Jelenia Góra przez cały rok oferuje turystom szereg atrakcji. Co zwiedzić w tym mieście, które miejsca zachwycają swoją historią, a gdzie udać się z dziećmi? Sprawdźmy! Zaletą Jeleniej Góry jest niemal bezpośrednie sąsiedztwo ze Szklarską Porębą i Karpaczem – te trzy miejscowości będą doskonałą destynacją na wakacje lub ferie zimowe. Jednak jadąc tylko do Jeleniej Góry, również nie będziemy się nudzić.

Jelenia Góra – przewodnik i mapa

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w przewodnik i mapę, to znacznie ułatwi nam orientację w okolicy, pozwoli poznać ciekawe miejsca. Korzystanie za papierowych publikacji jest wygodniejsze niż z małego (czy nawet dużego) ekranu smartfona, a po wycieczce zostanie nam fajna pamiątka. Przewodniki i mapy warto kupić przed wyjazdem, żeby zawczasu móc zaplanować trasy, uniknąć nerwowego szukania publikacji na miejscu i przepłacania w turystycznych centrach

Najważniejsze atrakcje

Oto, co czeka na turystów w Jeleniej Górze i jej bezpośredniej okolicy:

Time Gates – Bramy Czasu

Time Gates – Bramy Czasu to fascynująca atrakcja w Jeleniej Górze, zlokalizowana w podziemiach Wzgórza Kościuszki. Zwiedzający mogą odbyć 300-letnią podróż w czasie, poznając historie Dolnego Śląska i Karkonoszy. Ekspozycja obejmuje mroczne okresy II wojny światowej, czasy napoleońskie oraz lokalne legendy. Podziemia były niegdyś schronem przeciwatomowym, a w latach 90. funkcjonowały jako klub muzyczny. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, a bilety kosztują 35 zł normalny, 30 zł ulgowy​.

Muzeum Karkonoskie

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze to instytucja z bogatymi zbiorami archeologicznymi, etnograficznymi oraz szkła artystycznego. Muzeum organizuje zarówno wystawy stałe, jak i czasowe, prezentując różnorodne eksponaty związane z kulturą i historią regionu. Wśród atrakcji znajdują się także warsztaty edukacyjne, skierowane szczególnie do dzieci i młodzieży. Godziny otwarcia muzeum są dostosowane do sezonu, a bilety kosztują 25 zł normalny i 20 zł ulgowy (2024).

Muzeum Historii i Militariów

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze oferuje wystawy stałe i czasowe, w tym ekspozycję broni ciężkiej oraz sprzętu radiolokacyjnego. Znajdują się tu m.in. czołg T-34-85, wyrzutnia haubiczna oraz stacja radiolokacyjna. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, a bilety kosztują 15 zł normalny i 10 zł ulgowy (2024). Zwiedzający mogą także skorzystać z darmowego wstępu w środy.

Borowy Jar

Borowy Jar to malowniczy obszar rekreacyjny w Jeleniej Górze, idealny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz wspinaczki. Znajduje się w północnej części miasta, biegnąc wzdłuż rzeki Bóbr w kierunku Siedlęcina, i jest częścią Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Teren ten oferuje niezwykle urokliwe punkty widokowe, takie jak wieża widokowa “Grzybek” oraz punkt “Trafalgar”. Szlaki turystyczne, w tym zielony i żółty, prowadzą przez malownicze krajobrazy, zapewniając niezapomniane wrażenia.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, mieszczące się w Cieplicach, jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Muzeum znajduje się w budynku dawnego klasztoru cystersów i zostało założone w 1954 roku. Instytucja prezentuje bogate zbiory fauny i flory Karkonoszy, a także kolekcję historycznych artefaktów związanych z miastem i rodziną Schaffgotschów​.

Mury obronne – Baszta Zamkowa i Baszta Grodzka

Jeleniogórskie mury obronne są znaczącymi zabytkami średniowiecznej architektury, które powstały w XIV wieku. Początkowo otaczały miasto podwójnymi murami o wysokości około 8 metrów, wzmocnionymi 36 basztami. Baszta Zamkowa i Baszta Grodzka to najlepiej zachowane fragmenty tych murów. Baszta Grodzka, zbudowana w XV wieku, była później adaptowana do celów mieszkalnych, a obecnie mieści hostel. Baszta Zamkowa, będąca częścią dawnej Bramy Zamkowej, pełniła również funkcję więzienia. Zwiedzający mogą spacerować wzdłuż murów i podziwiać widoki na historyczne centrum Jeleniej Góry​.

Wieża Zamkowa

Wieża Zamkowa jest jedynym zachowanym elementem bramy miejskiej, która do XIX wieku broniła wjazdu do Jeleniej Góry. Została wzniesiona w 1584 roku w miejscu spalonej poprzedniczki. Wieża ma cylindryczną podstawę i ośmioboczną nadbudówkę, zwieńczoną metalową chorągiewką z jeleniem. W wieży znajdowało się więzienie. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto i okolicę. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla turystów​.

