Na wszystkich rowerowych (i nie tylko) grupach facebookowych na pytanie o najlepszą aplikację mobilną do map offline / wytyczania / rejestrowania tras zawsze pojawia się odpowiedź: Locus.  Czy faktycznie jest on bezkonkurencyjny? W Sklepie Play można znaleźć inne aplikacje o zbliżonej funkcjonalności (m.in. Orux, OsmAnd, Mapy.cz i inne), jednak nie są one tak popularne. Dlaczego?

Locus w podstawowej funkcjonalności jest prosty w obsłudze, ale menu kryje mnóstwo zaawansowanych funkcji przydatnych w różnych aktywnościach (wędrówki, rower, geocaching, trening sportowy). Część z nich jest dostępna w wersji płatnej, ale darmowy Locus Map Free oferuje już bardzo dużo. No i ma mapy offline.

Rodzaje map offline dostępnych w Locus

Funkcjonalność wyświetlania mapy bez połączenia z internetem towarzyszyła Locusowi od początku. Preferowanym i najprostszym sposobem było zawsze pobieranie do pamięci podręcznej map dostępnych online: podkładów Google Maps, OpenStreetMap i innych serwisów. Zmiana zasad korzystania z tych usług wymusiła na twórcach Locusa modyfikację podejścia. Wprowadzono możliwość zakupu map offline bezpośrednio z poziomu aplikacji. Początkowo były to głównie mapy poszczególnych krajów generowane na podstawie danych OpenStreetMap, ale z czasem pojawiły się też komercyjne arkusze pochodzące z różnych wydawnictw kartograficznych (w tym polskich).

Razem z możliwością zakupu wprowadzono wewnętrzny system rozliczeń, który opiera się na wymianie map za odpowiednią liczbę LoCoinów (kredytów). Mapy nie są drogie. W przeliczeniu na złotówki kosztują od ok. 5 zł (mapy województw oparte na danych OSM) do 20 zł (komercyjne mapy turystyczne).

Mimo zmian Locus cały czas pozwalał na wgranie map zewnętrznych (extrenal maps). Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie tylko chcą oszczędzić parę złotych, ale także dysponują już mapami w wersji cyfrowej, które chciałyby wykorzystać w terenie. Zasada ich działanie polega na umieszczeniu pliku w pamięci telefonu – najlepiej w wydzielonym do tego celu katalogu, a następnie dodaniu mapy do biblioteki Locusa. Od tego momentu nasza mapa jest wyświetlana, dostępna w menu szybkiej zmiany podkładu. Można też na nią nanosić inne dane, cieniowanie czy na jej podstawie rysować trasy.

Formaty map zewnętrznych obsługiwanych przez Locus Map

 • SQLite (*.sqlitedb)- czysta baza danych SQLite. Jest to format, w którym przechowywane są mapy ściągane z internetu z poziomu aplikacji Locus.
 • TAR – jeden z pierwszych formatów powszechnej dystrybucji map cyfroweych. Nadal oferuje szerokie wsparcie wielu aplikacji, zgodny między innymi z TrekBuddy
 • MBT – MBTiles – format opart na mechanizmie SQLite rozwijany przez firmę Map Box
 • RMAP – nieudokumentowany format (zamknięty) – ograniczone wsparcie
 • IMG – format map wektorowych Garmina. Locus może wyświetlać odblokowane i darmowe mapy w tym formacie. Niestety nie wykrywa ich pokrycia, więc niektóre funkcje związane z automatycznych wyszukiwaniem pasujących arkuszy mogą nie działać.
 • GEMF (*.gemf) – Format GEMF Map Store, szybki i efektywny format przechowywania map rastrowych w formacie SQLite (mało popularny)
 • MapsForge (*.map) – format map wektorowych przeznaczony głównie do obsługi danych OpenStreetMap i ich renderowania w predefiniowanych stylach
 • SmartMaps – format używany przez czeską firmę PLANStudio.
 • OruxMaps
 • Mapy w formatach Backcountry Navigator, Gaia GPS, Maverick

Jak widać Locus wspiera wiele różnych formatów, choć nie znajdziemy wśród nich tych, które oparte są na dużych plikach rastrowych (np. GeoTiff). Co może nie być oczywiste, nie wyświetlimy w nim też zeskanowanej mapy w formacie .jpg czy .png. Dlaczego? Bo taki plik nie jest zorientowany w przestrzeni geograficznej – Locus „nie będzie wiedział”, gdzie umieścić taką mapę. Żeby wykorzystać w aplikacji zeskanowaną mapę, trzeba jej najpierw nadać georeferencje – skalibrować. To temat na oddzielny wpis, jednak warto zaznaczyć, że Locus posiada wbudowane narzędzie do kalibrowania map.

Darmowe mapy na Locus

Znając już formaty map możemy przystąpić do poszukiwania map potrzebnych nam do kolejnej przygody.

UMP pcPL  (format MapsForge)

Ciekawa alternatywa dla map opartych na danych OpenStreetMap. Warto czasami sprawdzić, czy mapa UMP w danym regionie nie będzie dla nas lepsza

GMapTool (mapa wektorowa)

Polska mapa oparta na danych OSM

OSMapa (format IMG garmin)

Kolejna polska mapa oparta na danych OSM. (ostatnia aktualizacja październik 2018)

OpenAndroMap (mapa wektrowa)

Bardzo dobrej jakości mapa oparta na danych OSM, dostępna dla całego Świata.

Mapy parków krajobrazowych w kujawsko-pomorskim (format mbtiles)

Mapy udostępnione w roku 2014 przez kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski pokrywają obszar wszystkich parków krajobrazowych województwa.

Wgrywanie zewnętrznych map do Locusa

Proces wgrywania można zobaczyć w tym filmiku. Co prawda pokazuje on bardzo starą wersje Locus, jednak zasada wciąż pozostaje ta sama:

 1. Plik z mapą pobieramy na telefon. Możemy to zrobić bezpośrednio z internetu, wgrać go za pomocą kabla z komputera lub przez usługi przechowywania w chmurze.
 2. Umieszczamy mapę w folderze z innymi mapami. W tym celu dobrze jest założyć odpowiedni katalog na zewnętrznej karcie SD, dzięki czemu duże pliki nie będą przeszkadzały na partycji systemowej. Do operacji na plikach i katalogach w Androidzie może służyć aplikacja Moje Pliki lub dowolna inna.
 3. Dodajemy mapę do biblioteki. Jeśli chcemy trzymać wszystkie mapy w wydzielonym katalogu, możemy go podpiąć w całości jako domyślny. Dzięki temu dodane do niego pliki automatycznie pojawią się w bibliotece przy każdym włączeniu aplikacji.
 4. Po uruchomieniu aplikacji w chodzimy w menu
 5. Klikamy Mapy -> Lokalne -> (+) po prawej na dole -> Mapy zewnętrzne -> po prawej na dole -> szukamy katalogu z mapmi -> „ptaszek”
 6. Po chwil na liście map lokalnych powinna pojawić się nasza mapa (mapy)
 7. Mapę wyświetlamy klikając jej nazwę