Wyjeżdżasz do Kołobrzegu? Świetnie! Pewnie masz w planach poleżeć na plaży, co zawsze jest dobrym pomysłem na odpoczynek. Kołobrzeg to miejsce pełne atrakcji, które oferuje wiele innych miejsc, o których warto wiedzieć, wybierając się do tego miasta. Sprawdź, co ciekawego można zwiedzić w jednym z najpiękniejszych polskich kurortów.

Atrakcyjność tego miasta wynika z kliku czynników. To jedno z największych miast położonych bezpośrednio nad brzegiem Bałtyku. Unikalne właściwości przyrody pozwoliły na nadanie Kołobrzegowi miana uzdrowiska. Znajduje się tu kilka ciekawych zabytków i charakterystycznych miejsc. Oprócz morza Kołobrzeg otaczają tereny ciekawe przyrodniczo, które wraz z bogatą siecią ścieżek rowerowych stwarzają idealne warunki do rowerzystów.

Najważniejsze atrakcje w Kołobrzegu – nie tylko latarnia morska

 • Molo w Kołobrzegu – szerokie na 9 metrów molo jest chyba najpopularniejszą atrakcją Kołobrzegu. Czeka na turystów zarówno w sezonie, jak i poza nim. Wieczorny spacer na tym pomoście jest równie atrakcyjny jak za dnia, bo po zmroku molo mieni się światłami z iluminacji. Dzięki tej konstrukcji wejdziemy w głąb morza na 220 metrów. Wstęp jest bezpłatny.
 • Latarnia Morska – jedna z największych kołobrzeskich atrakcji jest budynkiem stosunkowo młodym – w obecnym miejscu i formie powstała w 1947 roku. Jej wysokość wynosi 26 m, a punkt świetlny umieszczony jest 36 m n.p.m. Latarnię morską można zwiedzać. Ze szczytu rozpościera się efektowny widok na miasto i morze. Wstęp kosztuje 8 zł (osoba dorosła). W latarni morskiej znajdziecie ciekawą atrakcję – znajdujące się w latarni morskiej muzeum prezentuje wyjątkową kolekcję minerałów.
 • Park im. Stefana Żeromskiego – zabytkowy park w stylu krajobrazowym ciągnący się wzdłuż wybrzeża to kolejna z największych atrakcji. W parku znajduje się Pomnik Zaślubin Polski z Morzem i muszla koncertowa
 • Plaża – Piaszczysta, szeroka i długa, W sezonie strzeżona przez ratowników, Istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i koszów. Wyposażona jest w przebieralnie. Brak opłat ze wstęp.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

 • Muzeum Bursztynu – prowadzone z wieloletnią pasją wyjątkowe miejsce dokumentujące i prezentujące bałtyckie skarby, w tym m.in. imponujący bursztyn o wadze ponad 2kg. Na miejscu oprócz wystawy, warsztatu szlifierskiego znajduje się sklep z różnorodnymi bursztynowymi wyrobami. Więcej informacji na stronie www Muzeum
 • Miasto Myszy – interaktywny pokaz, który ukazuje 500 żywych myszek w baśniowej scenerii. Myszki pochodzą z różnych stron świata, a na zwiedzających czekają w ogromnych terrariach.
 • Ukryta Kraina – to kolejna interaktywna atrakcja dla najmłodszych, aż 400m2 zaczarowanego świata. Każde dziecko na wejściu dostaje różdżkę, która towarzyszy mu podczas zwiedzania – za jej sprawą przenosi się w świat, który łączy naukę z zabawą. Wstęp kosztuje kilkanaście złotych.
 • Piracka Przygoda w Reducie Solnej – pływanie łódkami, jazda samochodem terenowym, wędkowanie w stawie hodowlanym czy agroturystyka – w tym miejscu maluchy będą miały z czego wybierać.
 • Park Linowy – trzy trasy o różnym stopniu trudności. Na najłatwiejszą trasę park zaprasza dzieci o wzroście minimum 120 cm.
 • “Oceanarium” – a bardziej, ekspozycja akwariów z ciekawymi okazami ryb, tak czy siak może być ciekawymi miejscem, szczególnie dla młodszych dzieci w razie niepogody.
 • Wystawa żywych zwierząt tropikalnych – prywatna, kameralna ekspozycja zwierząt z najdalszych zakątków świata prowadzona przez prawdziwego pasjonata.
 • Mewy Mariany – fajną atrakcją dla dzieci może być poszukiwanie rzeźb przedstawiających tzw. mewy Mariany, które zlokalizowane są w różnych zakątkach Kołobrzegu  
 • Muzeum 6D – Maszoperia w Kołobrzegu – czyli kiedy 3D to za mało. Tutaj można przenieść się do roku 1913 w nadmorskim kurorcie, gdzie jest okazja, by przyjrzeć się rybackim społecznościom zwanym maszoperiami. Ekspozycja to aż 500m2 murali wykonanych w technologii 3D, efekty specjalne, dźwiękowe i eksponaty, które – w odróżnieniu od tych w tradycyjnych muzeach – można dotykać.

