Szukasz najlepszych szlaków turystycznych w województwie podkarpackim? Oto przegląd pięciu nieoznakowanych, kulturowych szlaków, dzięki którym połączysz przyjemne z pożytecznym i w trakcie swoich aktywnych wakacji nie tylko naładujesz baterie, ale też zgłębisz historię i kulturę tej okolicy.

Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa

Przed Tobą aktywne wakacje na Podkarpaciu? Sprawdź Szlak Nadsańskich Umocnień nazywany Linią Mołotowa. Poznasz tam jedyne radzickie umocnienia graniczne, które zachowały się do dzisiaj w naszym kraju.

Szlak Nadsańskich Umocnień biegnie lewym brzegiem Sanu. Prowadzi od Bóbrki przed Lesko, Sanok, Dynów i Bachów do Krasiczyna pod Przemyślem, gdzie znajduje się XVI-wieczny Zamek Krasickich.

Linia Mołotowa znalazła się w tym zestawieniu, bo ma bardzo dużo do zaoferowania pod kątem kulturowym i historycznym. Pewnie szczególnie zainteresuje miłośników tematyki II wojny światowej, bo na szlaku zwiedza się radzieckie i niemieckie fortyfikacje z tego okresu – zarówno te w całości zachowane, jak i częściowo zniszczone.

Długość szlaku to około 140 km. Coś na jednodniową wycieczkę dla doświadczonych rowerzystów i na dłuższą przygodę z noclegiem dla amatorów rowerowych wypraw.

Szlak Chasydzki

Szlak stworzony w 2006 roku z inicjatywy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pokazuje turystom dziedzictwo kultury i religii żydowskiej. Aktualnie obejmuje rejony województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz Ukrainy, ale w planach jest rozszerzenie go o tereny słowackie, węgierskie i rumuńskie. Jeśli więc interesuje Cię ten temat, warto śledzić aktualności.

Szlak Chasydzki obejmuje synagogi i inne miejsca bliskie kulturze i religii żydowskiej w m.in. Dębicy, Leżajsku, Kraśnicy, Lesku, Sanoku, Ustrzykach Dolnych czy Tarnobrzegu.

Jeżeli Szlak Chasydzki będzie główną atrakcją Twojej wyprawy, to warto, żebyś odwiedził(a) też bliskie Podkarpaciu rejony Lubelszczyzny. Lublin zwany jest Jerozolimą Królestwa Polskiego.

Najważniejszym punktem Szlaku Chasydzkiego jest Centrum “Synagoga” w Zamościu. Najlepiej zachowaną zaś jest synagoga w Łańcucie.

Karpacki Szlak Wina

Brzmi apetycznie? Nic dziwnego. Pewnie Twoje skojarzenia wiodą w kierunku szlaku bursztynowego czy jedwabnego – są to słuszne skojarzenia, bo Karpacki Szlak Wina to historyczna droga handlowa, podobnie jak dwa wyżej wspomniane. Wiąże się z importem węgierskiego wina do Polski i ma w tle kilkuset letnią historię współpracy między wschodnimi i północno-wschodnimi Węgrami, a południowo-wschodnią Polską.

Szlak prowadzi przez 23 winnice, w tym jedna jest ze Słowacji. 22 gospodarstwa winiarskie z powiatów podkarpackich. Inicjatywa wciąż prężnie się rozwija, więc możliwe, że wkrótce przybędzie nowych winnic czy nowych odmian winorośli.

Warto dobrze zaplanować podróż tym szlakiem, bo zwiedzenie wszystkich miejsc zajmuje co najmniej kilka dni. To świetna okazja, by sprawdzić, czym jest enoturystyka (turystyka winiarska). I dlaczego z roku na rok jest coraz bardziej popularna.

Szlak Architektury Drewnianej

To prawdziwa perełka na mapie podkarpacia, w skład której wchodzi aż 9 tras o łącznej długości 1202 km. Podczas podróży zwiedzisz 130 obiektów architektury drewnianej: kościoły, skanseny, cerkwie, dworki i wiele innych. Niektóre z obiektów mają swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wszystko po to, by przedłużyć życie zabytków dawnej wsi.

W zależności od tego, w które rejony zamierzasz się udać, możesz pokonać poniższe trasy:

  •         Trasa nr I krośnieńsko-brzozowska
  •         Trasa nr II sanocko-dynowska
  •         Trasa nr III ustrzycko-leska
  •         Trasa nr IV sanocko-dukielska
  •         Trasa nr V przemyska
  •         Trasa nr VI lubaczowska
  •         Trasa nr VII rzeszowsko-jarosławska
  •         Trasa nr VIII jasielsko-dębicko-ropczycka
  •         Trasa nr IX tarnobrzesko-niżańska.

Swoje trasy Szlak Architektury Drewnianej ma również w województwie śląskim i małopolskim, ale już samo zwiedzanie zabytków na trasach Podkarpacia zapewnia atrakcje na jeden aktywny urlop.

Podkarpacka Droga św. Jakuba Via Regia

To szlak, którego motywem przewodnim są kościoły i kaplice pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Polskie odcinki Drogi św. Jakuba wpisały się w większą całość: europejską sieć Camino de Santiago. Podkarpacka Droga św. Jakuba Via Regia ma ponad 200 km i biegnie z Medyki przez Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów i Ropczyce do Pilzna.

Szlak można pokonać we własnym zakresie albo dołączyć do letniego, niedzielnego pielgrzymowania z Bractwem św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.

W Polsce są już 22 odcinki Szlaków Jakubowych, które łącznie liczą około 5000 km. Podparpacki odcinek ma ciekawą historię: nawiązuje do przebiegu historycznego traktu handlowego z Kijowa do Santiago de Compostela. Nazwa „Via Regia” oznacza „Droga Królewska”.

Baza wypadowa na urlopie na Podkarpaciu

Podążanie szlakami na podkarpaciu to pomysł na wakacje dla aktywnych. A jak wakacje, to przyda się dobra baza wypadowa z klimatem sprzyjającym regeneracji. W tym regionie bez problemu znajdziesz pola namiotowe, pokoje w gospodarstwach agroturystycznych, a także hotele i resorty o wysokim standardzie. Jednym z malowniczo położonych miejsc – bardzo przyjaznym zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi – jest Hotel Spa Bacówka, którego ofertę sprawdzisz na bacowkaradawa.pl.

Życzymy wspaniałych przygód na podkarpackich trasach!

materiał partnerski