ZDJĘCIA | MAPA | MAPA I OPIS DO WYDRUKU

Trasa liczy ok 45 km długości. Jadąc spokojnym tempem, uwzględniając czas na postoje będzie to wycieczka na ok 5-6 h. Trasa w większości prowadzić będzie drogami publicznymi o niewielkim ruchu (średnim w okolicy Borówna i Żołędowa). Na trasie nie ma wymagających podjazdów. Jej większość prowadzi w otwartym terenie. Ok 1/4 trasy to drogi szutrowe, leśne dobrej jakości. Zalecany rower górski lub trekingowy.

Atrakcje na trasie:

  • Punkt widokowy i Uroczysko Prodnia w Jarużynie
  • Jaskinia Bajka w Gądeczu
  • Zabytkowy kościół drewniany we Włókach
  • 300 m masz radiowy w Trzeciewcu
  • Kąpielisko w Borównie

 

Wakepark Bydgoszcz Myślęcinek- Jarużyn

Z Wakeparku jedziemy wzdłuż ZOO i ogródków działkowych w kierunku ul. Gdańskiej. Przekraczamy ją, jedziemy prosto Sądecką do Armii Krajowej. Skręcamy w lewo i przekraczamy ją na światłach. Po ok 100 m skręcamy w prawo w szutrową ścieżkę rowerową. Mijamy zabudowania i kierujemy się pod kątem prostym w lewo. Po 3 km dojeżdżamy do zakrętu, za którym pojawia się punkt postojowy. W tym miejscu trasa odbija w prawo, a my kierujemy się ma wprost. Po kolejnych 700 m mijamy szlaban i dojeżdżamy do gruntowej ul. Jasinieckiej. Skręcamy w nią w lewo i jedziemy prosto w kierunku skarpy. Przekraczamy ul. Pod Skarpą i między domkami jednorodzinnymi dojeżdżamy do podjazdu w lesie. Od tego momentu jedziemy prosto leśną drogą przez ponad 5 km (czarny szlak rowerowy). W końcu docieramy do Jarużyna.

Jarużyn – Włóki

Przekraczamy szosę i kierujemy się w asfaltową drogę po jej drugiej stronie, która po 600 m zmienia się w polną. Po ok 1 km od skrzyżowania docieramy do punktu widokowego nad Uroczyskiem Prodnia. Warto zwiedzić pobliski wąwóz, do którego dotrzeć można wąską ścieżką, zaczynającą się po lewej stronie wiaty. Po krótkim postoju wracamy do skrzyżowania  w Jarużynie. Skręcamy w prawo i jedziemy ścieżką rowerową w kierunku Strzelc Górnych. Tam przecinamy drogę z pierwszeństwem i jedziemy dalej do Gądecza. Na skrzyżowaniu, jadąc prosto wjeżdżamy na drogą podporządkowaną i po 100 m skręcamy w prawo w szutrową drogę prowadzącą w dół. Po ok 600 m dojeżdżamy do tablicy informacyjnej dot. pobliskiej jaskini Bajka. Znajduje się ona na przeciwległym zboczu wąwozu, nieco po lewej. Po zwiedzaniu jaskini podjeżdżamy z powrotem do szosy, gdzie kierujemy się w prawo. Po ok 3 km docieramy do kolejnej ciekawostki na naszej trasie – drewnianego kościoła we Włókach. Pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku świątynia jest niezwykle cennym zabytkiem.

Włóki – Dobrcz

Wracamy na trasę. Docieramy do skrzyżowania, na którym kierujemy się prosto na drogę z pierwszeństwem i po chwili zjeżdżamy z niej cały czas kierują się na wprost. Gładką wąską drogą jedziemy przez 1,5 km do skrzyżowania. Skręcamy w lewo i dalej cały czas z pierwszeństwem aż do skrzyżowania z drogą krajową nr 5. Przekraczamy ruchliwą jezdnię i dalej jedziemy w kierunku liczącego ponad 300 m masztu radiowego w Trzeciewcu. To Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze. Na pobliskim skrzyżowaniu jedziemy prosto w kierunku Dobrcza. To duża wieś gminna, w której możemy zrobić zakupy czy napić się kawy. W centrum miejscowości kierujemy się zgodnie z drogowskazem na Borówno.

Dobrcz – Borówno – Wakepark Bydgoszcz Myślęcinek

Po 3 km docieramy do plaży w Borównie. Chętni mogą tu skorzystać z kąpieliska czy rozmaitej gastronomii. Wracając na trasę kierujemy się na Neklę (po wjeździe do Borówna w prawo, w kierunku lasu). Przez 3,5 km jedziemy prosto, aż do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem, gdzie skręcamy w lewo na Niemcz. Jedziemy prosto przez ponad 6 km, od Żołędowa korzystając ze ścieżki po lewej stronie drogi. Na rondzie w Niemczu wybieramy prawy zjazd i jedziemy dalej prosto do Myślęcinka, gdzie nasza wycieczka się kończy.

(trasa pierwotnie przygotowana na  Sunday Bike Meeting organizowany przez bydgoski Wakepark)

Zdjęcia

Mapa