Widząc niekończącą się falę aut zalewającą chodniki i parkingi, trudno się dziwić, że coraz więcej osób wybiera inne środki transportu. Może to pora przesiąść się na rower? Ale czy wystarczy zaopatrzyć się w jednoślad i wyruszyć w drogę? Oczywiście, że nie. Dlatego koniecznie zapoznaj się z listą niezbędnych i nieoczywistych akcesoriów rowerowych!
Wieszaki na rowery, czyli oszczędź sobie miejsca (i kłopotów)!
Przejdźmy przez proces zakupu akcesoriów na przykładzie z życia – wejdźmy w buty Kasi, która zdecydowała przesiąść się na rower, gdy ceny paliw po raz kolejny wzrosły. Stwierdziła, że nie tylko oszczędzi pieniądze, ale też straci trochę zbędnych kilogramów z sezonu zimowego. Fantastyczny pomysł! Szybko jednak okazało się, że na rower trudno znaleźć miejsce. W bloku Kasi nie ma piwnicy, a sąsiedzi nieprzychylnie patrzą na rzeczy pozostawiane na korytarzu. Zbliżało się fiasko.
Kasia rozmawiała na ten temat w czasie przerwy w pracy, gdy koleżanka podsunęła jej pomysł. Wieszak na rower! Wystarczy wygospodarować trochę miejsca w mieszkaniu – na ścianie lub suficie i tam zamontować specjalny hak. Na rower wcale nie trzeba przeznaczać dużo miejsca – możemy wykorzystać pustą ścianę, montując na niej pionowy lub poziomy wieszak na rower, ewentualnie wybrać wersję, za pomocą której wciągniemy rower pod sam sufit. Wieszaki na rowery ułatwiają życie wielu cyklistom i tak też stało się w przypadku Kasi.
Haki na rowery w mieszkaniu nie tylko chronią nasz pojazd przed uszkodzeniami lub kradzieżą, lecz również oszczędzają czas – nie musimy tracić cennych minut na wyciąganie roweru z piwnicy lub oddalonego garażu. Co więcej, jednoślad nie jest wtedy narażony na wilgoć, która może spowodować korozję wielu elementów.
Spodziewaj się niespodziewanego i miej pod ręką zestaw łatek
Nauczona doświadczeniem Kasia postanowiła dobrze przygotować się do swojej kariery rowerzystki. W końcu przezorna zawsze ubezpieczona. Dlatego przy jej rowerze nie mogło zabraknąć zestawu naprawczego.
Co najbardziej przydaje się podczas potencjalnych sytuacji kryzysowych na rowerze? Oczywiście łatki do naprawy dętek. Nietrudno złapać gumę przez leżące na ścieżkach odłamki szkła czy choćby kolce róży lub akacji. Mając pod ręką kilka zapasowych łatek, szybko poradzimy sobie z przebitą dętką i będziemy mogli kontynuować podróż. W poręcznych zestawach najczęściej znajdziemy łatki i klej, a także łyżki do opon, dzięki którym z łatwością dotrzemy do uszkodzonej dętki. Taki pakiet jest lekki i zajmuje niewiele miejsca – bez wątpienia zmieści się w sakwie zawieszonej pod siodełkiem.
Pamiętajmy, aby zaopatrzyć się zarówno w odpowiedni sprzęt, jak i w wiedzę! Zanim po raz pierwszy wykonamy naprawę dętki, zapoznajmy się z instrukcją pomocną w takiej sytuacji. Filmy na YouTubie z pewnością przyjdą nam w tej kwestii z pomocą. Warto także wpierw wykonać próbę „na sucho”, aby w przypadku faktycznej naprawy nie denerwować się i wiedzieć, jakie kroki podjąć.
Lepiej zapobiegać niż naprawiać
Jazda rowerem nie musi ograniczać się wyłącznie do ciepłych wiosenno-letnich miesięcy. Jeśli niestraszne nam podmuchy wiatru czy ewentualne opady, możemy przemieszczać się naszym jednośladem także jesienią i zimą. Wtedy koniecznie jednak należy odpowiednio zadbać o konserwację naszego roweru.
W tym celu Kasia udała się do pobliskiego sklepu rowerowego z pytaniem, jak zabezpieczyć swój sprzęt przed niekorzystnym wpływem pogody. Okazało się, że nie tylko aura źle wpływa na rowery – równie szkodliwa jest dla nich sól, którą posypuje się śliskie nawierzchnie, a także wszelkie pyły i kurz stale unoszące się w warunkach miejskich.
Najbardziej podatny na tego rodzaju czynniki jest łańcuch – szybko pokrywa się brudem i korozją. Warto mieć w pamięci, że zanieczyszczony i zardzewiały napęd rowerowy głośno pracuje, a jego elementy zużywają się nadmiernie szybko. Słysząc to, Kasia bez wahania zdecydowała się na zestaw skutecznych preparatów do konserwacji roweru. W zestawie znalazł się degreaser do mycia napędu, a także olej do łańcucha tworzący na jego powierzchni warstwę smarującą oraz zabezpieczającą przed korozją i szkodliwymi osadami. Jednak tak samo ważna co zakup, jest systematyczność w zabezpieczaniu roweru – na nic nie przydadzą się na półce środki do pielęgnacji napędu roweru, trzeba regularnie z nich korzystać.
Ty uważasz – inni niekoniecznie
Wypadki w ruchu drogowym z udziałem rowerzystów nie należą do rzadkości. Choć całą swoją uwagę skupiasz na otoczeniu, zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego, co doprowadzi do obrażeń i konieczne będzie udzielenie pomocy medycznej. Rowerzyści, poza kaskiem i ochraniaczami, pozbawieni są znaczącej ochrony. Z tego powodu niestety zdarza się, że w wyniku wypadku tracą oni przytomność.
W takim przypadku nieocenione będzie posiadanie karty ICE (In Case of Emergency). Dzięki niej ratownik medyczny dowie się, kogo powinien poinformować o wypadku i zasięgnie niezbędnych informacji. Na karcie ICE często umieszcza się także grupę krwi oraz wpis o ewentualnych chorobach.
Taka plakietka nie zajmuje zbyt wiele miejsca – można umieścić ją zarówno zawieszoną na breloku, jak również wrzucić do rowerowej torby. Wymaga to niewielkiego wysiłku, a może uratować Twoje życie lub zdrowie.
Przygotowany? No to w drogę!
Rower to wspaniały środek transportu – potwierdzi to zarówno nasz portfel, jak i zdrowy organizm. Musimy jednak pamiętać, aby mieć pod ręką niezbędne wyposażenie pomocne w kryzysowych sytuacjach, a także pamiętać o regularnej konserwacji. Do zobaczenia na ścieżce rowerowej!
Partnerem artykułu jest rowery-colex.pl.