Jedziesz w Karkonosze na wakacje albo na ferie? A może będzie to krótki, weekendowy pobyt? Niezależnie od tego, na jak długo się wybierasz, ciekawie spędzisz tam czas. Sprawdź nasz TOP atrakcji w Szklarskiej Porębie.
Atrakcyjność Szklarskiej Poręby polega polega przede wszystkim na jej położeniu u stóp Karkonoszy w dolinie rzeki Kamiennej. Świadkami bogatej historii tego atrakcyjnego miasta są ciekawe zabytki, z których aż 24 znajdują się na liście Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Turystów od zawsze przyciągał tu też specyficzny mikroklimat, który podobno odpowiada warunkom, które panują w Alpach dopiero od wysokości 2000 m. W Szklarskiej Porębie i jej najbliższej okolicy nie brakuje atrakcji i ciekawych miejsc, które dostępne są w zasięgu spaceru.
Szklarska Poręba – przewodnik i mapa
Przewodniki i mapy warto kupić przed wyjazdem, żeby zawczasu móc zaplanować trasy, uniknąć nerwowego szukania publikacji na miejscu i przepłacania w turystycznych centrach. Dobra mapa i przewodnik po Szklarskiej Porębie to znacznie ułatwią nam orientację w okolicy, pozwolą poznać ciekawe miejsca. Korzystanie za papierowych publikacji jest wygodniejsze niż z ekranu smartfona, a po wycieczce zostanie nam fajna pamiątka.
Najciekawsze oferty przewodników i map okolic Szklarskiej Poręby z Ceneo:
Całoroczne
Atrakcje w Szklarskiej Porębie przez cały rok
- Szrenica – szczyt w Głównym Grzebiecie Karkonoszy, na który dostać można się krzesełkową Koleją Linową SKI ARENA Szrenica. Szczyt o wysokości 1362 m n.p.m szczyci się dobrymi warunkami śniegowymi i dobrą infrastrukturą narciarską. Idealny punkt widokowy m.in na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie.
- Złoty Widok – jedna z najnowszych atrakcji – oddana do użytku wiosną 2020 roku. To taras widokowy nad urwiskiem skalnym, który ma 20 metrów wysokości. Idealne miejsce, by podziwiać Karkonosze.
- Chybotek – coś dla fanów górskich spacerów. Zespół granitowych bloków można oglądać przez cały rok. Najwyższy waży kilkadziesiąt ton, więc warto zobaczyć tę wagę na własne oczy.
- Galeria Fotografii Artystycznej Jana i Janiny Korpal – atrakcja dla fanów portretów, pejzaży i fotografii, możliwa do zwiedzania po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z gospodynią tego miejsca, Janiną Korpal.
- Norweska Dolina – siedem willi w stylu skandynawskim, które można zwiedzać codziennie od 9:00 do 20:00.
- Młyn Świętego Łukasza – położony w samym centrum miasta jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Szklarskiej Porębie. Budowla z 1870 roku teraźniejszym turystom oferuje regionalne potrawy, popołudniowe konkursy dla dzieci, a dla dorosłych – wieczorne potańcówki.
- Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP, Kościół p.w. Bożego Ciała, Kościół cmentarny – trzy miejsca z bogatą historią.
- Muzeum Sentymentów – idealna opcja dla tych, którzy chcieliby poczuć oddech PRL-u. Pomieszczenia urządzono tak, by odwiedzający czuli się jak za dawnych lat podczas wizyty u babci.
- Dom Gerharta i Carla Hauptmannów – dom, który mieści Muzeum Karkonoskie z ekspozycją poświęconą pisarzom – Hauptmannom. Artyści kupili go w 1890 roku i stał się dla nich miejscem zarówno do życia, jak i do pracy twórczej.
- Leśna Huta – warsztaty szklarskie to świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych, możliwość zapoznania się z wielowiekową tradycją hutnictwa w tym regionie. Z technikami szklarskimi związane jest też Sudeckie Centrum Kultury i Sztuki, które można odwiedzać od wtorku do niedzieli.
- Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej – prawdziwa gratka dla fanów liczników, prądnic i transformatorów. Odrestaurowane eksponaty można oglądać zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych.
Atrakcje turystyczne latem
Co robić w Szklarskiej Porębie na wakacjach? Atrakcje letnie w Szklarskiej Porębie
Latem w Szklarskiej Porębie warto odwiedzić te miejsca:
- Wysoki Kamień – szczyt o wysokości 1058 m n.p.m, który góruje od zachodu nad Szklarską Porębą. Skałki i piękna panorama, z której widać m.in. Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, podbiją niejedno serce.
- Śnieżne Kotły polodowcowe w Karkonoszach, na których dobrze zachowały się formy glacjalne. Mają około 200 m wysokości. Nazwa Kotłów pochodzi od płatków śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi nawet późnym latem. Nieopodal są też skałki Czarcia Ambona, które są punktem widokowym na dno kotłów.
- Krzywe Baszty – granitowa grupa skalna przy lewym brzegu rzeki Kamiennej. Jest to też nieduża, kilkumetrowa jaskinia.
- Czerwona Jama – leży w pobliżu Muzeum Energetyki. To sztuczna jaskinia na 6 metrów głębokości i 4 metry wysokości.
- Tajemnicza Studnia w lobby obiektu Czarny Kamień Resort & Spa. Studnia ma 18 m głębokości, ma wodę zdatną do picia, wysoko nasyconą minerałami. Jej powstanie sięga czasów pojawienia się na tych terenach Walończyków.
- Krucze Skały – granitowe baszty z punktem widokowym. Latem można skorzystać tutaj z ciekawej propozycji – parku sportów ekstremalnych.
Zimą i w ferie
Atrakcje zimowe w Szklarskiej Porębie
Co robić w Szklarskiej Porębie zimą? Oprócz chodzenia po górach, warto wybrać się do kilku miejsc z całorocznymi atrakcjami.
Jeśli interesuje Cię zwiedzanie muzeów, koniecznie odwiedź Dom Gerharta i Carla Hauptamnnów, Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej i Galeria Fotografii Artystycznej Jana i Janiny Korpal. Fanom pieszych wycieczek polecają się wodospady (Kamieńczyka i Szklarki), Szrenica oraz Chybotek, Ogród Ducha Gór.
Zima – jak i każda inna pora roku – jest dobra na zrobienie trasy Koleją Izerską. Dostępne są też aquaparki oraz wiele atrakcji dla dzieci, o które wymieniamy niżej.
Wieczorem
Co robić w Szklarskiej Porębie wieczorem?
Po całym dniu spacerowania, wieczorem przychodzi czas na… kolejny spacer! Najbardziej aktywni wczasowicze mogą udać się na Nocne Zwiedzanie Zamku we Wleniu. Ta atrakcja ma swój klimat – majestatyczne mury i pozostałości komnat zamku zwiedza się przy blasku pochodni. To najstarszy murowany zamek na Śląsku.
Turyści spotykają się na rynku miasteczka Wleń, skąd przewodnik zabiera ich na spacer, którego główną atrakcją jest zamek. Już podczas samego spaceru można dowiedzieć się wielu ciekawostek, np. o miejscu lęgu największych nietoperzach w Polsce. W programie jest również spotkanie z browarnikiem.
Warto zabrać ze sobą latarkę i strój dopasowany do pogody.
Plażing w górskiej miejscowości? To możliwe w Rabarbar Górska Plaża, gdzie odpoczniesz na leżaku, napijesz się ulubionego napoju i posłuchasz muzyki na żywo. Rabarbar Górska Plaża czynna jest tylko w sezonie wysokim – kiedy jeszcze jest przyjemnie siedzieć na plaży.
Fanów staropolskich klimatów zapraszamy Oberży u Hochoła. W dużej sali – albo w kameralnej Piwniczce u Hochoła – napijesz się dobrych trunków i bez problemu zamówisz pajdę ze smalcem. Opcja idealna, jeśli wieczorem zapragniesz czegoś na rozgrzanie się.
