Okolice Bydgoszczy mają sporo do zaoferowania entuzjastom jazdy w terenie. Ukształtowanie terenu okolic Doliny Dolnej Wisły i Zalewu Koronowskiego pozwalają na wytyczanie całkiem wymagających tras. Towarzyszą im atrakcyjne punkty widokowe i bogata przyroda. Do pokonania niżej przedstawionych szlaków proponujemy wykorzystać rower górski.

Szlak Rezerwatów Chełmińskich (47 km)

Żółty szlak Bydgoszcz – Chełmno to trasa, na której kilka lat temu odbywały sie maratony MTB. Rozpoczyna się ona na rynku w bydgoskim Starym Fordonie. Dociera do Ostromecka, wyjeżdża z parku i po ok. 300 m odbija z drogi w ledwo widoczną w krzakach ścieżkę do rezerwatu Las Mariański, którego krajobraz przypomina tereny górskie. Poruszamy się wzdłuż brzegów skarpy przez bardzo ciekawe przyrodniczo tereny. Czasem jedziemy jej szczytem, a czasem po dnie doliny. Warto skorzystać z nawigacji, bo oznakowanie szlaku bywa słabo widoczne. Trasa kończy się w Chełmnie, skąd możemy pojechać do Świecia i dalej do Terespola Pomorskiego na pociąg (szlak Chełmno – Świecie, szlak Terespol Pomorski – Świecie)

Dookoła Zalewu Koronowskiego i rynny Jezior Byszewskich (71 + 40 lub 13 km)

To dość wymagająca trasa. Pokonanie jej w całości w terenie może przysporzyć problemów mniej zaprawionym rowerzystom. Poniżej prezentujemy jej pełen przebieg, ale w zależności od preferencji można ją skrócić w wielu miejscach drogami asfaltowymi. Warto zapoznać się z nią szczegółowo na mapie sieci szlaków. Wysiłek z nawiązką wynagradzają ciekawe widoki,

Samociążek – Zalew Koronowski

Wycieczkę zaczynamy w Samociążku, gdzie możemy dotrzeć niebieskim szlakiem Bydgoszcz – Konarzyny lub żółtym Bydgoszcz – Pruszcz). Możliwy jest też dojazd pociągiem do Stronna i stamtąd po 6,5 km docieramy do opisywanej trasy w okolicach Tuszyn pod Koronowem. Proponowana trasa to pętla, której pierwszy odcinek pokonujemy szlakiem żółtym Bydgoszcz – Pruszcz w kierunku promu na Zalewie Koronowskim w Sokole Kuźnicy. Początkowo poruszamy się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, wąską i krętą ścieżką po korzeniach. Następnie trasa prowadzi drogami leśnymi. W Nowym Jasińcu warto zatrzymać się, żeby zobaczyć zabytkowy budynek dawnej kuźni i ruiny zamku nad jeziorem. Z Nowego Jasińca ruszamy brukowanym podjazdem na pn.-zach. i kontunuujemy jazdę lasem.

Zalew Koronowski – Jeziora Byszewskie – Samociążek

Po 6 km docieramy do brzegu Zalewu Koronowskiego w Wielonku. Ze wschodu dołącza zielony szlak, którym będziemy kontynuować resztę trasy. Promem przedostajemy się na drugi brzeg Zalewu i jedziemy dalej wzdłuż jego brzegu. Trasa robi się miejscami piaszczysta. W okolicy Krówki Leśnej docieramy do rynny Jezior Byszewskich. Szlak prowadzi brzegami kolejnych jezior. Towarzyszy nam bogata przyroda, atrakcyjne widoki, pokonujemy drogi leśne, polne, zjazdy i podjazdy. Docieramy do Byszewa, gdzie na odcinku 5 km możemy zrezygnować z słabo oznaczonego odcinka szlaku w krzakach i dojechać do Więzowna szosą. Jedziemy otwartymi terenami leśnymi przekraczamy Brdę betonowym mostem i początkowo piaszczystą, a później brukowaną drogą docieramy do Samociążka.

Tereny miejskie (14 km)

Szlak Fordon Myślęcinek im. J. Przybory to najnowszy ze szlaków wytyczonych w bezpośrednim sąsiedztwie Bydgoszczy to trasa, która prowadzi z Fordonu do Myślęcinka wzdłuż skarpy. To bardzo ciekawa propozycja na krótką wycieczkę rowerową lub dłuższy spacer. Na trasie spotkamy kilka wymagających zjazdów i podjazdów, trochę piachu, szybkie, ubite dukty leśne i atrakcyjne widoki na miasto.