Zegarki już dawno przestały służyć wyłącznie do wskazywania czasu. Obok telefonów komórkowych stały się jednym z gadżetów, które towarzyszą nam każdego dnia. Są szczególnie doceniane przez osoby aktywne, uprawiające różne dyscypliny. Mamy więc na rynku spory wybór bardziej uniwersalnych modeli sportowych czy outdoorowych, a także specjalistyczne zegarki dla biegaczy, nurków, a nawet golfistów i lotników. W tej mnogości marek i modeli nie brakuje oczywiście też modeli przeznaczonych do trekkingu i zaawansowanej turystyki górskiej.
Przyjrzyjmy się więc najważniejszym funkcjom i cechom, które powinny posiadać zegarki, które przydadzą się podczas górskich wycieczek i spróbujmy przydzielić je do bardziej ogólnych kategorii.
Odporne na używanie
To najważniejsza cecha wspólna wszystkich zegarków outdoorowych. Sprzęt, który zabieramy w teren musi opierać się warunkom zewnętrznym. Nietrudno wyobrazić sobie dlaczego. Przypadkowe uderzenie o skałę, zaczepienie o pasek plecaka, zamoknięcie czy zanurzenie w wodzie. Każdy zegarek przeznaczony do używania podczas aktywności powinien być odporny na takie zdarzenia.
Często zresztą jest to jedyne wymaganie, które stawiają osoby sporadycznie wyruszają w teren, za to chcące na co dzień podkreślić swój styl życia. Posiadają często różne funkcje przydatne nie tylko w ekstremalnych warunkach: stoper, obsługę kilku stref czasowych, podświetlanie, a nawet ładowanie energią słoneczną. Nie można zapominać, że zegarek to także element biżuterii, w przypadku mężczyzn często jedyny. Jako przykłady w tej kategorii warto wskazać legendarne zegarki G-SHOCK czy prestiżowe Tissot z kolekcji T-Touch Expert Solar.
Koszt: odporne proste modele renomowanych firma dostępne są już od 200-300 zł
Górskie ABC
Kolejną funkcję, którą mogą realizować dla nas podręczne gadżety to wsparcie w nawigacji. Dedykowany odbiornik GPS czy telefon oczywiście świetnie się sprawdzi, ale zajmuje nam dłonie, zwykle wymaga zatrzymania, wyjęcia sprzętu z kieszeni. Czyż nie wygodniej spojrzeć po prostu na zegarek, by w kilka sekund odczytać wskazanie wysokościomierza czy kompasu?
Tu z pomocą przychodzą klasyczne zegarki górskie typu ABC, ang. “altimeter barometer compass” (“wysokościomierz barometr kompas”). Dzięki wbudowanemu czujnikowi ciśnienia potrafią (po odpowiedniej kalibracji) precyzyjnie wskazać wysokość, na której się znajdujemy. To w górach ma często większe znaczenie niż przebyty dystans. Po zmianie trybu na barometr mogą pomóc w przewidywaniu pogody i jej zmian, ostrzegać przed burzą. Zegarki z kompasem to niezastąpione przyrządy nawigacyjne, szczególnie jeśli używamy klasycznej mapy.
To nie jedyne funkcje tych specjalistycznych gadżetów. Zegarki górskie ABC posiadają często również termometr czy możliwość określania godzin wschodu i zachodu słońca. Przy tym wszystkim nie wymagają częstego ładowania czy wymiany baterii – starcza ona na kilkanaście miesięcy używania.
Koszt: dobrej klasy zegarek górski ABC kosztuje ok. 1000 zł.
Zegarki górskie z GPS
To najbardziej zaawansowane urządzenia, które pełnią wszystkie wyżej wymienione funkcje i wiele, wiele innych. Podstawą ich działania jest globalny system pozycjonowania (GPS). Dzięki niemu w każdej chwili możemy poznać współrzędne naszej lokalizacji. Jeśli gadżet dysponuje mapą, to oczywiście nasza pozycja zostanie na niej oznaczona. Ponadto przebieg całej trasy może zostać zarejestrowany wraz ze wszystkim statystykami, gotowymi do analizy po powrocie ze szlaku.
Zegarki z GPS zwykle posiadają także szereg funkcji związanych z monitorowania zdrowia i kondycji. Za pomocą wbudowanego czujnika mogą rejestrować tętno, a nawet nasycenie krwi tlenem i na tej podstawie oceniać stopień aklimatyzacji w górach wysokich. Mierzą stres, temperaturę, częstotliwość oddechu, stopień zmęczenia i regeneracji. Jeśli tego nam mało to możemy podłączyć do nich szereg zewnętrznych czujników dostępnych dla wielu dyscyplin sportów
Koszt: zegarek z GPS posiadający podstawowe funkcje górskie kosztuje min. 1300 zł.
Zależnie od budżetu i tego jak dużo oczekujemy od zegarka w góry możemy przebierać w dosłownie setkach modeli. Przy wyborze warto zacząć od jasnego określenia wymagań i preferencji i wówczas szukać wymarzonego kompana wypraw. Dobrze dobrany zegarek będzie nam towarzyszył przez lata, a na co dzień przypominał najpiękniejsze przygody.
partnerem wpisu jest sklep zegarek.net
Ja mojemu mężowy sprezentowałam zegarek Pro Trek. Najtaniej znalazłam na ***.pl – gdyby ktoś szukał :)