Atrakcje dla dzieci Szklarska Poręba i okolice
Atrakcje dla dzieci – całoroczne
Szklarska Poręba – ciekawe miejsca dla dzieci przez cały rok
- Rodzinny Park Rozrywki Esplanada – Mini golf, Dziecięcy Labirynt, Mini Cars, Symulator Rodeo – to tylko z niektórych atrakcji. Miejsce zbliżone jest ideą do wesołego miasteczka.
- Wystawa z klocków – licząca 300 m2 wystawa modeli z klocków LEGO.
- Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, które szczyci się jednymi z najbardziej oryginalnych zbiorów geologicznych w Polsce. Zobaczysz tam rzadkie skamieliny minerały. Poza sezonem nieczynne tylko w poniedziałek.
- Chata Walońska – siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Poznasz tu historię regionu i tradycjne walońskie, a dzieci wybiją sobie pamiątkową monetę i posłuchają legendy o Duchu Gór – Karkonoszu. Atrakcja darmowa dla turystów indywidualnych, płatnie wchodzą grupy.
- Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach – warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Możliwość obejrzenia procesu wytwarzania kryształu w pracującej hucie.
- Muzeum Ziemi Juna – wystawa minerałów, ekspozycja poświęcona tradycjom Walońskim.
- Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej – poznasz tu przyrodę i historię powstawania Karkonoszy, a także cechy charakterystyczne ich fauny i flory. Ekspozycje są interaktywne, przestrzenne, dostępne w kilku językach.
- Kolej Izerska – wyjątkowo atrakcyjna trasa, podczas której można podziwiać górskie pejzaże. Trasa jest kręta i stroma, a więc i tempo jazdy nie jest zbyt szybkie. Połączenie kolejowe jest na trasie: Jelenia Góra – Cieplice – Szklarska Poręba – Jakuszyce – czeski Harrachov. Stacja w Jakuszycach jest najwyżej położoną stacją kolejową w Polsce.
Dla dzieci – zimowe atrakcje
Szklarska Poręba ferie zimowe
Ze względu na atrakcje widokowe polecamy przejazd Koleją Izerską. Edukacyjny walor niesie Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej – ze względu na swój nowoczesny charakter na pewno przykuje uwagę dzieci na dłużej.
Rodzinne Centrum Rozrywki Esplanada na pewno ucieszy niejednego młodego człowieka, a wystawa klocków LEGO i Chata Walońska sprawdzą się dobrze nawet przy niekorzystnej pogodzie.
Zaczarowany Ogród Ducha Gór to magiczne miejsce, które prezentuje florę i faunę Karkonoszy oraz Gór Izerskich w formie efektownych iluminacji. Każdego wieczora na terenie ogrodu dostępna jest gra terenowa, a weekendy dodatkowo gości zabawiają animatorzy i kuglarze.
Dla dzieci – latem
Ciekawe miejsca i letnie atrakcje letnie dla dzieci w Szklarskiej Porębie
Latem wraz z dziećmi warto odwiedzić:
- Dinopark, otwarty 7 dni w tygodniu. Place zabaw, piaskownice, park linowy, kino 6D i ogromne dinozaury,
- Trollandia – parki linowe,
- Ścieżki przyrodnicze, na których umieszczono pięć domków tematycznych. Czynne do końca września,
- Żelazny Waloński Tygiel – szlaki walońskie, możliwość spróbowania swoich sił w dawnych rzemiosłach (kowalstwo, hutnictwo, ceramika), warsztaty organizowane niezależnie od pogody,
- Oponkowa Kraina – zjazdy z górki na oponach.
Atrakcje turystyczne dla małych dzieci
Dzieci potrzebują atrakcji. Co robić z małym dzieckiem w Szklarskiej Porębie?
Dzieci, które ze względu na swój wiek nie do końca zachwycą się muzeami i wystawami, polecamy zabrać na przejażdżkę Koleją Izerską i do Dinoparku (parku dinozaurów), gdzie pobawią się na placach zabaw i w piaskownicach. Entuzjazm nieco większych dzieci wzbudzi na pewno Oponkowa Kraina i Trollandia.