Ratusz Miejski

Ratusz Miejski w Jeleniej Górze, zbudowany w XVIII wieku, to barokowy budynek będący sercem administracyjnym miasta. Otoczony przez „Siedem domów” – zespół kamienic, które zachowały się w doskonałym stanie, tworzy historyczny i architektoniczny punkt centralny miasta. W pobliżu ratusza znajdują się również pozostałości jeleniogórskich tramwajów, które stanowią ciekawy fragment historii transportu miejskiego.

Baszta i Brama Wojanowska

Baszta i Brama Wojanowska to istotne elementy średniowiecznego kompleksu obronnego Jeleniej Góry, zbudowane w XIV wieku. Mury obronne były dodatkowo chronione suchą fosą. Brama Wojanowska wraz z przylegającą basztą stanowiła jedną z trzech głównych bram miasta, które broniły dostępu do Jeleniej Góry. Dziś zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały dawne fortyfikacje i zrozumieć ich znaczenie w historii miasta​.

Atrakcje dla dzieci

Wiele atrakcji wymienionych wyżej na pewno zainteresuje również najmłodszych turystów. Z dziećmi warto wybrać się na Zamek Chojnik, discowrotki albo warsztaty geologiczne. Inne pomysły na spędzenie z dziećmi czasu w Jeleniej Górze to:

 • Jeleniogórskie Questy – terenowa gra, podczas której przebywa się 5 km;
 • Wzgórze Krzywoustego z wieżą Grzybek – trasa na godzinny spacer;
 • Punkt widokowy Trafalgar i Ścieżka Poetów – 40-minutowy spacer; malowniczą drogą;
 • Muzeum Drewnianych Zabawek – najstarsze eksponaty pochodzą z 1946 roku, a więc prawdopodobnie zainteresują nie tylko dzieci;
 • Hip – hop Jelenia Góra – sala zabaw, zajęcia plastyczne i zumba dla dzieci;
 • Bawialnia dla dzieci Stonoga – akt. marzec 2021 – obiekt zamknięty na stałe;
 • Fun Park Nowy Rynek;
 • Nowolandia – akt. marzec 2021 – obiekt zamknięty na stałe.

Gdy pada, czyli atrakcje pod dachem

Nie każdy lubi spacerować w deszczu i niepogodzie. Jelenia Góra jest przygotowana na pogodowe kaprysy i oferuje atrakcje pod dachem.

 • Kręgielnia & Bilard Bar – akt. marzec 2021 – obiekt zamknięty na stałe.
 • EnergyVR – Doładuj emocje, czyli zabawa w rzeczywistości VR, tor kartingowy i LaserTag (symulator pola walki). Wizytę warto zarezerwować wcześniej.
 • Discowrotki – atrakcja dla osób, które chcą spróbować swoich sił na wrotkach. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu.
 • Kryta pływalnia, gdzie można wstąpić na saunę, masaż, a dodatkowo popływać.
 • Teatr – Zdrojowy Teatr Animacji oraz Teatr Norwida. Aktualny repertuar teatrów jest dostępny na ich stronach internetowych. Jeden bilet to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych. Możliwe jest kupno biletów rodzinnych.
 • Termy Cieplickie – idealne miejsce dla fanów parków wodnych. Ośrodek w Jeleniej Górze oferuje basen sportowy, rekreacyjny, brodziki i zjeżdżalnie. Są tam również baseny termalne, w których można wypłynąć na zewnątrz niezależnie od pory roku. Możliwa jest gra w squasha i relaks w SPA.

Atrakcje w okolicy Jeleniej Góry

Kiedy zwiedzimy już wszystko w Jeleniej Górze, warto rzucić okiem na jej okolice. Jest kilka punktów, które czekają w odległości kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów:

