Co robić podczas wakacji w Karpaczu?
Ten wpis przyda się wszystkim, którzy zamierzają zwiedzić Karpacz. Liczące prawie 4600 mieszkańców miasteczko w każdym sezonie pełne jest turystów, którzy nie mogą narzekać na nudę – sprawdzamy zatem, co w Karpaczu koniecznie trzeba zobaczyć.
Atrakcje przyrodnicze
Niesamowita natura
Karpacz oddalony jest od Szklarskiej Poręby o około 32 km, więc oba miasta można zwiedzić podczas jednego wakacyjnego wypadu – oczywiście zależy to od tego, ile mamy czasu na aktywny wypoczynek. O atrakcjach w Szklarskiej Porębie pisaliśmy tutaj: Szklarska Poręba – 20+ atrakcji dla każdego, a dziś zapraszamy na przegląd najlepszych miejsc w Karpaczu.
- Śnieżka, 1602 m n.p.m – najwyższy szczyt Karkonoszy, a także całego pasma Sudetów. Jednocześnie to najwyższy szczyt Czech. Na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków. Czarny i czerwony są krótsze, lecz trudniejsze. Zielony i żółty szlak obfituje w ładne widoki, a podejścia są łagodniejsze.
- Wyciąg na Śnieżkę – jeśli nie zamierzasz zdobyć Śnieżki na pieszo, skorzystaj z kolejki gondolowej w miejscowości Pec pod Sněžkou w Czechach. Czynna jest codziennie od 8:00 do 19:00 (poza sezonem do 18:00), a jej działanie przerwać może jedynie niesprzyjająca pogoda. Jazda trwa około 30 minut. Parkingi dostępne są kilkaset metrów od wyciągu.
- Wyciąg na Kopę – Kolej linowa Zbyszek. Do największej stacji narciarskiej w Karpaczu dostaniesz się koleją linową, czynną przez cały tydzień od 9:00 do 15:30. W ciągu ośmiu minut narciarze przedostają się z Karpacza na szczyt Kopy (1377 m n.p.m).
- Ścieżka w koronach drzew Karkonosze. Powstała na peryferiach Karkonoskiego Parku Narodowego, na zboczu Góry Czarnej w Jańskich Łaźniach (Czechy). To opcja nawet dla rodziców z dziećmi, a już na pewno dla fanów lasu i drzew – przez 2 km spaceruje się właśnie o otoczeniu jodeł, sosen i świerków. Doskonała okazja, by zobaczyć drzewa z innej perspektywy niż na co dzień.
- Kaplica św. Anny, a w zasadzie szlak do niej prowadzący. Warto wybrać się na liczącą około 3 godziny trasę (w jedną stronę), która zaczyna się i kończy w Świątyni Wang. Kaplicę zbudowano na miejscu Dobrego Źródła, a jej pierwsza wersja stała w tym miejscu już w XIII wieku. Wstęp jest bezpłatny, ale do samego kościoła nie wejdziemy – można tylko zajrzeć za kratkę.
- Zapora na Łomnicy – a dokładniej jeziorko zaporowe, korona i kaskady Łomnicy, czyli najdzikszej rzeki Karkonoszy.
- Samotnia – czyli spacer Niebieskim Szlakiem z okolicy Świątyni Wang nad Mały Staw, do schroniska Samotnia. Ten szlak można pokonać w 3 godziny, a jego długość to 9 km. Podczas niezwykle malowniczej trasy turyści przemierzają objęte ścisłą ochroną tereny Karkonoskiego Parku Narodowego, odwiedzają Domek Myśliwski i Mały Staw. To jeden z popularniejszych szlaków w Karpaczu.
- Krucze Skały – grupa skalna na Osiedlu Skalnym, która oferuje również centrum wspinaczkowe o różnym poziomie trudności. Filary mają nawet 25 m wysokości. Warto je odwiedzić, nawet jeśli nie mamy w planach wspinania się.
