CO WARTO ZOBACZYĆ W OSTROMECKU?

  • Barokowy pałac z XVIII w. – położony bardzo malowniczo na brzegu skarpy. Z jego okien roztaczają się widoki na Dolinę Dolnej Wisły, królową polskich rzek oraz położony u jego stóp park renesansowy w stylu włoskim. W środku mieszczą się wystawy oraz stała ekspozycja fortepianów z kolekcji Andrzeja Szwalbego.
  • Klasycystyczny pałac z XIX w. – wita przekraczających bramę zespołu. W XX wieku dobudowano neobarokowe skrzydło z salą bankietową. W zabytkowych wnętrzach pałacu znajdują się pokoje hotelowe oraz restauracja. Odbywają się tu koncerty kameralne, wystawy i inne wydarzenia kulturalne.
  • Park krajobrazowy otaczający pałace – rozległy, 60-hektarowy park w stylu angielskim, pełen krętych ścieżek i tajemniczych zakątków.
  • Rezerwat “Las Mariański” – jeden z najciekawszych rezerwatów w okolicy Bydgoszczy. Położony jest na brzegu skarpy pradoliny i obejmuje głęboko wcięte jary i parowy. Wraz z porastającym ten teren lasem liściastym, całość sprawia wrażenie terenów górskich. Rezerwat najlepiej zwiedzić szlakiem “Rezerwatów Chełmińskich.
  • Kościół gotycko-barokowy – średniowieczny kościół w XVIII w. otrzymał barokową wieżę

Kiedy warto pojechać do Ostromecka?

Otaczający pałace park najpiękniej prezentuje się jesienią (połowa października) i wiosną (połowa kwietnia). Jednak wycieczka do Ostromecka jest dobrym pomysłem o każdej porze roku.