Z pomocą przychodzi nam kilka fajnych stron www i narzędzi:

  • Strava – mapa pokazująca najpopularniejsze trasy wśród użytkowników tej aplikacji mobilnej do rejestrowania aktywności. Ze względu na jej popularność wśród kolarzy szosowych, za jej pomocą najłatwiej będzie nam znaleźć pomysły na przejażdżki tego typu rowerem
  • Bikemap – jedna z najpopularniejszych stron zbierających trasy rowerowe. Dla naszego regionu dostępne jest kilkaset tras, większość w okolicy Bydgoszczy i Torunia.
  • Google maps – Za pomocą znanej wszystkim internetowej mapy można powodzeniem wytyczać trasy w trybie roweru. Trasy wytyczane są drogami leśnymi, bocznymi o małym natężeniu ruchu. Oprócz przebiegu, informacji o dystansie, szacowanym czasie, otrzymujemy również wykres wysokości. Żeby otworzyć opcję roweru, trzeba kliknąć w ikonkę z trzema kropkami obok symbolu pieszego.
  • Wirtualne Szlaki – baza informacji o znakowanych szlakach rowerowych i pieszych. Wyszukiwanie odpowiednich tras ułatwia formularz, w którym można wskazać interesujący nas obszar. Opisy szlaków uzupełniają mapy i dane GPS. Plusem korzystania ze znakowanych tras jest, że można po nich nawigować za pomocą znaków widocznych w terenie – nie musimy spoglądać na mapę na każdym zakręcie, znaki pokazują nam drogę.
  • Interaktwyna Mapa Turystyczna– interaktywna mapa szlaków i atrakcji w regionie kujawsko-pomorskim. Bazuje na danych ze strony wirtualneszlaki.pl oraz OpenStreetMap. Zawiera informację o zabytkach, rezerwatach, parkach krajobrazowych, rzeźbie terenu i wielu innych elementach wpływających na atrakcyjność turystyczną. Co ciekawe, jest w pełni zgodna z urządzeniami mobilnymi i w terenie może służyć do nawigacji (obsługuje GPS)