- Dziki Wodospad na rzece Łomnica – jedno z najpiękniejszych miejsc w Karpaczu. Aby je znaleźć, trzeba kierować się w stronę hotelu Biały Jar i dolnej stacji wyciągu na Kopę. Wodospad jest efektem wybudowania zapory przeciwrumszowej na górskiej rzece, która ma swe źródło blisko Równi pod Śnieżką. Punkt obowiązkowy przy zwiedzaniu Karpacza.
- Słonecznik – granitowa formacja skalna położona powyżej Wielkiego Stawu między schroniskami Odrodzenie i Dom Śląski. Skałki mają wysokość 12 metrów.
Ciekawe miejsca
Spacery malowniczymi ścieżkami to nie wszystko, co oferuje nam Karpacz. Wiele atrakcji w samym mieście:
- Historyczny Park Miniatur przy wejściu do ogrodu Hotelu Rezydencja. Makiety najpopularniejszych budowli Karpacza o wielkości od 4m2 do 28 m2. Dostępne tylko w okresie letnim.
- Trójkąt Bermudzki Karpacza – łatwo się na niego natknąć, gdyż najczęściej w jednym punkcie przy ulicy zgromadzonych jest kilkanaście osób. To właśnie Trójkąt Bermudzki, w którym samochody i inne obiekty udają się nie w tym kierunku, w którym byśmy się spodziewali. Złudzenie optyczne? Fenomen natury? Polecamy sprawdzić.
- Młyn Miłości – według legendy na Karkonoskiej 53 (czyli w miejscu obecnego młynka) stał kiedyś prawdziwy młyn, a płynąca przy nim woda miała moc odwzajemniania miłości. Bardzo prawdopodobne, że w tym miejscu natkniesz się na całujące się pary.
- Dom do góry nogami – czyli chatka grawitacyjna i chatka na głowie. Jak spacerować po suficie na południu Polski, to tylko tam. Wyjątkowe miejsce na mapie Karpacza niejednego turystę przyprawiło już o zawrót głowy!
- Termy Cieplickie – dla fanów aquaparków. W Termach Cieplickich czekają basen sportowy, basen rekreacyjny z hydromasażem, brodziki i zjeżdżalnie. Jest też strefa SPA i możliwość pogrania w squasha.
- Skarby Ziemi Juna – wystawa minerałów i warsztaty.
- Galeria Szkła – prywatna wystawa kilku tysięcy szklanych wyrobów z całego świata, która przybliża turystom historię hutnictwa i sztuki szklarskiej.
- Lodowisko Karpacz – tafla o powierzchni 600m2, która pomieści nawet 200 amatorów jazdy na łyżwach.
Atrakcje latem
Gdzie iść w Karpaczu z dziećmi? Oto nasze propozycje:
- Papugarnia Śnieżka – podczas zwiedzania maluchy mają okazję zapoznać się bliżej z papugami, nakarmić je i dowiedzieć się więcej o tym gatunku.
- Park Linowy – jak w wielu miasteczkach turystycznych, również w Karpaczu można udać się do parku linowego. Na dzieci czekają: Trasa Baby Tarzan, Trasa Łatwa oraz Trasa Trudna.
- Świat Kolejek – mali fani bohaterów ze znanych bajek i filmów na pewno nie raz westchną z ekscytacji podczas spaceru pośród miniaturowego świata kolejek. Na gości czekają m.in.: sala wirtualnej rzeczywistości, stanowiska sterowania pociągami i punkt widokowy z panoramą Karkonoszy.
- Karkonoskie Tajemnice – u Ducha Gór – Podziemna, multimedialna ekspozycja, która przedstawia historyczny świat Karkonoszy i dzieli się z odwiedzającymi magią tych gór. Dla dzieci przewidziane są warsztaty.
- Western City – atrakcja czekająca w miejscowości Ścięgny koło Karpacza. Jak sama nazwa wskazuje, można się tam poczuć jak rasowy kowboj. Na turystów czeka oryginalny bar (Chata Trapera), płukanie złota, jazda konna, strzelanie z łuku, pokazy tańca indiańskiego i wiele, wiele innych.
