Bydgoszcz to bardzo dobry punkt wypadowy dla wędrówek typu rower + pociąg po okolicach Borów Tucholskich i Zalewu Koronowskiego, Ziemi Chełmińskiej, Doliny Dolnej Wisły czy Doliny Noteci. Prezentujemy kilka szlaków rowerowych, które wraz z połączeniami kolejowymi stanowią pętle idealne na weekendową wycieczkę.

W Bory Tucholskie (70 km)

Szlak rowerowy niebieski Bydgoszcz – Chojnice przebiega przez najpiękniejsze tereny Borów Tucholskich. My wybieramy się jego częścią do Tucholi – około 70 km.  Zaczyna się na stacji kolejowej Bydgoszcz Leśna. Pokonując tę trasę warto zarezerwować czas, aby zatrzymać się na chwilę w Koronowie – miasteczku posiadającym wielowiekową historię. Znajdziemy tam średniowieczny układ urbanistyczny oraz dwa gotyckie kościoły. W mieście tym znajdują się również pozostałości kultury żydowskiej – synagoga i zabytkowy cmentarz. Godnym uwagi jest także park Grabina położony na otaczających miasto skarpach – pośród starych drzew z tarasu widokowego podziwiać panoramę okolic .

Przemierzając trasę dalej docieramy do Nowego Jasińca. Tutaj można obejrzeć starą kuźnię, a nad jeziorem ruiny średniowiecznego zamku. W jego okolicy rośnie kilka starych dębów zwanych „Dębami Wyczółkowskiego”, gdzie prawdopodobnie  w ich cieniu mistrz tworzył swoje dzieła. Kontynuując podróż dojeżdżamy do leśniczówki Świt i znajdujemy się na obszarze Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Stąd kierujemy się do Tucholi, gdzie warto zatrzymać się , aby zwiedzić Muzeum Borów Tucholskich. Należy zwrócić uwagę na średniowieczny układ ulic oraz fragmenty murów obronnych. Tu kończymy naszą wycieczkę wsiadając do pociągu.

Do sąsiada (60 km)

Następny szlak rowerowy godny polecenia to Bydgoszcz – Toruń zaznaczony jako niebieski i zwany „Szlakiem Przyjaźni”, łączący dwie stolice województwa kujawsko-pomorskiego. Szlak rozpoczyna się przy dworcu Bydgoszcz Główna i ulicami Zygmunta Augusta, Artyleryjską, Kamienną w kierunku Fordonu, skąd kierujemy się do Ostromecka. Tutaj warto się zatrzymać, aby obejrzeć jak wygląda pałac po remoncie. Mijając Wałdowo Królewskie  docieramy do Skludzewa  z neogotyckim dworkiem położonym na brzegu  skarpy wśród parku o charakterze krajobrazowym. Zjeżdżamy na dno doliny, dalsza droga prowadzi przez pola i łąki w kierunku Torunia. Dalej szlak wiedzie Szosą bydgoską między zabudowaniami Toruńskich Targów a schroniskiem dla zwierząt a następnie przez park przy Martwej Wiśle, ulicami Popiełuszki i Aleją 500-lecia oraz skwer Rapackiego w centrum miasta skąd bardzo blisko na dworzec Toruń Główny. Można też wrócić do Bydgoszczy drugim brzegiem Wisły na przykład  czarnym szlakiem z Cierpic przez Puszczę Bydgoską.

Doliną Dolnej Wisły (2 x ok. 60 km)

Kolejny szlak to oznaczony na zielono, dookoła Doliny Dolnej Wisły długości 105 km. Zaprawieni turyści rowerowi pokonają go w jeden dzień. Jednak dzięki stacji kolejowej Terespol Pomorski, znajdującej się w okolicy Świecia można podzielić go na dwie trasy. Dojazd z/do Świecia ze stacji PKP umożliwia żółty szlak im. Chopina.

