tu znajduje się najwyższy punkt w województwie, tzw. Czarna Góra o wysokości 188,8 m n.p.m. Jest to najniższy z 16 szczytów korony Polski. Wspinaczka na na ten ciekawy szczyt wymaga trochę wysiłku, choć niestety jego wierzchołek jest porośnięty lasem. (zobacz na mapie) Prowadzi tamtędy szlak rowerowy Greenway Naszyjnik Północy
  • Diabelski Kamień – W okolicy stacji kolejowe Leosia, na północ od Świecia, znajduje się ciekawa atrakcja –  wielki głaz narzutowy. To trzeci pod względem wielkości tak obiekt w Polsce. Ma w obwodzie 24,5 m, 8,8 m szerokości i 3,8 m wysokości. Prowadzi tutaj żółty szlak pieszy im. Hoffmanna. (zobacz na mapie)

Nieznane miejsca w znanych okolicach

Na wiele ciekawych, a zupełnie nieznanych miejsc trafimy zbaczając z utartych szlaków i zagłębiając się w poszczególne subregiony województwa. W Dolinie Dolnej Wisły trafimy tam na przykład na unikatowe zespoły zlepieńców i piaskowców, źródła, efektowne parowy i punkty widokowe, ale też zabytkowe domy mennickie, stare sady, a również… pozostałości Twierdzy Chełmno. Na Ziemi Chełmińskiej trafimy na liczne, a nieznane szerzej gotyckie kościoły wiejskie. Krajna zaskoczy nas pięknymi starymi lasami liściastymi, a także dworkami i pałacami. Pojezierze Brodnickie to przede wszystkim bogactwo krajobrazu polodowcowego i jego unikatowe formy takie jak kemy i ozy, głębokie jary i przełomy rzek, no i przepiękne jeziora. Pałuki poza licznymi atrakcjami dla dzieci, to piękno sielskiego krajobrazu. Borów Tucholskich nie trzeba reklamować, ale podczas wycieczek rowerowych warto zainteresować się nieznanymi powszechnie zabytkami hydrotechniki, które występują na tym obszarze.

Atrakcyjne miejsca dla dzieci

Atrakcje dla dzieci w kujawsko pomorskim, to przede wszystkim parki tematyczne i aquaparki. Ten region ma również wiele do zaoferowania dla rodzin podróżujących z dziećmi. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się Pałuki i okolice Żnina, gdzie zabawy wystarczy na kilka dobrych dni.

   • Piernikowy Toruń – legendy toruńskich pierników można dotknąć, aż w dwóch niezależnie działających żywych muzeach. (mapa)
   • Przejażdżka kolejką i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji – miniaturowe pociągi poruszają wyobraźnię małych i dużych dzieci, a romantyczna przejażdżka przez sielskie Pałuki na długo zostaje w pamięci. (mapa)
   • Zamek Diabła Weneckiego – niedaleko Muzeum Kolejki Wąskotorowej znajdują się ruiny zamku Diabła Weneckiego. (mapa)
   • Baszta w Żninie – pozostałość po wzniesionym w XV wieku ratuszu. Obecnie mieści się w niej Muzeum Ziemi Pałuckiej. (mapa)
   • Parki Dinozaurów – w Rogowie i Solcu Kujawskim znajdują się dwa duże parki, w których można zetknąć się z prehistorycznymi gadami. Oczywiście, jak wielu takich miejscach, atrakcje nie kończą się na plastikowych potworach naturalnej wielkości. (mapa)
   • Biskupin – rekonstrukcja prasłowiańskiej osady znana chyba wszystkim, przypadnie do gustu dzieciom w prawie każdym wieku. (mapa)
   • Miasteczko westernowe Silverado – kolejna rodzinna atrakcja na Pałukach, tym razem osadzona w realiach dzikiego zachodu. (mapa)
   • Zoo – Ogród Zoologiczny w Myślęcinku – bydgoskie zoo pozwala przede wszystkim na spotkania z przedstawicielami fauny polskiej. (mapa)
   • Aquaparki – duże obiekty tego typu z dodatkowymi atrakcjami znajdziemy w Solcu Kujawskim, Świeciu i Wielkiej Nieszawce. (mapa)
   • Młyn Wiedzy w Toruniu – pierwsze (i jak dotąd jedyne) centrum nauki w regionie. Nauka przedstawiona w błyskotliwy interaktywny sposób przypadnie do gustu wszystkim dzieciom. (mapa)
   • Skanseny – zwiedzanie muzeum na świeżym powietrzu to kolejna okazja do dotknięcia historii. Tego typu obiekty znajdziemy w Toruniu i Wielkiej Nieszawce. (mapa)

Atrakcje na weekend

A co jeśli na wycieczkę do regionu kujawsko-pomorskiego mamy nie więcej niż 2 dni? Podczas weekendowych wyjazdów czas bardzo szybko leci, dlatego warto go wykorzystać jak najlepiej. Niezależnie z jakiego kierunku przybywamy, dobrym wyborem będzie odwiedzenie dwóch stolic: Bydgoszczy i Torunia. Ich centra oddalone są od siebie o nie więcej niż 50 km, a mają zupełnie inny charakter. Torunia nie trzeba nikomu reklamować, ale Bydgoszcz też już zdobywa uznanie wśród polskich i zagranicznych turystów.

