Prowadzisz sklep lub punktu usługowy i zastanawiasz się nad postawieniem stojaków na rowery? Parkingi rowerowe na stałe wpisały się już w krajobraz naszych miast. Nic w tym dziwnego. Rower to nie tylko ekologiczny środek transportu, ale element miejskiego stylu życia. Jego pozytywny wpływ na zdrowie, środowisko, ruch drogowy naszych zatłoczonych miast ciężko przecenić.
Skoro rowerzyści stali się znaczącą grupą społeczną, tym bardziej warto ukłonić się w ich stronę i zorganizować porządny parking rowerowy w okolicy naszego sklepu czy punktu usługowego. Nie tylko ułatwi życie naszym stałym klientom, ale również może przyciągnąć nowych, dla których możliwość bezpiecznego i wygodnego zostawienia roweru jest istotna.
Parking rowerowy dla nie-rowerzystów
Bezpieczny, wygodny i dostosowany do różnych rowerów parking zachęci do korzystania, a także pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności w razie kradzież jednośladu sprzed naszego punktu. Osoby, które na co dzień nie poruszają się rowerem po mieście, muszą uświadomić sobie kilka spraw, które nie są oczywiste, a mogą zdecydować o powodzeniu pomysłu.
Większość współczesnych rowerów ma koła mocowane za pomocą tzw. szybkozamykaczy, które pozwalają na ich odpięcie w ciągu paru sekund. Dlatego najbardziej polecane są stojaki w kształcie odwróconej litery “U”, o które opiera się rower i przypina ramę w dowolnymi miejscu, a nie popularne “wyrwikółka”, gdzie rower wstawia się przednim kołem pomiędzy dwie prowadnice z prętów.
Często w okolicy piasty, gdzie stojak “na koło” styka się rowerem zamocowana jest tarcza hamulcowa, którą łatwo uszkodzić podczas wstawiania roweru. Do tego dochodzi duża dźwignia, która działa na obręcz w przypadku przewrócenia w ten sposób opartego roweru. Ponadto jednoślady obecnie mają bardzo różną szerokość opon od 20 do nawet 90 mm i nie jest możliwe dobranie uniwersalnego rozstawu prowadnic do wszystkich szerokości. W związku z tym stojaki umożliwiające przypięcie jedynie koła nie gwarantują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zarówno pod względem ewentualnej kradzież, jak i przypadkowego uszkodzenia roweru.
Czy stojak typu “U” to jedyne dobre rozwiązanie? Tam gdzie, nie mamy odpowiednio dużo miejsca na instalację uchwytów tego typu, ciekawą opcją mogą być stojaki na rowery, które udało nam się odnaleźć w sklepie Eco-market. Możemy znaleźć tam konstrukcje które łączą mocowanie “za koło” ze specjalnym uchem, sięgającym aż do ram. Istnieją też na rynku rozwiązania mocowane bezpośrednio do ściany budynków.
Organizacja parkingu w praktyce
Zanim zabierzemy się do zakupu odpowiednich stojaków musimy zadać sobie jeszcze kilka pytań:
- Ile maksymalnie rowerów spodziewamy się w jednym momencie?
- Gdzie i jaką ilością miejsca dysponujemy?
- Jak stojące rowery wpłyną na ruch (szczególnie pieszy) w okolicy?
Trzeba pamiętać, że parking zajmie tyle miejsca ile rowery w nim zaparkowane. Nie może zawadzać normalnej komunikacji w rejonie obiektu. W większości przypadków, niewielkich punktów usługowych czy sklepów wystarczą 1-2 stojaki typu “U”, które umożliwiają przypięcie 1-4 rowerów. Zacząć można od jednego, mając na uwadze ewentualną rozbudowę w przyszłości.
Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest solidność stojaka i sposobu mocowania do podłoża. Powinny one być możliwie pewne i trwałe. Trudne do rozmontowania za pomocą popularnych narzędzi. Tam, gdzie to możliwe zalecany jest montaż stały.
W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele typów stojaków rowerowych. Każdy, kto rozważa stworzenie parkingu powinien być w stanie dobrać odpowiednie rozwiązanie. W razie wątpliwości dobrze jest po prostu skonsultować się ze znajomym rowerzystą – z pewnością pomoże dobrać najbardziej praktyczne rozwiązanie.