Szlak rozpoczyna się przy dworcu Bydgoszcz Główna. Ulicą Zygmunta Augusta, Artyleryjską, Kamienna i Lewińskiego prowadzi do Fordonu. Tam skręca w prawo i ul Rejewskiego dociera do Fordońskiej. Dalej wiedzie na wprost do mostu na Wiśle. Docieramy nim do Ostromecka. Szlak na łuku drogi odbija w prawo, ale warto podjechać kawałek prosto i zobaczyć jak wygląda pałac w Ostromecku po remoncie. Po powrocie na trasę jedziemy dobrej jakości asfaltem. W Wałdowie Królewskim czeka nas niezbyt stromy, ale dość długi podjazd na brzeg pradoliny Toruńsko – Eberswaldzkiej. Za plecami roztacza się urokliwy widok na dno doliny. Tu zaczyna się najprzyjemniejszy i najciekawszy fragment trasy.

Po podjeździe skręcamy w prawo i małoruchliwą, asfaltową drogą dojeżdżamy do Skłudzewa. Tutaj szlak skręca w prawo na dość ostry zjazd. Jeśli przejedziemy to skrzyżowanie to dotrzemy do neogotyckiego dworku położonego na brzegu skarpy wśród parku o charakterze krajobrazowym. To bardzo dobre miejsce na postój.

Powracając na szlak zjeżdżamy na dno doliny i pod jej skarpą kierujemy się do skrzyżowania pod Rzęczkowem. Tu skręcamy w prawo, a po ok. 300 metrach w lewo w drogę gruntową. O ile do tej pory szlak był dość dobrze oznakowany to od tego miejsc sytuacja zaczyna się pogarszać. Kolejne kilometry pokonujemy właściwie ciągle jadąc po omacku na wprost. Najpierw przez łąki, potem w młodym sosnowym lesie, w którym w pobliżu Torunia pojawiają się podmiejskie rezydencje. Ostatnie kilometry trasy są mało ciekawe, a bardzo słabe oznakowanie utrudnia poruszanie się.

W Przysieku szlak dociera do ruchliwej szosy Toruń – Bydgoszcz. Prowadzi wzdłuż Szosy Bydgoskiej. Wiedzie między zabudowaniami Targów Toruńskich a schroniskiem dla zwierząt, a następnie przez park przy Martwej Wiśle. Ulicami Popiełuszki i Aleją 500-lecia dociera do skweru przy placu Rapackiego w centrum Torunia. Stąd już bliska na dworzec Toruń Główny. Można też wrócić do Bydgoszczy drugim brzegiem Wisły na przykład czarnym szlakiem z Cierpic przez Puszczę Bydgoską.

Trasa jest szczególnie ciekawa na odcinku od Ostromecka do skrzyżowania pod Rzęczkowem. Końcowe 15 km jest dość monotonne, a problemy z oznakowaniem mogą pozostawić niemiłe wspomnienia. Dość dobrą alternatywę dla tych ostatnich kilometrów może stanowić zjazd w kierunku Zamku Bierzgłowskiego za Zaroślami Cienkimi i dojazd do Torunia czerwonym szlakiem przez Barbarkę. Niewielki dystans (od dworca Bydgoszcz Główna do pl. rapackiego ok. 55 km) oraz możliwość powrotu pociągiem sprawia, że to dobra trasa na krótki weekendowy wypad.

Dokładna mapa, opis, dane GPS szlaku

[mapsmarker layer=”3″]

Na zdjęciu: Dwór w Skłudzewie (fot. Agnieszka M./Wikimedia, CC BY-SA 3.0 pl)