Aktualizacja 25.11.2020 r. 

Czy muszę biegać / jeździć na rowerze w maseczce?

W skrócie: wszędzie poza lasem czy parkiem tak!


Szukasz szybkiej odpowiedzi na pytanie: w czym biegać lub jeździć na rowerze? Do aktywności polecamy chusty typu Buff


Mimo wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa w całym kraju, początkowo nie obowiązywał on podczas aktywności fizycznych, w tym biegania czy jazdy na rowerze.  Niestety już dwa dni później interpretacja została zmieniona:

źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi (dostęp 12.10.2020)

Czym w takim razie różni się sport wyczynowy od rekreacji?

Według słownika języka polskiego PWN:

wyczynowy

1. «o sporcie: uprawiany intensywnie, z nastawieniem na osiągnięcie rekordowych wyników; też o zawodniku: uprawiający sport w taki sposób»

źródło: https://sjp.pwn.pl/sjp/wyczynowy;2538901.html

rekreacja

rekreacja «aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu»

źródło: https://sjp.pwn.pl/szukaj/rekreacja.html

Raczej na pewno nasza amatorska aktywność niezależnie od intensywności, planów treningowych nastawionych na bicie osobistych rekordów nie zostanie zakwalifikowana jako sport wyczynowy. Przez najbliższe tygodnie trzeba będzie się pogodzić z uciążliwością maski lub, lepiej, skierować się do parki i lasów.

Kolejne tygodnie nie przynoszą nadziei na szybką zmianę przepisów w zakresie obowiązku zakrywania nosa i ust na zewnątrz. Raczej pojawiają się głosy mówiące o tym, że ten nakaz zostanie z nami na dłużej. Dlatego warto wybrać optymalne rozwiązania i zaopatrzyć się w kilka sztuk dopasowanych chust lub maseczek.


Prawdopodobnie na dłuższy czas musimy przyzwyczaić się do konieczności wychodzenia na zewnątrz z zasłoniętymi ustami i nosem. Dotyczy to również rekreacji, spacerów, biegania czy jazdy rowerem. Dopuszczalna jest w zasadzie dowolna forma zasłonięcia twarzy, ale nie każda okazuje się jednakowo wygodna podczas aktywności i większego wysiłku. Nie jest to wysoka cena za możliwość budowania formy i wypoczynku w ulubiony sposób. Warto wybrać taką osłonę, które spełni wymogi, ale pozwoli na aktywność we względnie dużym komforcie.

Nie masz czasu czytać wszystkiego? Ok, to wiedz, że na razie najlepiej sprawdza mi się chusta typu Buff (szczegóły poniżej).


Maseczka idealna?

Powinna:

 • zabezpieczać otoczenie przed rozprzestrzenianiem wirusów drogą kropelkową,
 • nie wpływać na łatwość oddychania,
 • łatwo transportować wydychaną parę wodną na zewnątrz,
 • szybko schnąć,
 • dopasowywać się do twarzy,
 • być lekka i niewyczuwalna podczas aktywności.

Oczywiście taka maseczka istniałaby tylko w świecie idealnym, więc i tu musimy zgodzić się na kilka kompromisów. Przez pierwszych parę tygodniu epiedmii zebrało mi się w domu kilka akcesoriów do osłaniania twarzy. Przetestowałem je pod kątem średnio intensywnego treningu biegowego i doświadczeniami dzielę się poniżej.

Maska przeciwsmogowa Broyx 700 z Decathlonu

Maska przeznaczona jest do aktywności, w tym biegania, które jest bardzo wymagające pod względem przepływu powietrza. Żeby maska spełniała swoje zadanie musi być dopasowana do twarzy. Wówczas wdech odbywa się wyłącznie poprzez otwory w masce (i filtr), a wydech przez zawory zwrotne z sylikonowymi membranami, działające jak wentyle w rowerze.

To świetne rozwiązanie chroni przed smogiem i wieloma zanieczyszczeniami, ale wymaga też pewnej zmiany sposobu oddychania. W moim przypadku maska wymuszała zwiększone oddychanie przez usta. Wówczas opór był praktycznie niewyczuwalny, a parametry treningu biegowego (tempo, tętno) bardzo zbliżone do tych podczas podobnej aktywności bez maski.

Filtry w masce są wymienne i kosztują ok 20 zł. / szt. Zgodnie z instrukcją trzeba wymieniać je co ok. 8 h używania, więc szkoda je zużywać, kiedy to nie jest konieczne. Po każdym użyciu dobrze jest maskę rozebrać i wysuszyć. Dużo wilgoci zbiera się szczególnie w okolicy zaworów, na membranach i na zewnątrz maski.

To bardzo dobrej jakości produkt (jedyny na rynku ze znakiem CE), ale zostawię tę maskę jednak do walki ze smogiem. Swoją drogą należy jej się oddzielny materiał dotyczący właściwego zastosowania, który pewnie powstanie za kilka miesięcy.