- Tor saneczkowy – w Centrum Rekreacji i Sporty Kolorowa w Karpaczu na turystów czekają Alpine Coaster i Rynna Saneczkowa, a także opcja zjedzenia czegoś smacznego i wystawa narciarstwa. Dzieci poniżej 8 roku życia muszą być pod opieką dorosłych. Aby prowadzić pojazd na Alpine Coaster trzeba mieć minimum 135 cm.
- Snowtubing – jazda na pontonach śnieżnych po specjalnie wytyczonych torach. Obok toru snowtubingowego jest plac zabaw oraz wypożyczalnia sanek.
- Park Bajek – miejsce, w którym dzieci ciekawie spędzą czas na świeżym powietrzu, czas zwiedzania to około dwie godziny spaceru z różnymi atrakcjami. Dodatkowo na terenie parku jest tor zjazdowy z wyciągiem, a także pensjonat, bar i sklep z regionalnymi zabawkami.
Zima i ferie zimowe
Zwiedzanie Karpacza zimą
Wiele miejsc w Karpaczu na sezon zimowy pozostaje otwarte. Możliwe są wejścia na szlaki i pójście w góry (choć tutaj trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, szczególnie podczas wyprawy na Śnieżkę), a także zwiedzanie muzeów, papugarni czy wizyta w aquaparku.
Poza sezonem letnim atrakcje turystyczne mogą zmieniać godziny przyjmowania gości, najlepiej zatem na bieżąco sprawdzać w Internecie i telefonicznie, czy dana atrakcja jest otwarta. Zdarza się również, że mimo niedziałania poza sezonem, wiele miejsc przyjmuje większe grupy na indywidualne wizyty.
Stoki narciarskie
Na narciarzy czeka w Karpaczu kilka stoków o różnej przepustowości i długości.
- Biały Jar Winterpol
- Karpacz Ski Arena
- Stacja Narciarska Pod Wangiem
- Karpatka
- Centrum Rekreacji Aktywnej Pod Śnieżką
- Relaks
- Lodowiec.
Po wschodniej stronie Karkonoszy położona jest popularna trasa narciarska, a właściwie dwie trasy: z wierzchołka Kopy i z bocznego jej grzbietu – Złotówka.
Wyciągi narciarskie
Podczas wizyty w Karpaczu możesz skorzystać z poniższych wyciągów narciarskich:
- Zbyszek
- Złotówka
- Euro
- Grosik
- Jan
- Liczykrupa
- Liczyrzepa
- Baby Lift
- Karpatka Baby – Lift
- Bambino – Ski
- Centrum Pod Śnieżką – wyciąg duży
- Centrum Pod Śnieżką – wyciąg szkoleniowy
- Relaks Czarodziejski Dywan
- Jumbomatik
- Karpatka I
- Karpatka II
- Karpatka Panorama
- Kolorowa I
- Kolorowa II
- Pod Wangiem – wyciąg mały
- Pod Wangiem – wyciąg duży
- Lodowiec
- Lodowiec – Bobo
- Maciuś
- Michałek
- Michałek II
- Żółwik – Narty i snowtubing
- Stok rodzinny
- Relaks II
- Winterpol Biały Jar Stacja Narciarska
- Łosiówka – Narty i snowtubing.
Szlaki turystyczne
Karpacz przez cały rok przyciąga fanów pieszych wędrówek po górach. Jakie są główne szlaki turystyczne w Karkonoszach?
Szlaki czerwone:
- Świeradowa-Zdroju aż do Prudnika przez Sudety (długość 440 km). Ogólny przebieg szlaku: Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kamienne, Góry Czarne – Góry Sowie – Góry Bardzkie – Góry Stołowe – Góry Orlickie – Góry Bystrzyckie – Krowiarki – Góry Złote – Góry Opawskie
- Przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego przez Góry Izerskie i Karkonosze: Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka – Hala Szrenicka – Przełęcz Karkonoska – Śląski Dom – Kocioł Łomniczki – Karpacz (biegnie głównym grzbietem Karkonoszy)
- Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (ok. 30 km): Szrenica – Hala Szrenicka – Śnieżne Kotły – Łabski Szczyt – Śmielec – Przełęcz Karkonoska – Mały Szyszak – Smogornia– Równia pod Śnieżką – Śląski Dom – Śnieżka – Przełęcz Okraj (szlak częściowo pokrywający się z Głównym Szlakiem Sudeckim).
