Każdy, kto jeździ na rowerze, zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna może się okazać podróż bez odpowiedniej osłony oczu. Owad, piasek, pył i inne drobne elementy, które wpadają do oka w trakcie jazdy, powodują dyskomfort i mogą zatrzymać rowerzystę na długie minuty, a w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do groźnej kraksy. Okulary chronią także przed deszczem lub intensywnym słońcem. Nie ulega więc wątpliwości, jak bardzo są ważne. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich okularów.

Ochrona przed słońcem

„Jazda na rowerze to czysta przyjemność” – powie wielu amatorów tej aktywności fizycznej. Jednak na tę przyjemność wpływa kilka elementów, w tym odpowiednie wyposażenie niezbędne w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Dobre spodenki zapewnią Ci komfort i ochronią przed otarciami. Odpowiednia koszulka zagwarantuje właściwą wentylację i skutecznie odprowadzi nadmiar potu. Ważne są również buty, które nie ślizgają się na pedałach. Istotnym akcesorium, choć często pomijanym, zwłaszcza przez początkujących rowerzystów, są okulary rowerowe. Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed oślepieniem promieniami słońca oraz zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. Dobre okulary zapewnią optymalną widoczność w każdych warunkach. Dlatego wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na to, aby szkła miały mocne filtry przeciwsłoneczne. W sklepie Brylano.com znajdziesz szeroki wybór okularów o zalecanej wartości filtra 400 UV. Sprawdź też, czy producent zapewnia jakiekolwiek testy potwierdzające właściwości okularów.

Wytrzymałość i solidność okularów

Zwróć uwagę na wytrzymałość okularów. Dzięki dodatkowej powłoce utwardzającej zwiększysz trwałość szkieł oraz zapewnisz im ochronę w razie zderzenia lub upadku. Nawet gdy drobny kamyk lub piasek uderzy o soczewki, to ich powierzchnia nie ulegnie porysowaniu bądź stłuczeniu. Niskiej jakości okulary rowerowe mogą się nawet stłuc na twarzy rowerzysty, czego efektem są poważne urazy. Dlatego specjalne powłoki zapobiegające pękaniu szkieł są tak ważne.

Okulary na rower

Ochrona przed parowaniem

Podczas intensywnego wysiłku skóra poci się. W rezultacie na szkłach może osadzać się para wodna, co wpływa negatywnie na komfort jazdy. Dlatego wybieraj okulary rowerowe wyposażone w specjalne powłoki hydrofobowe przeciwdziałające parowaniu. Dobrej klasy okulary od polecanych producentów ze sklepu Brylano charakteryzują się odpowiednią konstrukcją zapewniającą optymalny przepływ powietrza, co zapobiega osadzaniu się pary. W wielu modelach znajdziesz również powłoki oleofobowe, które zabezpieczają soczewki przed osadzaniem się zabrudzeń. Brud i błoto spływa po nich, dzięki czemu Twoje okulary rowerowe pozostają czyste i zapewniają dobrą widoczność.

Właściwe dopasowanie

Przy wyborze okularów nie zapominaj także o swojej wygodzie. Pamiętaj o tym, że okulary rowerowe to gadżet, który będzie ci towarzyszył w różnych warunkach drogowych. Powinny być zatem bardzo wygodne. Nie mogą zsuwać się z nosa nawet podczas intensywnej jazdy po nierównej powierzchni. Nie powinny również uciskać żadnej części twarzy czy głowy.

materiał zewnętrzny