Organizując nasze podróże staramy się robić to z głową. W miarę starannie planować wydatki przed wyjazdem, po to żeby w trakcie podróży nie martwić się o finanse. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyjazdów zagranicznych, które z założenia są droższe, nieco trudniejsze do zaplanowania, ze względu na odmienność realiów, w które się wybieramy.

Może będzie jeszcze okazja, żeby podzielić się szczegółami sposobu wyszukiwania noclegów, planowania jedzenia i optymalizacji innych kosztów, ale teraz chciałem się skupić na podstawowej sprawie jaką jest zakup waluty.

Dotychczas korzystaliśmy w zasadzie 3 opcji

  • Zakupu waluty w tradycyjnym kantorze
  • Płatności kartą
  • Wypłat z bankomatów w kraju docelowym

Parę lat temu zrezygnowałem z gotówki na rzecz płatności kartą, ale kilka niemiłych niespodzianek z odrzucaniem karty przez terminal, bankomatami tylko na karty mastercard (kiedy akurat miałem visę) nauczyły mnie, żeby jednak brać gotówkę. Więc wróciłem do kantoru.

Jakiś czas temu pojawiła się ciekawa alternatywa dla tradycyjnego punktu „z pancerną szybką” – kontory internetowe.

Kantor internetowy – jak to działa?

Nie, nie płacimy za euro blikiem i czekamy na listonosza z kopertą z banknotami. Podstawowa oferta kontorów internetowych opiera się no oferowaniu korzystniejszego kursu wymiany w ramach transakcji bezgotówkowych. Jak łatwo się domyślić, potrzebowaliśmy do tego przynajmniej jednego rachunku walutowego. Na szczęście i ta branża idzie do przodu i obecnie  możemy odebrać gotówkę w sieci współpracujących bankomatów (w przypadku euro) lub oddziale banku. Takie usługi oferuje m.in. kantor online Rkantor, który postanowiliśmy sprawdzić.

Przebieg zakupu waluty

Przed decyzją o skorzystaniu z oferty konkretnego kantoru powinniśmy sprawdzić bieżące kursy walut. W końcu to na nich ma się oprzeć nasza oszczędność. Powinniśmy też sprawdzić sposób i czas realizacji transakcji. Warto sprawdzić informację o nadzorze Komisji Nadzoru Finansowego.

Rejestracja konta

Żeby korzystać z usług kantoru Rkantor musimy podać dosyć sporo danych:

  • email + pełne dane adresowe
  • PESEL, nr dowodu, data wydania
  • ustawić odpowiednio złożone hasło, kod do dostępu telefonicznego
  • zweryfikować dane przez przelew
  • zweryfikować dane przez przesłanie skanu dowodu osobistego (te dwa ostatnie wymogi wynikają podobno z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu)

System jest przygotowany, tak żeby maksymalnie usprawnić te operacje, ale z pewnością nie są to działania, które możemy zrobić na kolanie w kolejce do kasy. Na szczęście dostępna jest też wersja demo serwisu, w której możemy sprawdzić jego działanie bez zakładania konta.

Zasilenie konta

Transakcje opierają się na naszych wewnętrznych rachunkach w e-kantorze, więc potrzebne jest wcześniejsze zasilenie konta. To odbywa się bardzo sprawnie, bo Rkantor udostępnia swoje rachunki w różnych bankach, tak żeby przelew był błyskawiczny.

Transakcja

Po założeniu i zweryfikowaniu konta oraz zasileniu go gotówką możemy przystąpić do transakcji. Służy do tego banalnie prosty panel, w którym zależnie od posiadanych walut możemy dokonywać wymiany. Dodatkowo dostępne są wykresy historii kursu z ostatnich godzin, co może ułatwić dobór odpowiedniego momentu.

Ciekawą funkcją wydaje się wskazanie docelowego kursu przy jakim chcemy dokonać transakcji oraz maksmalny termin jej realizacji.

Wypłata waluty

Po zatwierdzeniu transakcji przechodzimy do opcji wyboru formy wypłaty. Jeśli zdecydujemy się na wypłatę bankomacie, trzeba wprowadzić numer telefonu, na który zostanie przesłane hasło potrzebne do pobrania pieniędzy.  Możliwy jest też standardowy przelew na konto w pln lub walutowe.

Podsumowanie

Zakup walut w kantorze internetowym wydaje się ciekawą opcją dla osób podróżujących zagranicę, szczególnie jeśli potrzebują więcej gotówki. Usługi kantorów online, nie są raczej adresowane do osób, które potrzebują jednorazowo przysłowiowe 100 EUR na waciki. Korzystny kurs, możliwość określenia docelowego, szybka realizacja transakcji i możliwość wypłaty gotówki przydadzą się, jeśli chcemy zoptymalizować koszty wyjazdu. Ze również ze względu na kurs, jest to dobra opcja również dla osób dysponujących kontami walutowymi i kartami do nich.