ZDJĘCIA | MAPA | MAPA I OPIS DO WYDRUKU

Trasa liczy ok 52 km długości. Jadąc spokojnym tempem, uwzględniając czas na postoje będzie to wycieczka na ok 5-6 h. Trasa w większości prowadzić będzie ścieżkami rowerowymi, częściowo drogami leśnymi o dobrej nawierzchni, krótkim odcinkiem drogi okresowo piaszczystej. Jedyny podjazd na trasie to ul. Hipiczna w kierunku Niemcza (można podprowadzić – poczekamy). Zalecany rower górski, trekingowy, ewentualnie miejski. Trasa sprawdzona – przejezdna w rozsądnym tempie dla przyczepek. Szosówki tym razem zostają w domu :)

 

 

Wakepark  Myślęcinek – Żołędowo

Trasę zaczynamy w Wakaparku w bydgoskim Myślęcinku. Alejkami docieramy do ulicy Hipicznej, którą asfaltowym podjazdem dojeżdżamy do Niemcza. Jedziemy prosto ścieżką rowerową do Żółędowa. Tu zgodnie z drogowskazem kierujemy się w lewo na Nowy Mostek.

Żołędowo – Koronowo

Po 1,5 km od skrzyżowania przecinamy tory i wjeżdżamy do lasu. Przed nami nieco ponad 6 km jazdy dobrej jakości leśną drogą. W jej połowie trafiamy na leśny strumień, za którym znajduje się leśniczówka Nowy Mostek oraz punkt postojowym z wiatami. Jadące dalej leśnym duktem docieramy do Jeziora Białego przed Samociążkiem. Tu skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż jego południowego brzegu do brukowanego mostu w Samociążku. Przekraczamy kanał i wjeżdżamy do miejscowości. Poruszamy się ścieżką rowerową, która po ok 5 km doprowadzi nas ulicą Poniatowskiego do centrum Koronowa.

TRADYCYJNE LODY Z KORONOWA
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że oprócz ciekawych zabytków, niezwykłego parku Grabina, Koronowo słynie również z tradycyjnych lodów. W lodziarni I.I. Zmudziejewscy wytwarza się je według sprawdzonej receptury od prawie 30 lat! Ich jakość potwierdza wpis na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Koronowo – Bydgoszcz

Po dłuższym postoju na koronowskim rynku wracamy początkowo po swoich śladach. Po ok 1 km docieramy do ulicy Okrężnej, przy której skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową prowadzącą na dawny most kolejki wąskotorowej. Po chwili docieramy do niego.

MOST KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ
Efektowny, wysoki stalowy most po niedawnym remoncie służy pieszym i rowerzystom. Oddany do użytku został w 1885 r. i licząc 18 m wysokości był prawdopodobnie najwyższą konstrukcją tego typu w Europie. 

Za mostem trafiamy na kolejny dobrze wyposażony punkt postojowy na naszej trasie. Asfaltową ścieżką ruszamy w dalszą drogę. Po 2,5 km dojeżdżamy do drogi krajowej nr 25. Dalsza trasa będzie prowadziła równoległą do niej drogą rowerową. Od Bydogszczy dzieli nas ok 15 km. Ok 6 km przed granicami miasta trasa dociera do lasu i z asfaltowej zmienia się w szutrową o dobrej jakości nawierzchni.

Bydgoszcz granica miasta – Wakepark Myślęcinek

Do Bydgoszczy wjeżdżamy ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Koronowskiej. Następnie w kierunku Myślęcinka poruszamy się drogami dla rowerzystów wzdłuż ulic: Nad Torem – Pileckiego – Wiadukt Niepodległości – Artyleryjska  – Gdańska

(trasa pierwotnie przygotowana na Sunday Bike Meeting organizowany przez bydgoski Wakepark)

Zdjęcia

 

 

[mapsmarker layer=”11″]

Mapa