Jak wybrać idealny plecak do podróżowania?

Podróżowanie wiąże się nie tylko z przeżyciem niezwykłych przygód i poznaniem nowych doświadczeń, ale także odpowiednim przygotowaniem. Większość wyjazdów wymaga przecież zabrania ze sobą ubrań, jedzenia, akcesoriów turystycznych, które trzeba w czymś przenosić. Jaki plecak turystyczny najlepiej sprawdzi się do podróżowania? Wszystko zależy od wielu czynników, chociażby od charakteru podróży czy też sposobu turystyki. Dowiedz się, jakie plecaki oferowane przez sklep turystyczny są najlepsze do podróżowania.

Pojemność plecaka turystycznego

Zdawać by się mogło, że im większa pojemność plecaka turystycznego, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Wielkość plecaka powinna być przede wszystkim dopasowana do rodzaju podróży i jego długości. Jeśli wybierasz się na krótki, weekendowy wypad i nie musisz zabrać ze sobą wielu rzeczy, większy plecak turystyczny byłby tylko utrapieniem. Dodatkowa wolna przestrzeń w plecaku zachęciłaby Cię do wzięcia niepotrzebnych drobiazgów, które zwiększyłyby jego wagę.

 Do krótkich wycieczek, gdy masz zapewnione wygodne zakwaterowanie, najlepszy będzie plecak o pojemności 30-50 litrów, który z pewnością pomieści wszystko co potrzebne podczas wyjazdu. Jest to idealny kompromis między funkcjonalnością a wygodą noszenia.

Natomiast na trekking lub pod namiot wymagany jest plecak turystyczny o nieco większej pojemności. W takim wypadku będziesz potrzebował nie tylko ubrań, ale także namiot, śpiwór czy karimatę. Pomimo tego, że możemy zmniejszyć część turystycznego ekwipunku np. przez zakup namiotu ultralight lub maty samopompującej, to nadal będziemy potrzebować wiele przestrzeni. Do tego typu wypadów polecamy plecak turystyczny o pojemności 60 litrów w górę.

Plecak turystyczny — kieszenie i dodatkowe elementy

Przenoszenie rzeczy w plecaku bez jakichkolwiek przegródek jest niewygodne i utrudnia szybkie ich znalezienie. Z tego powodu producenci plecaków turystycznych oferują wiele wygodnych i praktycznych rozwiązań. Najważniejsze z nich to dodatkowe kieszenie, które pozwalają na zwiększenie pojemności w plecaku oraz lepsze zorganizowanie przestrzeni przez logiczne pogrupowanie asortymentu. Jednak nie tylko kieszenie są ważne. Ogromną rolę w plecaku turystycznym odgrywają także troki, czyli miejsca, w których można przyczepić dodatkowy ekwipunek. To dobra opcja do przetransportowania dużych przedmiotów, które trudno byłoby przenosić w samym plecaku, np. śpiwór, karimatę lub namiot. Do podróży w górach przydatne są troki na toporek lub kijki trekkingowe.

System zapięcia w plecaku turystycznym

Nowoczesne plecaki turystyczne są wyposażone w wewnętrzny stelaż, który jest niewidoczny, lekki, a przede wszystkim zwiększa wygodę noszenia. System nośny to bardzo istotny element, na który musimy zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka turystycznego, gdyż to on decyduje o tym, czy plecak będzie wygodny dla użytkownika. Idealny plecak turystyczny powinien posiadać miękkie szelki oraz stabilne podparcie dla pleców, które nie może uwierać w trakcie noszenia podczas długich wędrówek. W plecakach turystycznych istotna jest również możliwość regulacji szelek, dzięki której można dostosować wysokość plecaka tak, aby środek ciężkości był jak najlepiej rozłożony. Niezbędnym elementem, o którym trzeba wspomnieć, jest pas biodrowy. Pozwala on na odciążanie ramion i kręgosłupa, a także utrzymuje plecak turystyczny we właściwym położeniu. Podobną rolę spełnia mniejszy pasek, usytuowany na wysokości klatki piersiowej.

Plecak turystyczny — dla kogo?

Plecaki turystyczne ze względu na swoją różnorodność mogą mieć zastosowanie w każdego typu podróżach. Producenci wprowadzają na rynek plecaki dedykowane  alpinistom i osobom, które spędzają wiele dni w terenie. Są to plecaki o dużej pojemności oraz z dużą ilością dodatkowych elementów, wykonane z nieprzemakalnych i wytrzymałych materiałów. Na rynku znajdziemy także plecaki turystyczne o mniejszej pojemności, które są przeznaczone do miejskich wojaży lub  plecaki turystyczne na rower.

Zakres osób, które mogą korzystać z plecaków, jest bardzo szeroki. Taki plecak turystyczny przyda się zarówno dla rodzin z dziećmi i amatorów podróży, jak i profesjonalnych podróżników, którzy uwielbiają spędzać kilkanaście dni na trudnym terenie jedynie z plecakiem i śpiworem na plecach.