Majówka już tuż tuż. Prezentujemy kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki z rodziną. Trasy są stosunkowo łatwe, niemęczące i zamykają się w formie pętli.

1. Bydgoszcz – Koronowo – Serock (pociąg) – ok. 35 km

Przyjemna wycieczka na ok. 3-4h jazdy, zależnie od sił uczestników. Z Bydgoszczy do Koronowa jedziemy ścieżką rowerową Bydgoszcz – Koronowo. Po drodze oglądam dworek Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu i przejeżdżamy wąskim, wysokim mostem kolejki wąskotorowej nad Brdą. Zwiedzamy Koronowo i ruszamy dalej w kierunku Nowego Jasińca, gdzie oglądamy ruiny zamku, zabytkową zabudowę wsi. Jedziemy dalej do Serocka (szlak zamkowy Serock – Nowy Jasiniec lub szosą), skąd wracamy do Bydgoszczy pociągiem.

2. Rowerowy weekend w gminie Cekcyn

W okolicy Cekcyna wytyczono 3 rowerowe szlaki w formie pętli. Prowadzą one bocznymi drogami asfaltowymi i leśnymi do najciekawszych miejsc w tej części Borów Tucholskich. Każdy ma inną długość i nieco inny charakter.

Do Cekcyna można dojechać pociągiem.

3. Ścieżką rowerową z Torunia do Bydgoszczy (lub z Bydgoszczy do Torunia) – ok. 60 km

Całodzienna wyprawa rowerowa między stolicami województwa. Większość wycieczki odbywamy wydzieloną ścieżką rowerową, które prowadzi z Torunia przez Zamek Bierzgłowski, Unisław, Ostromecko do Bydgoszcz. Po drodze sporo atrakcji, punkty widokowe. Trasa w większości asfaltowa.

Zobacz trasa na mapie

4. Rowerowa pętla w gminie Sicienko – max. 28 km

Zielony szlak edukacji przyrodniczej to kolejna trasa w formie pętli. Od strony Bydgoszczy można na niego wjechać w okolicy Osówca. Wyznaczono na nim 2 łączniki, które umożliwiają skrócenie trasy. Po drodze zobaczymy kilka zabytków, rezerwaty, poznamy krajobraz  łąk nadnoteckich. Opis szlaku edukacji przyrodniczej w gminie Sicienko.

5. Wiślaną Trasą Rowerową i pociągiem

Wiślana Trasa Rowerowa to oznakowany szlak, który wytyczono po obu stronach Wisły wzdłuż całej jej biegu przez województwo kujawsko-pomorskie. Łączy ona największe miasta w regionie: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Świecie, Chełmno i Grudziądz. Wraz z połączeniami kolejowymi między tymi miastami, tworzy ona liczne możliwości wytyczania tras w formie pętli. Przykładowe wycieczki

  • Włocławek – Toruń (lewym lub prawym brzegiem) – powrót pociągiem
  • Bydgoszcz – Świecie – powrót pociągiem z Terespola Pomorskiego
  • Bydgoszcz – Toruń – Bydgoszcz
  • i wiele innych

Trasę można zaplanować włączając warstwy “linie kolejowe”, “szlaki rowerowe” oraz za pomocą narzędzia pomiaru odległości na naszej turystycznej mapie województwa kujawsko-pomorskiego.

Partnerem wpisu jest Antymateria