W ciągu ostatnich lat obserwujemy lawinowy wzrost zainteresowania wyprawami rowerowymi. Coraz więcej osób chce sprawdzić, jak wyglądają piękne krajobrazy obserwowane z perspektywy siodełka rowerowego i trudno im się dziwić — podróżowanie na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na aktywny wypoczynek. Jeśli planujesz wybrać się na pierwsze rowerowe wakacje w tym roku, mamy dla Ciebie zestaw najważniejszych porad, które pozwolą lepiej przygotować się do podróży.

Po pierwsze — rower

Jak pokazują statystyki — większość polaków posiada rower. Jednak nie każdy jednoślad nadaje się do turystyki rowerowej. Przed wyruszeniem w drogę upewnij się, że Twój rower dostosowany jest do nawierzchni, po której będziesz się poruszać. Sprawdź też, czy możesz zamocować na nim sakwy lub torby do bikepackingu. Montaż sakw wymaga założenia na rower bagażnika, który mocowany jest do specjalnych otworów w ramie. Trochę większą swobodę zapewniają torby do bikepackingu do zamocowania bezpośrednio na ramie, sztycy lub kierownicy.

Po drugie — trasa

Pamiętaj, że typ Twojego roweru będzie w naturalny sposób dyktował kierunek Twojej wycieczki. Jazda leśnymi ścieżkami na rowerze szosowym obciążonym bagażem nie będzie miała nic wspólnego z wypoczynkiem. Z kolei pełnozawieszony rower MTB na grubych oponach będzie pełznął jak ślimak po utwardzonej nawierzchni. Jeśli nie masz pomysłu, gdzie powinna odbyć się Twoja pierwsza wyprawa rowerowa, możesz skorzystać z jednego z popularnych rowerowych szlaków turystycznych, takich jak Green Velo, R9, EuroVelo 11 czy Wiślana Trasa Rowerowa.

Po trzecie — odpowiednie nastawienie

Wiele osób traktuje wyprawę rowerową niczym wyścig, starając się dotrzeć do celu jak najszybciej. Takie podejście może oczywiście sprawdzić się u osób ze sportowym zacięciem. Dla większości jednak może okazać się to zbyt męczące. Sugerujemy rozplanować wyprawę rowerową w taki sposób, aby móc przemierzać wyznaczoną trasę spokojnym tempem i zatrzymywać się w celu podziwiania widoków i zwiedzania atrakcji turystycznych — w końcu wyprawa rowerowa to forma wakacji.

Po czwarte — zastanów się nad opcjami noclegowymi

Osobom, które nigdy nie spały w namiocie, odradzamy debiutowanie na tym polu podczas rowerowych wakacji. Pierwszy nocleg w lesie często wiąże się z trudnościami z zaśnięciem ze względu na otaczające odgłosy natury. Wyprawa rowerowa wiąże się z codzienną kilkugodzinną aktywnością fizyczną, więc ciało będzie wymagało snu w celu zregenerowania sił. W przypadku osób początkujących, lepszym pomysłem od rozbijania obozu pośrodku lasu będzie wynajęcie pokoju w lokalnej agroturystyce.

Po piąte — jedzenie

Planując wyprawę rowerową musisz uwzględnić, że po całym dniu pedałowania będziesz mieć wilczy apetyt, który ciężko będzie zaspokoić suchym prowiantem. Na szczęście na rynku dostępne są przenośne kuchenki gazowe, które pozwalają podgrzać wodę na kawę i przygotować ciepły posiłek nawet w środku lasu. Ciekawym rozwiązaniem są liofilizowane posiłki, które wystarczy zalać wodą, aby za kilka minut móc rozkoszować się pełnoprawnym obiadem. Niestety ceny liofilizatów są dość wysokie — porównywalne z posiłkiem w restauracji.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w link i przeczytaj artykuł na Trirent.pl, w którym znajdziesz listę sprzętu do spakowania, informacje na temat dobierania optymalnej długość trasy oraz przegląd dostępnych metod spania w terenie.

materiał zewnętrzny