Jedną z opcji na pobyt z dzieckiem w Szklarskiej Porębie są również aquaparki i baseny. Te dostępne są między innymi tutaj:
Wodospady
Prawdziwe “must-see” w Szklarskiej Porębie (co widać często po kolejkach).
Wodospad Kamieńczyka – największa atrakcja przyrodnicza Szklarskiej Poręby najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy, liczący 846 m n.p.m. Trójstopniową kaskadą spada do Wąwozu Kamieńczyka. Przy wodospadzie znajduje się schronisko “Kamieńczyk” i “Szałas Sielanka” oraz jaskinia “Złota Jama”.
Atrakcja leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i trzeba się liczyć z opłatą za wstęp oraz opłatą za parking. Wycieczka, podczas której zwiedza się Wodospad Kamieńczyka, zajmie około 1,5h.
Wodospad Szklarki – drugi co do wielkości (po Wodospadzie Kamieńczyka) wodospad w polskich Karkonoszach. Jego kaskada osiąga wysokość 13,3m. Przy wodospadzie znajduje się schronisko PTTK “Kochanówka”. Wstęp płatny.
Atrakcyjne szlaki
W Szklarskiej Porębie warto zainteresować się trzema głównymi szlakami turystycznymi:
- Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna: Dom Jana Sztaudyngera (ul. 1 maja 55, Szklarska Poręba) – Chata Walońska – leśniczówka Szronowiec – nartostrada Puchatek – Wodospad Kamieńczyk – Huta – Wysoki Kamień – grupa skalna Dzwonnica – Zakręt Śmierci – Chybotek – Złoty Widok – Wodospad Szklarka
- Szlak Waloński: Szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby Dolnej spod kościoła cmentarnego p.w. Matki Boskiej Różańcowej, obok Lipy Sądowej, koło huty szkła, doliną Kamieńczyka, potem poprzez wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi, Muzeum Hofmana, Złoty Widok, Grób Karkonosza, Chybotek z powrotem do punktu wyjścia
- Magiczny Szlak Ducha Gór: Główne punkty szlaku: Leśna Huta – Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej – Krucze Skały – Szrenica – Zakręt Śmierci – Skałki Karczmarz – Złoty Widok – Chybotek – Lipa sądowa – Wodospad Szklarki – Stara Chata Walońska
Kolejka i wyciąg narciarski
W Szklarskiej Porębie możecie odwiedzić dwa rejony do jazdy na nartach i snowboardu – miasto i Szrenicę. Za ten na lepszym poziomie uchodzi Ski Arena Szrenica.
Koleje linowe:
- Karkonosz – Express
- Szrenica I sekcja
- Szrenica II sekcja
Wyciągi narciarskie:
- Ściana
- Hala Szrenicka
- Świąteczny Kamień
- Baby Lift
Stoki w Szklarskiej Porębie:
- W Dolinie Szczęścia
- Pietkiewiczówka
- Biała Polana
- Wesoła Górka
- Nartolandia
Okolice Szklarskiej Poręby – co zwiedzić? Atrakcje w pobliżu
Ciekawe miejsca w okolicy Szklarskiej Poręby?
Ze Szlarskiej Poręby najbliżej jest do Karpacza, który kusi kolejnymi atrakcjami i często bywa destynacją turystów. W Karpaczu można zobaczyć między innymi Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystyki i Zamki Karkonoszy.
Na uwagę zasługują Góry Izerskie (np. Osada Orle), a także zamek Chojnik. Będąc w okolicy warto zajrzeć do Przesieki, gdzie mieści się Mała Japonia – ogród Siruwia. Nie można zapomnieć o Jeleniej Górze, która nazwana jest Perłą Karkonoszy i szczyci się wieloma zamkami oraz pałacami (np. Pałac Schaffgotschów, Pałac Paulinum, Pałac Wojanów i Pałac Łomnica).