 • Zamek Chojnik – położony nieopodal Jeleniej Góry – Sobieszowa na szczycie góry Chojnik (627 m n.p.m). Zamek jest otoczony fortyfikacjami i ma bardzo bogatą historię. Turystów, którzy wejdą na samą górę, raczy pięknymi widokami. Obowiązkowy punkt wycieczki w te strony.
 • Muzeum w Pałacu Łomnica z wystawą multimedialną – na miejscu zwiedzić można wnętrza pałacu aż na trzech kondygnacjach i obejrzeć multimedialną wystawę “Trzy wieku życia w Pałacu Łomnica”. Każde pomieszczenie oddaje klimat danej epoki – od baroku po PRL.
 • Karkonoski Park Narodowy – wybierając się na górski szlak w Karkonoszach jest niemal pewne, że znajdziemy się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ten oferuje wspaniałe widoki i możliwość odetchnięcia od miejskiego zgiełku. Czy wiesz, że Karkonoski Park Narodowy zajmuje aż 5951 hektarów?
 • Warsztaty geologiczne – warsztaty poszukiwania i obrabiania agatów i ametystów z Marcinem Jaśkiewiczem, geologiem. To zajęcia z prawdziwego zdarzenia – uczestnicy udają się do kamieniołomu, gdzie samodzielnie pozyskują agaty i odpowiednio je obrabiają.
 • Szklana Manufaktura Marcina Zielińskiego – warsztaty grawerskie. Podczas warsztatów dzieci malują obrazek na szkle.
 • Najwyższa w Polsce kamienna zapora – Zapora Pilchowicka. Warto też zobaczyć stację kolejową w Pilchowicach i najwyższy w Polsce most kolejowy.
 • Park Maciejowa. Stary bukowy las z nasadzeniami sprowadzonych z daleka roślin.
 • Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera. Unikalne w skali Europy eksponaty zgromadzone w Kamiennej Górze, która była w czasie II wojny światowej jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego.
 • Wodospady – jeżeli kojarzysz je z Jelenią Górą, to kojarzysz… prawie dobrze. :) Trzeba do nich dojechać do Karpacza i Szlarskiej Poręby, co akurat nie będzie wyjątkowo długą wycieczką.
 • Kotlina Jeleniogórska – Park Zdrojowy, Park Norweski, Staniszów, Pałac na Wodzie, Wzgórze Witoszy, Park Krajobrazowy w Bukowcu… To kilka kolejnych miejsc, które w ramach zwiedzania Kotliny Jeleniogórskiej warto dodać do listy punktów wycieczki.

Dodatkowe atrakcje w okolicy Jeleniej Góry – aktualizacja 2024

Ogród Japoński Siruwia
Ogród Japoński Siruwia, znajdujący się w Przesiece, to wyjątkowe miejsce pełne egzotycznych roślin, mostków, stawów oraz tradycyjnych japońskich elementów architektonicznych. Lokalizacja: Przesieka. Odległość od Jeleniej Góry: około 15 km.

Zamek Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka, położony na wzgórzu Grodna w Staniszowie, oferuje wspaniałe widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Zbudowany w XIX wieku jako zamek myśliwski, jest popularnym celem wędrówek. Lokalizacja: Staniszów. Odległość od Jeleniej Góry: około 9 km.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach prezentuje modele najważniejszych zabytków regionu w skali 1:25. To świetne miejsce, aby zobaczyć wiele znanych budowli. Lokalizacja: Kowary. Odległość od Jeleniej Góry: około 15 km.

Jezioro Pilchowickie
Znane również jako Zbiornik Pilchowicki, to malownicze jezioro otoczone lasami, idealne na piesze wędrówki, wypoczynek nad wodą oraz obserwację przyrody. Lokalizacja: Pilchowice. Odległość od Jeleniej Góry: około 17 km.

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki, znajdujący się w Karkonoszach niedaleko Szklarskiej Poręby, jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w regionie. Lokalizacja: Szklarska Poręba. Odległość od Jeleniej Góry: około 20 km.

Punkt Widokowy Okole
Punkt Widokowy Okole, położony na wysokości 714 m n.p.m., oferuje niesamowite widoki na Karkonosze i okoliczne pasma górskie. Lokalizacja: Okole, niedaleko Mysłakowic. Odległość od Jeleniej Góry: około 14 km.

Dziurawa Skała
Dziurawa Skała w Przesiece jest interesującą formacją skalną, przyciągającą miłośników geologii i przyrody. Lokalizacja: Przesieka. Odległość od Jeleniej Góry: około 11 km.

Wieża Widokowa na Wzgórzu Krzywoustego
Wieża Widokowa “Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze oferuje panoramiczne widoki na miasto oraz okoliczne pasma górskie. Lokalizacja: Jelenia Góra. Odległość od centrum Jeleniej Góry: w samym mieście.

Miejsca przyjazne czworonogom

Będąc na starówce Jeleniej Góry z psem, warto wstąpić na kawę i ciasto do Aroma Cafe, gdzie czworonogi są mile widziane. Na spacer z czworonogiem można wybrać się do Wieży Książęcej w Siedlęcinie – tam również bez problemu wejdziemy z psem. W cenie biletu jest spacer z przewodnikiem.

Jak widać, atrakcji w Jeleniej Górze nie brakuje, a czas wolny spędzą tam świetnie zarówno dzieci, jak i dorośli. Te urokliwe miejsca (i ich okolice) z pewnością na długo pozostaną w pamięci i będą wspaniale prezentować się na zdjęciach.

Atrakcje – szczegółowe informacje o zwiedzaniu