Atrakcje związane z wodą

 • Rejs statkiem w Kołobrzegu – to atrakcja całoroczna, choć to w sezonie jest większy wybór statków.. Start: Port Pasażerski (tam, gdzie jest Latarnia Morska). Rejsy trwają pół godziny lub godzinę, a pływać można m.in. Okrętem Torpedowym. Koszt rejsu to od kilkudziesięciu do około 200 zł za osobę w obie strony (ta najwyższa kwota dotyczy rejsu na duńską wyspę Bornholm).
 • Oceanarium – czyli pomysł na rozrywkę i naukę w jednym. Podczas nietuzinkowej lekcji biologi dzieci zobaczą np. płaszczki, rozgwiazdy, piranie i wiele innych wspaniałych okazów morskich zwierząt. Oceanarium jest czynne od 10 do 18, a bilet to koszt około 20 zł.
 • Park wodny – idealna opcja na deszczowy dzień nad morzem – aquapark w Hali Milenium w Kołobrzegu. Miejsce to oferuje zarówno tradycyjne baseny, jak i płytsze zbiorniki przeznaczone dla dzieci. Dodatkowe atrakcje: ślizgawki, gejzery, kaskady wodne, dzika rzeka i możliwość wypożyczenia sprzętu i zabawek. Bilety kupuje się na godziny.
 • Port Morski – to punkt, z którego krótka droga wiedzie do kilku atrakcji:
 • Latarnia Morska – 26-metrowa wieża, na którą można się wspiąć,
 • Muzeum Minerałów – w podziemiach Latarni Morskiej,
 • Falochron, po którym można spacerować.
 • Port Jachtowy – miejsce, w którym zobaczyć można Redutę Bagienną (czyli część zabytkowej fortyfikacji obronnej) i Bramę Radzikowską. Z Portu Jachtowego wyruszymy również w rejsy żeglarskiej, turystyczne i wędkarskie.

Polecane noclegi w Kołobrzegu

Mapa hoteli i apartamentów:

Booking.com

Najważniejsze zabytki

 • Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – najcenniejszy zabytek w Kołobrzegu, średniowieczna, gotycka świątynia
 • Baszta Lontowa (Baszta Prochowa) – Jedynym obiekt średniowiecznego systemu obronnego, który istnieje w całości do dziś.
 • Neogotycki ratusz – pierwotnie gotycki, wielokrotnie przebudowywany, w obecnej formie pochodzący z pierwszej połowy XiX w.

Atrakcje militarne w Kołobrzegu

Wielu turystom Kołobrzeg nie kojarzy się z militariami, ale po wizycie w poniższych miejscach to może się zmienić. Fani fortyfikacji i sprzętu wojskowego znajdą tu coś dla siebie:

 • Muzeum Oręża Polskiego – zbiór militariów, który tu obejrzymy, uporządkowany jest chronologicznie: od średniowiecza do czasów współczesnych. Broń, uzbrojenie, mundury z II wojny światowej to tylko nieliczne rodzaje eksponatów, które czekają na zwiedzających. Muzeum prezentuje wystawy stałe i czasowe, więc warto do niego wracać z każdą wizytą w Kołobrzegu.
 • Muzeum Patria Colebergiensis – pięć tematycznych sal, które przybliżają historię Kołobrzegu: Sala Pod Zegarem, Kołobrzeg Kurort, Kołobrzescy Pionierzy, Kołobrzeska twierdza, Oblężenie. Bilet kosztuje 8 zł.
 • Miejski Szlak Fortyfikacji – 12-kilometrowa trasa, która zapoznaje turystów z historycznymi umocnieniami miasta. Podczas spaceru – lub rowerowej wycieczki – zobaczymy Akademię Rycerską, Basztę Prochową , Wilczy Fort i wiele innych.
 • Skansen Morski – wyjątkowe miejsce, w którym zobaczymy dwa ogromne okręty, pełnomorski jacht, armata morska i wiele innych eksponatów. Ciekawa opcja dla osób, które nie lubią tradycyjnych muzeów, a jednocześnie chciałyby dowiedzieć się czegoś nowego. Muzeum znajduje się w portowej części miasta.
 • Kamienny Szaniec (Szaniec Waldenfelsa) – dawniej obiekt wchodzący w skład Twierdzy Kołobrzeg, a od końca XIX w. wykorzystywany rekreacyjnie. Znajduje się we wschodniej części Parku Zdrojowego 

Atrakcje na kołobrzeskiej plaży 

Na kołobrzeskich plażach są strefy z trampolinami i dmuchanymi zamkami do zabawy dla dzieci. Na wypożyczenie czekają kosze plażowe, leżaki i sprzęty wodne. Warto wiedzieć, że kołobrzeskie plaże to jedne z najczystszych plaż w Polsce.