Atrakcje
Borowy Jar
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 2h
Chata Walońska
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 2h
Chybotek – skała
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Czerwona Jama
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Dinopark Szklarska Poręba
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 30 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 3h
Dom do góry nogami w Karpaczu
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Dom Gerharta i Carla Hauptmannów
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Dziki Wodospad na rzece Łomnica
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Galeria Fotografii Artystycznej Jana i Janiny Korpal
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: brak informacji
Czas zwiedzania: do 1h
Galeria Szkła w Karpaczu
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Historyczny Park Miniatur w Karpaczu (nieczynny)
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 30 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Kaplica Św. Anny w Sosnówce
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 2h
Karkonoskie Tajemnice – u Ducha Gór
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Krucze Skały w Karpaczu
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Parking: płatny, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 2h
Krzywe Baszty
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Leśna Huta
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Lodowisko Karpacz
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Młyn Miłości w Karpaczu
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Młyn Świętego Łukasza
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Muzeum Historii i Militariów
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Muzeum Karkonoskie
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Muzeum Sentymentów
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Muzeum Ziemi Juna
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Norweska Dolina
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Oponkowa Kraina
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Papugarnia Śnieżka
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Park Bajek w Karpaczu
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Park Linowy w Karpaczu
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 50 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 50 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Schronisko Samotnia
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 3h
Ścieżka w koronach drzew Karkonosze
Parking: płatny, dostępny
Koszt zwiedzania: do 30 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Skarby Ziemi Juna
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Słonecznik w Karpaczu
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 10h
Śnieżka
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 5h
Śnieżne Kotły
Parking: płatny, dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 5h
Snowtubing w Karpaczu
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Świat Kolejek w Karpaczu
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Szrenica
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 50 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 3h
Tajemnicza studnia
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Termy Cieplickie
Parking: płatny, dostępny
Koszt zwiedzania: do 50 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Time Gates – Bramy Czasu
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Tor saneczkowy w Karpaczu
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Trójkąt Bermudzki Karpacza
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Trollandia
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 30 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Western City w Karpaczu
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 30 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 2h
Wodospad Kamieńczyka
Parking: płatny, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 3h
Wodospad Szklarki
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 10 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Wyciąg na Kopę
Parking: płatny, dostępny
Koszt zwiedzania: do 100 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Wyciąg na Śnieżkę
Parking: płatny, dostępny
Koszt zwiedzania: do 150 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Wysoki Kamień
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 3h
Wystawa z klocków Lego Szklarska Poręba
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Zaczarowany Ogród Ducha Gór
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: do 30 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Zapora na Łomnicy
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Żelazny Waloński Tygiel
Parking: darmowy, dostępny
Koszt zwiedzania: do 20 zł / os. dorosłą
Czas zwiedzania: do 1h
Złoty Widok – punkt widokowy
Parking: darmowy, okresowo trudno dostępny
Koszt zwiedzania: 0 zł (bezpłatnie)
Czas zwiedzania: do 1h
Zdjęcia
Szklarska Poręba – często zadawane pytania
Szklarska poręba – co warto zobaczyć?
Wiele atrakcji w Szklarskiej Porębie jest dostępnych przez cały rok. Obowiązkowymi punktami są wodospady Kamieńczyka i Szklarki a także liczne atrakcje w centrum miasta.
Szklarska Poręba – jakie góry?
Szklarska Poręba jest położona w dolinie, w której spotykają się pasma Karkonoszy i Gór Izerskich,
Co robić w Szklarskiej Porębie?
Latem z pewnością warto wybrać się na wędrówki po pobliskich górach, a także odwiedzić atrakcje będące w zasięgu spaceru z centrum miasta. Natomiast zimą obowiązkowe jest białe szaleństwo na licznych okolicznych trasach.
Co robić w Szklarskiej Porębie gdy pada?
W Szklarskiej Porębie całorocznie otwartych jest kilkanaście muzeów i wystaw, które zapewnią rozrywkę, gdy pogoda nie sprzyja. Wśród nich szczególnie popularne są: Muzeum Mineralogiczne, Chata Walońska czy Huta Julia w Piechowicach).