Połączenia kolejowe i ciekawe szlaki rowerowe umożliwiają odbycie kilku ciekawych jednodniowych wycieczek. Zależnie od preferencji możemy dojechać w miejsce docelowe pociągiem i wracać do Torunia lub pokoknać taką pętlę w odwrotnym kierunku. Poniżej prezentujemy najciekawsze, naszym zdaniem, trasy.

Do Brodnicy (78 km)

Zielony szlak rowerowy przez Brodnicę biegnie, aż do Radomna. Nas interesuje jego początkowe 70 km. Startujemy z pl. Rapackiego w Toruniu. Jedziemy przez Toruń, kierując się do Lubicza, gdzie dojeżdżamy do Drwęcy i dalej podążamy równolegle do jej biegu, przez leśne i rolnicze tereny. Najważniejsze atrakcje na trasie to Golub-Dobrzyń (gotycko-renesansowy zamek), Szfarnia (XIX-wieczny dwór, Ośrodek Chopinowski) i Brodnica (gotycki kościół parafialny, ratusz, Brama Chełmińska). Dworzec kolejowy w Brodnicy zlokalizowany jest w blisko centrum miasta. Podróż powrotna z przesiadką w Jabłonowie Pomorskim trwa od ok 1,5 do 2,5 h. Warto sprwadzić połaczenie powrotne przed wyjazdem.

Terenową alternatywą szlaku, dla miłośników mtb jest żółty szlak pieszy do Brodnicy.

Więcej na: okiemturysty.pl

Do Inowrocławia (50 km)

Szlak rowerowy z Torunia do Inowrocławia został oznaczony również kolorem zielonym. To stosunkowo krótka wycieczka, która nie powinna sprawić problemów nawet mniej zaprawionym rowerzystom. Rozpoczyna się również przy pl. Rapackiego w centrum Torunia. Następnie przekracza Wisłę i ul. Nieszawska wyjeżdża z miasta. Pierwsza połowa szlaku to jazda przez wschodnie rubieża Puszczy Bydgoskiej. W okolicy Gniewkowa wyjeżdżamy na płaskie tereny rolniczej równiny Inowrocławskiej.  Najważniejsze atrakcje na trasie to: ruiny zamku Dybów (mało znany średniowieczny zabytek Torunia), zabytkowy kościół św. Mikołaja i Konstancji w Gniewkowie (XIV w.) i uzdrowiskowe miasto Inowrocław (solanki). Dworzec PKP w Inowrocławiu znajduje się ok. 2 km na północny-zachód od centrum miasta. Podróż trwa ok 40 min.

Do Włocławka (63 km)

Czerwony szlak do Włocławka pozwala na odbycie ciekawej wycieczki wzdłuż Wisły. Z względu na przebieg w okolicy brzegów pradoliny trzeba przygotować się na kilka wymagających podjazdów. Wędrówkę rozpoczynamy na pl. Rapackiego. Następnie przekraczamy Wisłę i ruszamy w drogę prowadzącą wzdłuż jej brzegu. Najciekawszą miejscowością na trasie jest Ciechocinek (tężenie, Park Tężniowy, zegar kwiatowy, fontanna „Grzybek”, Park Zdrojowy, dworek prezydencki, drewniana cerkiew). Szlak kończy się przy stacja Włocławek Zazamcze, ale warto nadłożyć kilka kilometrów, żeby dojechać do centrum miasta. Podróż powrotna trwa ok 50 min, odjazdy co ok. godzinę.

Do Bydgoszczy (57 km)

Szlak Przyjaźni łączący Toruń z Bydgoszczą to bardzo przyjemna trasa łączące dwie stolice województwa. Jak wszystkie szlaki, rozpoczyna się na toruńskim pl. Rapackiego. Parkowymi alejkami i ścieżkami rowerowymi wyjeżdża z Torunia. Najciekawsze miejsca na trasie to neogotycki dworek w Skłudzewie i zaespół pałacowo-parkowy w Ostromecku. Szlak prowadzi do dworca PKP w Bydgoszczy. Warto jednak ulicą Dworcową i Gdańską dojechać do Starego Miasta. Pociągi z Bydgoszczy do Torunia odjeżdżają co godzinę, przejazd trwa ok. 1h.

 

Szlaki:

Toruń – Radomno (szlak rowerowy zielony, nr TO 7003)

Toruń – Inowrocław (szlak rowerowy zielony)

Toruń – Włocławek (szlak rowerowy czerwony)

Bydgoszcz – Toruń (szlak rowerowy niebieski)