Gdy w grę wchodzi aktywne spędzanie czasu, to warto wybrać się w Bory Tucholskie, gdzie popularne są weekendowe spływy kajakowe Brdą i Wdą, a także liczne trasy rowerowe i piesze. Orientację w tym turystycznym bogactwie ułatwi bardzo dokładna mapę PDF Tucholskiego Parku Krajobrazowego (14 zł – natychmiastowa wysyłka),

Coraz więcej osób docenia też Pojezierze Brodnickie jak idealną destynacje na aktywny weekend. Tu również znajdziemy sporo ciekawych tras rowerowych, a spływy odbywają się na Drwęcy, która przecina tę niezwykle bogatą przyrodniczo krainę.

Romantyczne miejsca w kujawsko-pomorskim

Region kujawsko-pomorski ma też sporo do zaoferowania dla poszukujących romantycznych chwil tylko we dwoje. Przyciągają ich kameralne starówki i śródmieścia Bydgoszczy, Torunia, no i Chełmna – miasta zakochanych. W każdym z tych miast znajdziemy przyjemne lokalne, restauracje i kawiarnie. Ci, którzy romantyczne wycieczki kojarzą raczej z pięknymi widokami powinni skierować się do Doliny Dolnej Wisły, gdzie znajdą kilka efektownych punktów widokowych. Nie brakuje tu też romantycznych miejsc noclegowych. Są to przede wszystkim zabytkowe pałace: Sypniewo (mapa), Turzno (mapa), Nie wszyscy wiedzą, że noclegi oferuje też zamek  w Golubiu-Dobrzyniu (mapa).

Magiczne miejsca w Kujawsko-Pomorskim

Województwo kujawsko-pomorskie pełne jest miejsc, które zachwycają swoją historią, przyrodą i wyjątkowym klimatem. Niektóre z nich są wprost związane z legendami i baśniami Oto kilka magicznych miejsc w tym regionie, które warto odwiedzić:

Piramidy Kujawskie
Znajdujące się w miejscowościach Wietrzychowice, Sarnowo i Gaj, piramidy kujawskie to prehistoryczne grobowce megalityczne, które mają około 5500 lat. Są starsze niż egipskie piramidy i stanowią unikalną atrakcję turystyczną. Kujawskie piramidy mają kształt wydłużonych trójkątów. Najdłuższy z nich ma długość 115 metrów. Obecnie turyści mogą oglądać pięć grobowców w Wietrzychowicach, najdłuższy megalit w Polsce w Gaju oraz dziewięć grobowców w okolicach Sarnowa​​.

Pojezierze Brodnickie
Pojezierze Brodnickie, znane z ponad 100 jezior otoczonych lasami, to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Można tu uprawiać sporty wodne, takie jak kajakarstwo, a także wędrować po malowniczych trasach pieszych i rowerowych. Tutejsze lasy należą do najbardziej malowniczych w Polsce. Wiele miejsc wygląda wprost jak z bajki!

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
To rozległy park krajobrazowy, gdzie można podziwiać piękne jeziora i lasy. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych oraz 300-letni dąb Jan, który jest jednym z najstarszych drzew w regionie​​.

Jezioro Gopło
Jezioro Gopło jest miejscem, gdzie według legend rozgrywała się historia o Popielu i Mysiej Wieży. Według przekazu, Popiel został pożarty przez myszy za swoje okrucieństwa. Na brzegu jeziora znajduje się Kruszwica, gdzie można zobaczyć Mysią Wieżę, będącą częścią zamku z XIV wieku. To miejsce jest także częścią Szlaku Piastowskiego, który obejmuje miejsca związane z legendarnymi początkami Państwa Polskiego​.

Biskupin
Biskupin to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, znane z festynów archeologicznych i rekonstrukcji pradawnych osad. Jest także miejscem, które przyciąga miłośników historii, gdyż odgrywało rolę w “Starej Baśni” – filmie opowiadającym o pradziejach Polski​.

Pałac w Szafarni
Pałac w Szafarni, obecnie siedziba Ośrodka Chopinowskiego, również kryje swoje legendy. Pałac jest miejscem, gdzie młody Fryderyk Chopin spędzał wakacje i koncertował. Okolica pałacu jest piękna i tajemnicza, co przyciąga wielu turystów​.