Szlaki zielone:
- Ścieżka nad Reglami (ok. 28 km): Hala Szrenicka – Trzy Świnki – Mokra Przełęcz – Śnieżne kotły – Zbocze Śmielca – Czarny Kocioł Jagniątkowski – Hutniczy Grzbiet – Przełęcz Karkonoska – Pielgrzymy
- Słonecznik – Polana – Karpacz Biały Jar – Wilcza Poręba – Budniki – Przełęcz Okraj – Rozdroże Kowarskie
- Szklarska Poręba Górna – Szklarska Poręba Dolna – Michałowice – Grzybowiec – Przeł. Różyckiego – Przesieka – Wodospad Podgórnej – Borowice – Karpacz Górny – Karpacz PKP – Krucze Skały – Jedlinki – Uroczysko – Kowary.
Szlaki żółte:
- Wysoki Kamień – Zakręt Śmierci – Piechowice – Jagniątków – Przesieka – Borowice – Karpacz Górny – Polana – Słonecznik
- Sosnówka – Kaplica Św. Anny – Karpacz Górny
- Karpacz Biały Jar – Strzecha Akademicka – Biały Jar (dłuższa alternatywa dla szlaku czarnego)
- Karpacz PKP – Wilcza poręba – Schronisko Nad Łomniczki
- Kowary – Jedlinki – Skalny Stół
- Uroczysko – Przeł. Okraj – Przeł. Kowarska
- Szklarska Poręba Górna – Schronisko pod Łabskim Szczytem – Stacja Przekaźnikowa.
Szlaki niebieskie:
- Karpacz Biały Jar – Karpacz Górny – Samotnia – Schronisko Strzecha Akademicka – Strażnica – Schronisko Śląski Dom – Sowia Przełęcz – Skalny Stół – Przełęcz Okraj
- Przełęcz Kowarska – PKP Kowary
- Przełęcz Karkonoska – Podgórzyn – Zachełmie – Jagniątków – Rozdroże pod Śmielcem – Czarna Przełęcz (szlak czerwony) Przełęcz pod Śmielcem – Rozdroże pod Wlk.Szyszakiem – Wysoki Most (szlak czarny) Trzy jawory – Piechowice
Szlaki czarne:
- Karpacz Biały Jar – Kopa – Pod Śnieżką – Śnieżka – Sowia Przełęcz (od Śnieżki do Sowiej przełęczy zmienia się kolor szlaku z czarnego na czerwony i niebieski)– Szeroki Most – Karpacz – Karpacz Dolny
- Sosnówka – Wodospad Podgórnej – Podgórzyn (z Przesieki do Podgórzyna szlak zmienia kolor na niebieski) – Zachełmie – Przełęcz Żarska – zamek Chojnik – Sobieszów
- Schronisko pod Łabskim Szczytem – Trzy jawory – Jagniątków – Hutniczy Grzbiet
- Szlak „w kółko”: Wodospad Szklarki – Szklarska Poręba – Zakręt Śmierci – Szklarska Poręba Dolna – Wodospad Szklarki.
W Karpaczu można też udać się na krótsze spacery, jeżeli nie mamy ochoty na dłuższe wędrówki po górach. Tutaj polecają się trasy: Na Karpatce, Trasa Zdrowia i Via Sacra.
Pozostaje zatem dobrze zaplanować wycieczkę, przygotować odpowiedni sprzęt i można ruszać na podbój Karpacza – obojętnie, czy w planach mamy górskie spacery, zwiedzanie muzeów, czy jazdę na nartach. W tej górskiej miejscowości możemy robić to wszystko, jeśli tylko czas pozwoli.