Turystyka rowerowa kwitnie. Producenci kuszą modelami miejskimi oraz tymi idealnymi w teren. Pojawiają się atrakcyjne konstrukcje, nowinki technologiczne oraz nowe materiały. Z drugiej strony szczególnie zaawansowane modele to dość duży wydatek. Za każdym razem warto więc dobrać rower do konkretnych potrzeb, a w kolekcjach i zawodowcy, i amatorzy z pewnością znajdą idealną opcję dla siebie.

Na górskie szlaki czy też na przygotowane drogi?

Gdy sprawdzamy, jakie rowery górskie MTB byłyby idealne dla nas czy dla dzieci, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i w jaki sposób będzie się jeździć. To najważniejsze kryterium wyboru sprzętu. Rowery górskie to bardzo szeroka kategoria i znajdziemy w niej zarówno modele, które świetnie sprawdzą się na bezdrożach oraz w trudnym dziurawym terenie. Inne będą rewelacyjne na stromych, kamienistych górskich szlakach, a jeszcze inne świetnie poradzą sobie przy zjazdach i skakaniu. Każda aktywność wymaga bowiem specjalnych parametrów. Rowery górskie MTB są stworzone do tego, by pozwolić użytkownikom komfortowo oraz efektywnie pokonywać różnego rodzaju bezdroża. W efekcie pozwolą nam wjechać wszędzie tam, gdzie nie poradzimy sobie modelami szosowymi, trekkingowymi, crossowymi czy miejskimi. Zawdzięczają to odpowiedniej geometrii. Powodzeniem cieszy się MTB z pełną amortyzacją, hydraulicznymi hamulcami i oczywiście oponami, które wyróżniają się bieżnikiem.

Jakie typy rowerów górskich można znaleźć?

Specjaliści w branży  wyróżniają nawet 10 różnych modeli w kategorii MTB. To całkiem sporo, więc laik w dziedzinie może się faktycznie pogubić. Oczywiście wybór konkretnego typu powinien być zawsze powiązany z techniką jazdy. Poza modelami typowo rekreacyjnymi dużym powodzeniem cieszą się  na przykład rowery downhill. Są ciężkie i wyróżniają się amortyzacją o dużym skoku. Tym samym umożliwiają osiąganie bardzo dużych prędkości, ale tylko wtedy, gdy będziemy zjeżdżać w dół. Tym samym rowery freeride dadzą na pewno bardzo dużo różnorodnych wrażeń. Nieco bardziej uniwersalne w tej materii stają się enduro. Lepiej radzą sobie z jazdą pod górkę. Na całodniowe wyprawy doskonałe będą więc rowery trailowe. Modele cross-country to opcja dla tych, którzy szczególnie cenią terenową turystykę, ale nie potrzebują szeregu wrażeń. Na tym tle oczywiście wyróżniać się jeszcze będą rowery hardtail wyposażone są tylko w amortyzator przedni. Świetnie sprawdzają się w bardzo trudnym terenie i są idealne przy skokach. Oczywiście zawsze trzeba mieć na uwagę to, by dobrać ramę do wzrostu. Częściej rowery górskie mają koła 29” o szerokości opon 2,0 do 2,3”.

Fot. źródło: pixabay.com, licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

materiał zewnętrzny