Piesze wycieczki górskie to jedna z najbardziej atrakcyjnych form aktywnego wypoczynku i miłego spędzania czasu. Ich miłośnicy lubią wyzwania i ciągle szukają nowych tras i szlaków, dzięki którym nie tylko mogą zwiedzać okolicę, ale także zatroszczyć się o zapewnienie miłej atmosfery. To dzięki niej pokonywanie tras jest przyjemniejsze i na długo pozostaje w pamięci.

Szlak typu pętla

Szlaki wyróżniają się różnym stopniem trudności, jednak do najłatwiejszych można zaliczyć gminny szlak pieszy „Wokół Stronia Śląskiego”. Nie wymaga żadnych nadzwyczajnych umiejętności i dlatego może być traktowany w kategorii rodzinnego spaceru. Rozpoczyna się od ul. Kościuszki poprzez ul. Hutniczą aż po ul. Ogrodową, która wiedzie do ogródków działkowych. Trasa prowadzi dalej nad Goszowem dobrze przystosowaną drogą leśną przez zbocze Sowia Kopa po Sowie Stopnie.

Szlak wiedzie następnie wzdłuż zabudowań Goszowa asfaltową drogą, a po przejściu na polną drogę należy kierować się w stronę Młynowca. Idąc osiedlem Morawka, dochodzi się do tamy, a stamtąd powrót do centrum Stronia Śląskiego biegnie ulicami Sportowa, Kościuszki i Kościelna. Wszystkie, otaczające Stronie Śląskie pasma górskie, są doskonale widoczne. Turyści mogą podziwiać Krowiarki, Góry Złote, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Szlak – poza turystami – mogą przemierzać mieszkańcy Młynowca, Strachocina, Stronia Śląskiego i Goszowa. Trasa ma 6,5 km długości i można ją pokonać w ciągu 2 godzin.

Szlak żółty: Stronie Śląskie – Przełęcz Dział – Czernica – Płoska – Bielice

Jednym z najciekawszych i najczęściej uczęszczanych szlaków w okolicach Stronia Śląskiego jest żółty szlak prowadzący do Bielic przez w niewielkim stopniu poznane Góry Bialskie. Trzeba zarezerwować na pokonanie go około pięciu godzin. Jego początek to przystanek PKS w Stroniu Śląskim przy ul. Kościuszki. Następnie należy przejść most nad rzeką Morawką i ul. Mickiewicza dojść do Goszowa. Po minięciu znaków należy skręcić w prawo i przejść most nad rzeką Biała Lądecka.

Po kilkunastu minutach marszu po delikatnym skręcie w lewo można dotrzeć do Doliny Popówka. Przez Łysiec dochodzi się do Przełęczy Dział, która ma 922 m npm. Od punktu węzłowego szlaków należy udać się, skręcając w lewo, do Czernicy – 1083 m npm. Wzdłuż grzbietu Czernicy można dojść do Płoski – 1035 m npm., a następnie udać się przez las w dół, kierując się do szosy, która wiedzie do Bielic. Zielone znaki doprowadzą do wsi.

Szlak niebieski: Bielice – Nowa Biela – Dolina Białej Lądeckiej – Długi Spław – granica państwa – Palaš – Horský – hotel Paprsek

Do najnowszych, oznakowanych w 2017 roku, należy niebieski szlak przygraniczny biegnący z Bielic do schroniska Paprsek, które znajduje się w górach po czeskiej stronie. Szlak rozpoczyna się w Bielicach na przystanku autobusowym poniżej leśniczówki. Do Długiego Spławu prowadzi leśna droga przez Nową Bielę oraz wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej. Ścieżka przez świerkowy młodnik dociera do granicy państwa, a następnie leśną drogą można dojść – nieustannie podziwiając uroki Sudetów – do polany Palaš (1021 m npm.) oraz do górskiego schroniska Paprsek. Cała trasa zajmuje 2,5 godziny.

Turyści, którzy postanowili spędzić czas w górach, są w komfortowej sytuacji, ponieważ mogą wybrać sobie dogodną lokalizację noclegu i odpowiednio wcześniej zarezerwować termin pobytu. Pensjonat w Stroniu Śląskim stanowi dla nich doskonałą bazę wypadową. Warto jednocześnie podkreślić, że oferta Villi Elise jest niezwykle ciekawa, o czym można przekonać się, odwiedzając stronę https://villaelise.pl/.