Rower trekkingowy jest kompromisem między rowerem szosowym i górskim. Służy do uprawiania turystyki rowerowej na długich trasach po nawierzchniach asfaltowych i po nawierzchniach nieutwardzonych. Ważną cechą wyróżniającą jest możliwość zamontowania sakw i bagażników na obu osiach. Równomierne rozłożenie bagażu ułatwia pokonywanie dużych odległości, często na wielotygodniowych trasach, po różnej nawierzchni. Wiele rowerów trekkingowych jest przystosowanych do holowania przyczepki bagażowej.
Rower trekkingowy co powinien zapewnić?
Rower trekkingowy powinien być jak najbardziej wszechstronny i sprawdzać się podczas dojazdów do pracy, wyjazdów weekendowych oraz długich wypraw rowerowych. Powinien umożliwić pionową, wygodną pozycję, która pozwoli cieszyć się krajobrazem, podczas jazdy. Powinien umożliwić wygodny przewóz dużej ilości bagażu.
Powinien posiadać wyposażenie do jazdy miejskiej takie jak: oświetlenie, dzwonek, błotniki, stopka itp. Wygodną, płynną jazdę z bagażem zapewnią na pewno ułatwią amortyzatory i hamulce tarczowe. Rower trekkingowy powinien być wszechstronny, a jednocześnie prosty w eksploatacji bieżącej.
Jakie cechy konstrukcyjne powinien posiadać rower trekkingowy?
Rowery trekkingowe konstrukcją ramy odpowiadają rowerom miejskim. Produkowane są też w wersji jednorurowej damki. Wielu producentów stosuje tę samą ramę w obu typach rowerów. Ważnym parametrem jest ciężar ramy. Rower trekkingowy odróżnia się widelcem z amortyzatorami poprawiającymi komfort jazdy. Odpowiednio dobrana rama i widelec zapewniają komfort i dobrą widoczność na drodze.
Przy doborze napędu najważniejszy jest szeroki zakres przełożeń (rower musi być wszechstronny) i wytrzymałość mechanizmu. Przy wyborze napędu lepiej kierować się trwałością i wybrać droższy, ale solidniejszy. Kupując rower w solidnej firmie jak na przykład skleprowerowy.pl warto uwzględnić fachowe doradztwo wykwalifikowanego konsultanta. Wybrane przełożenie powinno bazować na trzyrzędowym mechanizmie korbowym. Hamulce tarczowe są bardziej skuteczne natomiast hamulce szczękowe tańsze i prostsze w obsłudze. Standardowe koła do naszego typu roweru mają rozmiar 28 cali lub 26 cali.
Jakie typowe cechy ma rower trekkingowy?
Wybierając ramę należy zadbać o jak najmniejszy jej ciężar. Przy długich wyprawach liczy się każdy kilogram. Istotny jest kompromis waga i cena. Siodełko powinno zapewnić naszej d… maksimum komfortu. Należy pamiętać, że nie zawsze szerokie siedzisko jest najwygodniejsze. Wybór wygodnego siedziska jest bardzo zindywidualizowany.
Wybierając bagażniki i sakwy powinniśmy uwzględnić ich ciężar, łatwość montażu, solidność wykonania i cenę. Wybierając poszczególne elementy składowe należy kierować się zasadą, że im mniej waży rower, tym łatwiej się nim przemieszczać. Dlatego starajmy się kompletować sprzęt pod swoje potrzeby, bez zbędnych elementów, z których nie będziemy korzystać. Nowy rower trekkingowy dobrej klasy to wydatek 2500 do 4000 zł. Sprzęt ten waży 15 do 20 kg. Decydując się na kupno roweru trekkingowego warto zastanowić się nad elektrycznie wspomaganą hybrydą, która dostarczy niezapomnianych wrażeń z jazdy.
Sprawdź ofertę rowerów turystycznych: https://skleprowerowy.pl/rowery-turystyczne
Materiał zewnętrzny