Kawa i herbata smakują najlepiej kiedy są gorące, jednak w klasycznej filiżance czy szklance najczęściej już kilkanaście minut po zaparzeniu znacznie się ochładzają. Skutecznie zmniejsza to przyjemność z delektowania się perfekcyjnie przyrządzonym napojem. Najprostszym sposobem, żeby zaradzić takiej sytuacji są kubki termiczne i izolowane butelki. Zapewniają bowiem skuteczną izolację napoju od otoczenia, dzięki czemu nie trzeba się będzie spieszyć z dopijaniem kawy, „bo wystygnie”. Pozostanie ona ciepła na tyle długo, żeby spokojnie cieszyć się nią do ostatniej kropli.

Znacznie rzadziej wykorzystywaną funkcją butelek i kubków termicznych jest zdolność do utrzymywania niskiej temperatury napoju w upalne dni. Wraz z wyższymi temperaturami większość osób odkłada kubek termiczny do szafy i zapomina o nim aż do jesieni. Zupełnie niesłusznie, ponieważ kubki i butelki termiczne świetnie sprawdzają do przenoszenia zimnej wody czy innych schłodzonych napojów, długo utrzymując ich orzeźwiającą, niską temperaturę. Chcesz się cieszyć chłodną lemoniadą czy sokiem przez cały dzień? Koniecznie weź ze sobą kubek termiczny lub butelkę termiczną.

Kubek termiczny czy butelka termiczna?

Wybierając spośród tych dwóch opcji musimy wziąć pod uwagę przed wszystkim sposób, w jaki będziemy korzystali z kubka cz butelki. Kubki termiczne to najlepszy wybór, kiedy często z niego korzystamy. Dzięki zastosowaniu specjalnych systemów zamykania możemy łatwo sięgnąć po jeden łyk bez konieczności odkręcania czy otwierania kubka. Kubek termiczny do kawy to optymalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w samochodzie, w pracy czy podczas spacerów. W czasie pracowitego dnia często nie ma możliwość częstego parzenia kawy, więc kubek termos pozwoli zachować jej optymalny zapas przy sobie. Zawsze będzie ona też w optymalnej temperaturze. Kubki termiczne z odpowiednim zamknięciem są też chętnie wybierane na krótkie wycieczki czy do podróżowania. Z łatwością zmieszczą się w bocznej kieszeni plecaka, do której łatwo po nie sięgniemy kiedy tylko poczujemy pragnienie.

Kubek terminczny Esbit

Butelki termiczne najczęściej posiadają zakręcane zamknięcie. Z jednej strony to duży plus, ponieważ dzięki zastosowanej uszczelce gwarantują pełną szczelność. Możemy przez to schować butelkę w plecaku czy torbie, zupełnie nie przejmując się jej położeniem. Z drugiej jednak strony, odkręcanie butelki w celu napicia się jednego czy dwóch łyków napoju zabiera nieco więcej czasu. Butelki turystyczne świetnie sprawdzają się w zastępstwie klasycznych, pękatych termosów. Dzięki smukłemu kształtowi znacznie lepiej wpasują się w boczne kieszenie małego plecaka. To świetna opcja jeśli potrzebujemy przenieść większą ilość rozgrzewającego napoju, na przykład w czasie całodniowej wycieczki po górach. To także dobry wybór na długie dni w pracy, kiedy nie mamy możliwości przygotowania świeżego napoju, którym będziemy co jakiś czas uzupełniali kubek termiczny o umiarkowanej pojemności.

Jaki kubek termiczny i jaka butelka termiczna będą najlepsze?

Kubki termiczne to bardzo zróżnicowane produkty, które różnią się zarówno wyglądem, pojemnością, zastosowanymi materiałami, jak i funkcjonalnością. Poszukując idealnego kubka termicznego warto wziąć pod uwagę każdy z tych czynników, co pozwoli cieszyć się gorącym napojem w komfortowych warunkach. Poniżej przedstawiamy pokrótce najważniejsze cechy, jakimi charakteryzując się kubki i butelki termiczne. Przy zakupie kolejnego modelu koniecznie zwróć na nie uwagę!

