Nieprawidłowy styl życia oraz różne choroby mogą powodować niedobory różnych witamin i minerałów. W takim wypadku zaleca się suplementację. Zamiast kupowania kilku osobnych preparatów, można wybrać multiwitaminę, która ma kompleksowy skład. Jaki suplement najlepiej wybrać?

Nieprawidłowy styl życia oraz różne choroby mogą powodować niedobory różnych witamin i minerałów. W takim wypadku zaleca się suplementację. Zamiast kupowania kilku osobnych preparatów, można wybrać multiwitaminę, która ma kompleksowy skład. Jaki suplement najlepiej wybrać?

Suplementacja witamin i minerałów

Witaminy oraz minerały są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu. Biorą one udział w wielu procesach zachodzących wewnątrz naszego ciała. Ich niedobory mogą prowadzić do licznych dysfunkcji organizmu i pogorszenia się stanu zdrowia. Mając zróżnicowaną dietę i prowadząc zdrowy tryb życia, dostarczamy sobie większość wartościowych składników. Jednak mając niedobory witamin, warto je dodatkowo suplementować.

Wybór preparatu, który dostarczy odpowiednią dawkę witamin nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele różnych suplementów. Można wybrać taki, który posiada w składzie jedną lub kilka witamin lub wybrać kompleksowe rozwiązanie – multiwitaminę. Jak wybrać preparat, który dostarczy wszelkie niezbędne witaminy naszemu organizmowi?

Jaka jest najlepsza multiwitamina?

Wybierając preparat z multiwitaminą warto przede wszystkim zapoznać się z jego składem. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w skład takiego suplementu diety będą wchodzić nie tylko witaminy i minerały, ale również substancje pomocnicze. Kontrolują one m.in. czas rozpadu tabletki/kapsułki. Bardzo często jest to kwas stearynowy i stearynian magnezu pochodzenia zwierzęcego. Z wielu badań wynika, że te same związki pochodzenia roślinnego są znacznie lepsze dla organizmu – nie tylko są łatwostrawne, ale też bardziej stabilne.

Drugim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dobrej multiwitaminy to DZS, czyli Dzienne Zalecane Spożycie. Nie każdy wie, że jest to zalecane minimum, aby zapobiegać niedoborowi witamin. Nie jest to jednak wyznacznik tego, ile dziennie należy dostarczyć organizmowi danych witamin i minerałów. Borykając się z niedoborem należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który uwzględni wszelkie indywidualne czynniki i dobierze optymalną dawkę witamin, jakie należy dostarczać organizmowi.

Kapsułka czy tabletka? Takie pytanie pada bardzo często przy wyborze odpowiedniego suplementu diety. To tak naprawdę zależy od zapotrzebowania. Z reguły w tabletkach mieści się więcej surowca, co często widać po zalecanym dawkowaniu, np. jedna tabletka może zawierać tyle samo składników, co dwie kapsułki. Wybierając preparat warto więc dokładnie czytać informacje zawarte na ulotce i opakowaniu.

Również powłoka tabletki nie jest bez znaczenia. Ze względu na niskie koszty często stosuje się szelak. Tabletka nim pokryta daje uczucie szorstkości w przełykaniu, jest trudno strawna i ogranicza wchłanianie się związków zawartych w suplemencie. Lepiej wybrać suplementy z powłoką naturalną na bazie wody, która jest łatwa w przełykaniu i lepiej przyswajalna.

Kupując multiwitaminę warto kierować się też renomą producenta oraz sprawdzonym źródłem. Wiele sklepów ze zdrową żywnością i suplementami, jak Muscle Power, oferuje szeroką gamę produktów wysokiej jakości. Dzięki temu zwiększa się pewność dobrego wyboru preparatu.

materiał zewnętrzny