Warto również odwiedzić promenadę – bulwar Jana Szymańskiego. Biegnie ona wzdłuż linii brzegowej morza (między molo a latarnią morską).

Kąpieliska w Kołobrzegu:

 • Kąpielisko Wschód – wschodnia plaża przy osiedlu Kołobrzeg Podczele
 • Kąpielisko Zachód – zachodnia część kołobrzeskiej plaży
 • Kąpielisko Centralne – centralna plaża we wschodniej części miasta.

Dla miłośników przyrody

W Kołobrzegu i okolicy znajduje się kilka ciekawych miejsc dla poszukujących atrakcji przyrodniczych

 • Bindaż grabowy – zabytkowy obiekt klasycznej architektury ogrodowej, swoisty tunel składający się z grabów splatających swoje konary nad głowami przechodniów. Warto odwiedzić w upale, kiedy daje przyjemny cień.
 • Punkt widokowy Podczele – malowniczy widok na plażę i morze, położony tuż przy trasie rowerowej na wschodnich rubieżach Kołobrzegu. Znajduje się tu też zadaszona wiata.
 • Ekopark Wschodni – użytek ekologiczny, spory obszar bagien, malownicze kładki, ostoja ptactwa, położone bezpośrednio przy brzegu morza. Prowadzi tędy droga dla rowerów.
 • Las Kołobrzeski i Dąb Bolesław – kompleks leśny polecany na wycieczkę rowerową, dla tych którzy szukają trochę wytchnienia od tłumów. Pozostałości dębu powalonego przez wichurę latem 2016 roku zostały zachowane jako pomnik przyrody.

Co robić w Kołobrzegu w deszczu?

Podczas dni, w których plażowanie nie jest najlepszym pomysłem, warto zarezerwować czas na atrakcje pod dachem. Tutaj dobrze sprawdzą się: park wodny, Muzeum 6D Maszoperia, Ukryta Kraina czy Miasto Myszy.

Ciekawe miejsca w okolicy Kołobrzegu

Wszystkie atrakcje Kołobrzegu zaliczone? Sprawdź, co czeka na Ciebie nieopodal tego miasta, na pewno znajdziecie wyjątkowe miejsce dla siebie:

 • Park Rozrywki Zieleniewo – to wyprawa na Dziki Zachód. W tym parku rozrywki znajdziemy: wioskę indiańską, western city, lunapark, motopark, miasteczko ruchu drogowego, stadninę koni i minizoo.
 • Ogrody Hortulus w Dobrzycy – miejsce, w którym poznamy m.in. ogrody skalne, leśne, wodne, ogród japoński i francuski. Na turystów czeka też labirynt grabowy i wieża widokowa. Dojazd samochodem z Kołobrzegu zajmuje około pół godziny.
 • Park Pomerania – Pyszka w Dygowie – park zabaw dla dzieci: sala zabaw, rollercoaster i wodny świat.
 • Family Games Park Dźwirzyno – kolejny park rozrywki przeznaczony dla całych rodzin, pojazdy wodne, salon gier, gokarty

Trasy rowerowe

Kołobrzeska infrastruktura drogowa sprzyja wycieczkom rowerowym. Na rowerzystów czekają trasy o różnej długości:

 • Kołobrzeg – Dźwirzyno: 11 km
 • Szlak dookoła Jeziora Resko Przymorskie – 52 km
 • Szlak bocianich gniazd – 27,5 km
 • Szlak ku Słońcu – 40 km
 • Szlak ku Słońcu Kołobrzeg (przyrodniczo-historyczny) – 33 km
 • Kołobrzeg – Budzistowo – 2,25 km
 • Kołobrzeg – Grzybowo – 6 km
 • Kołobrzeg – Ustronie Morskie – 11 km.

Atrakcje w Kołobrzegu poza sezonem

Kołobrzeg nie zapada w sen zimowy – również od października do maja na turystów czeka sporo atrakcji. Na pewno można odwiedzić muzea, oceanarium, aquapark, a plaża będzie idealnym miejscem na spacer, jeśli nie lubimy jej odwiedzać w sezonie.

Mamy nadzieję, że z powyższych atrakcji wybierzecie coś dla siebie. Udanego wypoczynku nad morzem!

Atrakcje i ciekawe miejsca w Kołobrzegu – najczęściej zadawane pytania

Atrakcje i ciekawe miejsca w Kołobrzegu – najczęściej zadawane pytania

 1. Co warto zobaczyć w Kołobrzegu?

  Obowiązkowym atrakcjami w tym mieście są molo, latarnia morska i port

 2. Co zwiedzać w Kołobrzegu?

  Udostępnione do zwiedzania są między innymi latarnia morska, port, Muzeum Oręża Polskiego i oceanarium

 3. Jaka jest pogoda w Kołobrzegu?

  Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, wtedy też występuje najmniej dni pochmurnych. W sierpniu występuje nieco mniej dni z opadami niż w lipcu.

Zachód słońca nad plażą w okolicy Kołobrzegu