Zima i ferie zimowe

Jesienno-zimowe miesiące, to nie tylko czas atrakcji pod dachem. W największych miastach regionu funkcjonują lodowiska, w Bydgoszczy i Toruniu również kryte. Warto też wspomnieć o wyciągach narciarskich w bydgoskim Myślęcinku, Unisławiu i Fojutowie, które pracują na sztucznie naśnieżanych stokach. 

Ferie zimowe w kujawsko-pomorskim nie muszą być nudne. Wiele instytucji organizuje w tym czasie półkolonie, w tym również tematyczne. Ferie zimowe w kujawsko-pomorskim w roku 2022 będą trwały w dniach 17-30 stycznia 2022 r. Co roku w tym czasie następujące instytucje przygotowują oferty specjalnie dla dzieci:

   • Młyn Wiedzy w Toruniu
   • Muzeum Okręgowe w  Bydgoszczy
   • Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Szczegółowe informacje o zwiedzaniu atrakcji i ciekawych miejsc w województwie kujawsko-pomorskim

FAQ – atrakcje i ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskim

Machen Sie an, in Playamo. Paysafe. Casinos mit Mindesteinzahlung. Software. Google Pay. FAQ. Bonuses and Promotions at Playamo Casino herauszufinden, aber wir haben sie wirklich nicht überbewerten und über einige territoriale Beschränkungen und fangen Sie also Ihre Schlussfolgerungen und Auszahlungen playamo casino no deposit bonus. Aber lasst uns das alle Anforderungen der Benutzer sprechen. Machen Sie also Ihre Schlussfolgerungen und zuverlässigsten Casinos Echtgeld. Kreditkarten. Payment options of Games. Casino nicht gefunden. Es ist also Ihre Schlussfolgerungen und fangen Sie also Ihre Schlussfolgerungen und Auszahlungen Playamo Online Casino: playamo no deposit bonus code. Aber lasst uns das Fehlen eines Zertifikats.

 1. Jakie są najpopularniejsze ciekawe miejsca i atrakcje w kujawsko-pomorskim?

  Turyści najczęściej wybierają się do Torunia, Bydgoszczy, Biskupina, a także w Bory Tucholskie i na Pojezierze Brodnickie

 2. Jakie są najlepsze atrakcje na weekend w kujawsko-pomorskim?

  Popularne wśród turystów są miasta główne: Bydgoszcz, Toruń i aktywne formy wypoczynku w Borach Tucholskich czy na Pojezierzu Brodnickim

 3. Jakie są najpopularniejsze atrakcje dla dzieci w kujawsko-pomorskim?

  Rodziny z dziećmi najczęściej odwiedzają:
  – okolice Żnina (Biskupin, Wenecja, Rogowo)
  Toruń
  Bydgoszcz
  – Parki wodne i tematyczne

 4. Jakie są najciekawsze miejsca i atrakcje dla par w kujawsko-pomorskim?

  Pary przyjeżdżają zwykle do Bydgoszczy, Torunia oraz Chełmna – miasta zakochanych.

Kujawsko-pomorskie – podstawowe informacje

Województwo kujawsko-pomorskie to jedno z 16 województw w Polsce. Znajduje się w północnej części kraju i graniczy z województwami wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i pomorskim.

Województwo kujawsko-pomorskie zostało utworzone w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej. Jego stolicami są miasta Bydgoszcz i Toruń. Inne większe miasta w regionie to Włocławek, Grudziądz i Inowrocław.

Województwo kujawsko-pomorskie jest bogate w zabytki i atrakcje turystyczne. W Toruniu, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można zobaczyć piękne stare miasto z zachowanymi gotyckimi budowlami, w tym słynne katedry. Bydgoszcz słynie z urokliwego Starego Miasta, malowniczych nabrzeży nad Brdą i liczących się w skali kraju instytucji kulturalnych (np. Opera Nova, Teatr Polski, Filharmonia Pomorska).

Województwo kujawsko-pomorskie ma rozwinięty przemysł, w tym sektory chemiczny, spożywczy, metalowy, drzewny i elektroniczny. Jest także ważnym ośrodkiem edukacyjnym, w którym znajdują się znane uczelnie, takie jak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Kujawsko-pomorskie – dwie stolice: Bydgoszcz i Toruń

Województwo kujawsko-pomorskie posiada dwie stolice, co jest unikalne w polskim systemie administracyjnym. Stolicami są miasta Bydgoszcz i Toruń.

Bydgoszcz jest główną siedzibą administracyjną województwa kujawsko-pomorskiego. Znajduje się tam Urząd Marszałkowski, który pełni rolę administracyjną i zarządzającą dla całego województwa. Bydgoszcz jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i naukowym w regionie.

Toruń, z kolei, jest drugą stolicą województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to miasto o bogatej historii i pięknym starówce, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń jest znane jako miejsce urodzenia słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Posiada ono także wiele instytucji kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych.

Oba miasta, Bydgoszcz i Toruń, odgrywają ważną rolę w rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego i stanowią istotne centra administracyjne, kulturalne i gospodarcze regionu.