Turystyka to nie tylko wędrowanie czy nabijanie kilometrów na rowerze. Podczas wypadów zwiedzamy, poznajemy ciekawe miejsca, historię, a czasem zatrzymujemy się, żeby po prostu podziwiać krajobraz czy przyrodę. W takich momentach fajnie jest móc obejrzeć świat z bliska. Na przykład przez lornetkę.

Lornetka idealna byłaby kompaktowa, lekka, żeby można by ją z łatwością przewozić. Byłaby odporna na uderzenia, kurz i wodę. Natomiast jej optyka pozwalałby na obserwacje niezależnie od warunków, w dzień i w nocy. Najlepiej żeby miała regulację pola widzenia od szerokiego do podziwiania krajobrazu do wąskiego, do wyłapywania szczegółów, obserwacji zwierząt z daleka. A i jeszcze jakaś stabilizacja obrazu by się przydała. No i jeszcze, żeby cena była przystępna… Niestety połączenie tych wszystkich cech nie jest możliwe, a lornetki które łączą choć kilka z nich są bardzo drogie.

W takim razie jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na co warto zwrócić uwagę kupując przystępną cenowo lornetkę turystyczną?

Załóżmy, że potrzebujemy sprzętu lekkiego, który pozwoli na obserwację krajobrazu w ciągu dnia, bez użycia statywu czy innej stabilizacji. Najważniejszą kwestią są właściwości optyczne lornetki. Od jakości, wielkości i konfiguracji soczewek będzie zależało większość cech obserwowanego obrazu. Lornetki cechują się parametrami powiększenia i średnicy przedniej soczewki zapisywanej w formacie [powiększenie] x [średnica]. Lornetka o parametrach 10×50 da 10-krotne powiększenie, idealne do obserwacji krajobrazu i dosyć jasny obiekty o średnicy soczewki 50 mm, dający jasny, przejrzysty obraz. Jeśli waga takiego sprzętu (ok 900 g) jest dla nas za wysoka wtedy poszukamy modelu o mniejszej soczewce i jasności np. 10 x 25. Jeśli potrzebujemy większego powiększenia wówczas powinny nas zainteresować lornetki o parametrach 15 x 50 lub 20 x 50. Dysponując większym budżetem na zakup sprzętu możemy poszukać modeli odpornych na warunki zewnętrzne, posiadających zmienne powiększenie, a nawet stabilizację obrazu.

Wybór lornetki nie jest sprawą trudną, jak się początkowo wydaje. Warto zaufać sprawdzonym markom i sprzedawcom, którzy chętnie pomogą w wyborze sprzętu adekwatnego do naszych potrzeb i budżetu.

 

Wpis powstał we współpracy ze sklepem zielonysklep.pl oferującym lornetki turystyczne.