Kopa, Czarna Kopa lub Mała Kopa (1378 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach. Co ciekawe, większość map i przewodników podaje wysokość 1377m, co wynika z faktu, że poniżej szczytu znajduje się punkt pomiarowy 1377,4.

Kopa położona jest na wschodnim krańcu Grzbietu Śląskiego.

Szczyt zbudowany jest z granitu karkonoskiego. Jest to niewielkie wzniesienie na Równi pod Śnieżką. Stanowi główną atrakcję kompleksu narciarskiego Karpacz Ski Arena i początek tras zjazdowych.

Kolej linowa na Kopę

Na szczyt można dostać się z Karpacza koleją krzesełkową „Zbyszek”, która została uruchomiona 26 kwietnia 2018 r. w miejsce starej kolei linowej na Kopę, która kursowała od 1959 r..

Wjazd i zjazd

Wjazd zajmuje 7 minut. Jest to najłatwiejszy sposób dotarcia na Śnieżkę od polskiej strony, oddalonej o 2,5 km (wspinaczka trwa około godziny). Kolejka w dół pokonuje trasę również w 7 minut. Bilet normalny w jedną stronę, w sezonie niskim kosztował w sezonie 2022 55 zł, zjazd jest tańszy (30 zł). Bilet w obie strony to koszt 60 zł. Dostępne są oczywiście liczne zniżki, bilety ulgowe, na największe rabaty mogą liczyć grupy szkolne powyżej 15 osób.

Wyciąg na Kopę znacznie skraca wędrówkę na Śnieżkę stąd jest często błędnie nazywany wyciągiem na Śnieżkę.