Na tak:

 • Dobra ochrona przez zanieczyszczeniami (również alergenami)
 • Wygoda i dopasowanie do twarzy
 • Zawory odprowadzające powietrze zapobiegają parowaniu okularów
 • Wysoka jakość wykonania

Na nie:

 • Wymaga przyzwyczajenia się do innego sposobu oddychania
 • Brak możliwości szybkiego zsunięcia jedną ręką, żeby np. wydmuchać nos

Gdzie i za ile?

Maska polskiej produkcji dostępna jest m.in. w Decathlonie w dwóch wariantach:

Maska broyx 700 do biegania

Maska bawełniana 3-warstwowa DIY

Maska wykonana ręcznie wg. popularnego wzoru z bawełnianej tkaniny z kieszonką na wymienny filtr i wiązaniem z tyłu głowy. O ile może fajnie wyglądać i dobrze sprawdzać się na zakupach, to ze względu na konstrukcje i rodzaj materiału nie nadaje się do uprawnia intensywnych dyscyplin, takich jak rower czy bieganie.

Na tak:

 • jedyna możliwość wyjścia na zewnątrz, jeśli nie mamy nic innego pod ręką
 • design :)

Na nie:

 • brak elastycznego mocowania utrudnia dopasowanie podczas aktywności
 • bawełniany materiał stwarza spory opór dla powierza, szybko nasiąka wilgocią
 • para wydychana górą maski szybko pokrywa okulary
 • brak możliwości szybkiego zsunięcia np na rowerze

Gdzie i za ile?

Maski szyte ręcznie z bawełny oferowane są na facebookowych grupach i przez pocztę pantoflową. Kosztują 10-20 zł / szt.

Bawełniana maska na rower

Maska jednorazowa niemedyczna (z Żabki / Lidla) – 2-gie miejsce

Typowa maseczka ochronna jednowarstwowa z gumkami zaczepianymi za uszy. W podobnej formie dostępne są też bawełniane maski DIY, ale są cięższe i bardziej nasiąkają parą.

Na tak:

 • bardzo lekka
 • łatwe oddychanie
 • częściowe dopasowanie za pomocą drucika wszytego w górnej części
 • można ją uchylić jedną ręką
 • stabilnie trzyma się na twarzy

Na nie:

 • w zasadzie jednorazowa
 • para wydychana górą maski szybko pokrywa okulary

Gdzie i za ile?

W każdej Żabce za ok 16 zł paczka 10 szt. (co daje nam 1.6 zł / szt.)

Bieganie w masce jednorazowej

Chusta typu Buff – zwycięzca!

Wielofunkcyjna chusta w formie bezwszwowego komina znana jest chyba już wszystkim. Paroma ruchami można z niej wykonać różnego rodzaju opaski, czapki, a nawet kominiarkę.  W tym przypadku naciągamy ją na usta i nos. W razie potrzeby podciągamy lekko ponad uszy dla lepszego utrzymania na twarzy.

Mając w szafie kilka chust tego typu, w większości reklamówek i jedną oryginalną marki Buff, do biegania wybrałem taką, która wydawała się najcieńsza i sprawiała wrażenie najlepiej przepuszczającej powietrze. Szybki test na interwałowym treningu biegowym potwierdził, że chusta w niewielki stopniu wpływa na łatwość oddychania. Przy odpowiednim ułożeniu nie powoduje mocnego parowania okularów podczas biegania. Właściwie można o niej zapomnieć. Podczas treningu materiał szybko robi się wilgotny i bieganie w maseczce nie przeszkadza to na dłuższą metę. W razie potrzeby komin można szybko zsunąć, poprawić i zasunąć jedną ręką nawet podczas biegu.

Na tak:

 • świetne dopasowanie do twarzy
 • szybkoschnący materiał
 • duża paroprzepuszczalność (opina się na ustach, więc łatwiej jest wydmuchać parę na zewnątrz)
 • Można zsunąć i zasunąć jedną ręką podczas aktywności

Na nie:

 • zależnie od konkretnego egzemplarza parametry mogą się różnić
 • w ciepłe dni pewnie trzeba będzie obciąć nadmiar materiału, który układa się na szyi

Ggdzie i za ile?

Tego typu chusty są już dostępne w wielu sklepach sportowych, ale ze względu na panujące okoliczności musimy

Buff do biegania


Ten szybki test wykazał, że wykonane z nowoczesnych materiałów chusty sportowe powinny najlepiej sprawdzać się przy aktywności w czasie pandemii. Niewykluczone jednak, że czas zweryfikuje moją opinię.

A co Wam się najlepiej sprawdza w tych czasach? Dajcie znać w komentarzach.

Partnerem wpisu jest Antymateria