Studiowanie za granicą jest fascynujące, rozwijające i dostarcza wspomnień ca całe życie, nawet jeśli trwa tylko jeden czy dwa semestry. Daje okazję by nauczyć się języka, poznać nowych ludzi, zaznajomić z inną kulturą i zwiększyć zdolności adaptacyjne. Popularnym kierunkiem wybieranym przez Polaków na Erasmus jest Szwecja. Jeśli Ty także zastanawiasz się, czy studia w Szwecji to coś dla Ciebie, przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam!

Zoom na Erasmusa

Odkąd uruchomiono międzynarodowy program wymian studenckich Erasmus, cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów. Umożliwia wyjazd na semestr lub dwa na zagraniczną uczelnię, z którą uczelnia macierzysta studenta ma podpisaną umowę. Program obejmuje kraje należące do Unii oraz kandydujące do niej. Nie jest oczywiście jedynym programem wymian studenckich, ale jego popularność sprawia, że studentów korzystających z wymian nazywa się „Erasmusami” a same wymiany, niezależnie od jej operatora, „Erasmusem”. Zainteresowanie programem nie powinno dziwić. Życie, i nauka za granicą, choćby przez kilka miesięcy, stwarza ogromne możliwości rozwoju osobistego. Obcowanie na co dzień z inną kulturą poszerza horyzonty, język słyszany wszędzie wokół przyswaja się szybciej, a w przerwie między wytężoną nauką zawsze można pozwiedzać muzea lub zawierać nowe ciekawe znajomości.

Dlaczego właśnie Szwecja?

Bardzo popularnym wyborem na zagraniczne studia dla Polaków, czy to w ramach Erasmusa, czy innego programu wymian studenckich, jest Szwecja. Nie brakuje powodów, by rozważyć wyjazd do naszych północnych sąsiadów. Szwecja może pochwalić się bardzo wysokim poziomem nauczania, bogatą ofertą edukacyjną oraz doskonałą organizacją systemu szkolnictwa wyższego. Studenci kształcący się „po drugiej stronie Bałtyku” doceniają pozostawienie im dużej swobody w kształtowaniu ścieżki edukacyjnej. W obowiązującym w Szwecji systemie modułowym kształcenia tylko część przedmiotów jest obowiązkowa, resztę można dowolnie wybierać, kierując się własnymi zainteresowaniami, predyspozycjami i pomysłem na karierę. Studia w Szwecji dla Polaków są atrakcyjne z jeszcze jednego względu – szwedzkie uczelnie stawiają na ścisłą współpracę z pracodawcami. Daje to możliwość zdobywania cennych umiejętności praktycznych, które są nie do przecenienia w życiu zawodowym.

Łap prom na studia!

Wymiana studencka wiąże się z podróżą, dla niektórych osób pierwszą tak poważną w ich życiu, co może być nie lada wyzwaniem. Studia w Szwecji dla Polaków stwarzają możliwość częstych odwiedzin w domu rodzinnym. Jak podróżują studenci? Z ich doświadczeń porównywania różnych opcji podróży wynika, że do Szwecji najlepiej wybrać się promem! Przyglądając się ofercie promów Stena Line, dostępnej tutaj https://www.stenaline.pl/do-szwecji, przekonasz się, że promem podróżuje się szybko, tanio i komfortowo. Prom do Szwecji wypływa z Gdyni, a rejs trwa około 10 godzin. Czas ten możesz spożytkować, jak tylko chcesz – zarówno skorzystać z bogatej oferty dostępnych na pokładzie sklepów i restauracji, jak i zrelaksować się w wygodnej kabinie. Ponieważ wybierając się do innego kraju na kilka miesięcy, musimy zabrać ze sobą wiele rzeczy, na pewno ucieszysz się z braku limitów i dopłat za nadbagaż. Możesz wziąć tyle bagażu, ile tylko zdołasz, a nawet wybrać wariant podróży z własnym samochodem. Rejs promem to komfortowy sposób podróżowania, wspaniała zabawa oraz świetny sposób na rozpoczęcie swojej szwedzkiej, studenckiej przygody.

Wybierz studia w Szwecji i… żyj jak prawdziwi Szwedzi!

Wiedza czeka na Ciebie nie tylko na uczelni – wie o tym każdy, kto decyduje się na edukację zagranicą. Studia w Szwecji dla Polaków to szansa na to, by żyć jak Szwedzi – poznać ich zwyczaje, kulturę i kraj. A u naszych północnych sąsiadów jest, co eksplorować… Szwecja to państwo bardzo ciekawe pod względem kulturalnym i turystycznym. Studiując tu można poczuć się nie jak przybysz, ale jak „lokals”. W chwilach wolnych od nauki można wyskoczyć do cukierni po tradycyjną bułeczkę cynamonową, a w piątkowy wieczór zabawić się w jednym ze studenckich klubów. Jeśli jesteś zapalonym ekologiem, z pewnością zachwyci Cię też podejście Szwedów do ochrony środowiska – możesz się tam spodziewać automatów, które nagrodzą Cię 1 lub 2 koronami po wrzuceniu pustej butelki, lub puszki. Szwecja to kraj nowoczesny, przyjazny i oferujący wspaniałe warunki dla rozwoju edukacji.

Studia w Szwecji dla Polaków stanowią szansę, by nie tylko zdobyć wiedzę i doświadczenie w zakresie studiowanego kierunku, ale także – a może przede wszystkim – przeżyć niezapomnianą przygodę. Szkoda byłoby nie skorzystać!

materiał zewnętrzny