Lewym brzegiem Wisły

Trasa lewym brzegiem Wisły zaczyna się w bydgoskim Myślęcinku przy pętli tramwajowej. Prowadzi alejkami parkowymi, przecina ulicę Gdańską następnie ulicami Zamczysko i Pod Skarpą w kierunku Fordonu i ulicą Wyzwolenia opuszczamy Bydgoszcz. Po wyjeździe z miasta zachwycają swym wdziękiem strome zbocza skarpy i płaskie dno doliny porośnięte łąkami. W miejscowości Gądecz możemy obejrzeć jedyną w województwie jaskinię „Bajka”, a na płaskowyżu liczne punkty widokowe oraz ślady po dawnych grodziskach. Kontynuując drogę mijamy Strzelce Dolne słynące z tradycji wyrobu powideł, wieś Kozielec i docieramy do miejscowości Topolno , gdzie na uwagę zasługuje barokowy kościół z końca VIII wieku. Kontynuując jazdę szlakiem docieramy do Gruczna, gdzie w zabytkowym młynie ma swą siedzibę Zespół Parków  Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Młyn działał do końca XIX wieku, ma świetnie zachowane urządzenia. Następnie możemy wjechać do Świecia, gdzie warto rzucić okiem na Dolinę Dolnej Wisły z punktu widokowego ulokowanego na wieży ruin średniowiecznego zamku wodnego. Stąd możemy udać się do Terespola na pociąg (szlak żółty, 7 km).

Prawym brzegiem Wisły

Prawy brzeg Wisły prezentuje się nie mniej ciekawie. Zakładamy, że dojechaliśmy pociągiem do Terespola. Stąd wspomnianym żółtym szlakiem jedziemy do Świecia. Następnie dojeżdżamy do mostu na Wiśle, gdzie zielony szlak prowadzi do Chełmna. Tu wśród licznych zabytków najważniejsze są mury obronne, pięć kościołów gotyckich oraz renesansowy ratusz. Przez to, że w Chełmińskiej Farze przechowywane są relikwie św. Walentego, promuje się jako „miasto zakochanych”. Opuszczamy Chełmno ulicą gen. Jarzębskiego. Widzimy skarpę oraz górę św. Wawrzyńca, gdzie znajduje się rezerwat stepowy, a w okolicy prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Dalej szlak prowadzi do miejscowości Kokocko, w którym znajduje się zbiór ewangelicki z początki XIX wieku. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Czarże z gotycką świątynią, a potem brzegiem rezerwatu Las Marjański do Ostromecka, gdzie bije źródło Marii (stąd woda Ostromecka). Tutaj także znajduje się zespół pałacowy otoczony przepięknym parkiem o charakterze krajobrazowym.. Po przecięciu Wisły mostem Fordońskim robimy pętlę i wjeżdżamy do parku, następnie Wyszogrodzką, Witebską, Przemysłową, Kamienną, Al. Wyszyńskiego do Ronda Toruńskiego dalej parkiem nad Brdą do bydgoskich spichrzy, gdzie szlak kończy swój bieg.

Wzdłuż Kanału Bydgoskiego do Nakła (30 km)

Szlak Bydgoszcz – Nakło  ma swój początek przy Rondzie Grunwaldzkim w Bydgoszczy, przebiega wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego, następnie przekracza  Górny Kanał Notecki dociera do Łochowa, dalej do miejscowości Gorzeń z urokliwą Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką  po czym dociera do Potulic gdzie warto zwiedzić pałac Potulickiej. Kolejny etap to Naklo nad Notecią, gdzie na rynku szlak się kończy. Jednak warto na chwilę zatrzymać się tutaj, aby obejrzeć dawne koszary klasycystyczne z I połowy XIX wieku oraz kościół również z XIX wieku.

Szlak prowadzi cześćowo ruchliwą trasą. Warto rozważyć równoległy szlak pieszy żółty (50 km)

Każdy z wyżej przestawionych szlaków pokazuje odmienne oblicze okolic Bydgoszczy. Zależnie od wybranej trasy zobaczymy rozległe lasy, bezkresne równiny, ciekawostki przyrodnicze, zabytki średniowiecza czy zapierające dech punkty widokowe. Dzięki połączeniu rower + pociąg, jesteśmy w stanie zrealizować te wycieczki w ciągu jednego, pogodnego weekendowego dnia.