Kształt i pojemność kubków i butelek termicznych

Z pewnością jedną z najważniejszych cech kubka termicznego będzie jego kształt oraz pojemność. Jeśli zamierzamy używać go w samochodzie, powinien być na tyle smukły, aby bez problemu mieścił się w zamontowanym uchwycie na kubki. Jeśli będziemy przenosić kubek-termos w bocznej kieszeni plecaka, jego kształt także będzie miał duże znaczenie dla łatwego wkładania i wyciągania. Z pewnością nie sprawdzi się w tej roli kubek termiczny z uchwytem, które może niepotrzebnie haczyć o kieszeń. Jeśli chodzi o pojemność, to wszystko zależy do preferencji użytkownika. Jeśli kubek termiczny używamy w biurze w którym mamy łatwy dostęp do ekspresu, z powodzeniem wystarczą mniejsze pojemności w okolicy 300 ml. Jeśli jednak kawę czy herbatę robimy raz czy dwa razy na dzień, z pewnością lepiej sprawdzą się większe modele, których pojemność nierzadko dochodzi do 0,5 l. Butelki termiczne mogą pomieścić jeszcze więcej napoju. Litrowe modele świetnie sprawdzą się w czasie całodziennych wycieczek.

Kubek termiczny

Sposób izolacji

Kubki i butelki termiczne często różnią się konstrukcją, która ma zapewniać izolację napoju od temperatury zewnętrznej. Najprostszym rozwiązaniem, które wykorzystują podstawowe kubki termiczne, jest dodanie do klasycznego kubka specjalnego „rękawa” z neoprenu lub lekkiej pianki. Taka konstrukcja zapewnia jednak tylko podstawową izolację na niedługi czas. Bardziej efektywne jest zastosowanie warstwy izolującej pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi ściankami, dzięki czemu chroniona jest także podstaw kubka. Najskuteczniejszą izolacją cechują się jednak butelki termiczne i kubki wykonane ze stali, gdzie pomiędzy ściankami znajduje się próżnia. Technologia ta, stosowana jest także w termosach, gdzie bardzo długo utrzymuje odpowiednią temperaturę kawy czy herbaty. Dodatkowo zewnętrzna warstwa kubka czy butelki zupełnie się nie nagrzewa, przez co całość możemy wygodnie przenosić.

System zamykania kubka i butelki termicznej

Kubki termiczne są zamykane na wiele różnych sposobów. Najprostszy z nich to po prostu wykonana z tworzywa klapka z dziurką do picia, którą mocujemy na górnej krawędzi. To dobra rozwiązanie, jeśli trzymamy kubek termiczny z uchwytem tylko na biurku, jednak nie zapobiega rozlewaniu napojów w trakcie przenoszenia kubka. Znacznie efektywniejsze jest manualne zamknięcie, w którym otwór do picia można zamknąć specjalnie wyprofilowaną zatyczką z uszczelką. Najlepszym rozwiązaniem kiedy często się przemieszczamy, jest kubek termiczny zamykany automatycznym systemem, w którym ustnik odblokowujemy specjalnym przyciskiem. Wtedy wystarczy jeden „klik”, żeby otworzyć lub zamknąć kubek termiczny do kawy. W przypadku butelek termicznych zamknięcie nie ma aż tak dużego znaczenia. Najczęściej stosowany jest bowiem klasyczna zakrętka, która zapewnia szczelność i zapobiega wylewaniu się napojów w plecaku czy torbie.

Butle termiczne Esbit

Jak wyczyścić kubek termiczny?

Kubki termiczne nie wymagają żadnego specjalnego traktowania. Można je myć podobnie jak większość zwykłych naczyń, za pomocą płynu i gąbki. Kubki termiczne są najczęściej wykończone wewnątrz gładką warstwą, dzięki czemu brud nie przywiera zbyt mocno, a doczyszczenie kubka jest łatwiejsze, szczególnie jeśli przenosiliśmy w nim kawę czy herbatę, które często zostawiają osad. Jeśli posiadamy kubek termiczny z automatycznym systemem zamykania warto zwrócić uwagę na to, aby po każdym użyciu kubka dokładnie doczyścić wszystkie elementy, w tym również uszczelki. Dzięki temu całość dłużej zachowa szczelność oraz płynność działania. Butelka termiczna jest równie łatwa w czyszczeniu jak kubek termiczny. Wiele modeli kubków i termosów pozwala na mycie ich w zmywarce. Wtedy dbanie o ich czystość jest jeszcze wygodniejsze.

Ciesz się ulubionymi napojami w odpowiedniej temperaturze przez długi czas

Markowy kubek termiczny do kawy czy izolowana butelka to świetny wybór dla każdej aktywnej osoby. Niezależnie od tego czy ulubionym napojem chcesz się cieszyć w trakcie długiego dnia pracy czy na górskim szlaku, odpowiednie kubki i butelki termiczne zapewnią taką możliwość. Gorąca kawa i herbata zimą, woda z lodem czy zimny sok latem – warto spróbować jak skutecznie działają naczynia termiczne.

materiał zewnętrzny