Czy nowe znaczy lepsze? Cóż, nie zawsze. Jak więc się ma sytuacja w przypadku zakupów rowerów? Czy lepiej zakupić nowy model czy może używany? W końcu tyle mówi się o filozofii życia no waste. Dziś zastanowimy się jakie rozwiązanie rzeczywiście jest lepsze. Poznajcie tylko fakty i zero mitów.
Trzeba kupować tak, by nie żałować
Zakup roweru powinien sprawić przyjemność. W końcu zakupy uznawane są za przyjemność z którą, nie ma się co oszukiwać, większość z nas nieco przesadza. Często kupujemy to czego niekoniecznie potrzebujemy, co nie przekłada się dobrze na stan naszego portfela, ale też na stan środowiska. W końcu generujemy naprawdę sporą ilość śmieci. Pomyślcie tylko jak bardzo środowisko jest zanieczyszczone, a może być tylko gorzej. Swoją drogą wiele zakupów robimy pod wpływem impulsu i zwyczajnie potem żałujemy wydanych pieniędzy, a dana rzecz i tak ląduje porzucona czy to w piwnicy czy na strychu. Czas więc na zmianę i ta zmiana powinna dotyczyć ogólnie sposobu robienia zakupów. A więc decyzja powinna być maksymalnie przemyślana i najlepiej tę zasadę wprowadzić już teraz, czyli na początek powinniście odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście rower jest Wam potrzebny. Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to oczywiście nie oznacza to, że od razu trzeba pędzić na zakupy. Warto dać sobie jeszcze kilka dni na przemyślenie sprawy i dopiero potem podjąć decyzję. Skoro już wiecie, że rower rzeczywiście jest Wam potrzebny, to czas zastanowić się, co zrobić ze starym modelem i czy kupić nowy rower, czy raczej używany.
No waste w pełnej krasie
Jazda na rowerze jest przyjemnością i to naprawdę sporą. Jednocześnie pozytywnie wpływa na zdrowie i to psychiczne i fizyczne. Z tego też powodu na rowerze warto, a nawet trzeba jeździć. Przy czym warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujecie nowego jednośladu. Wiele mówi się o tym, aby wprowadzić do życia no waste, czyli przestać marnować nie tylko jedzenie, ale też sprzęty. Zamiast kupować nowe, warto dawać starym tzw. nowe życie. Kierując się tą zasadą można zastanowić się, czy Wasz jednoślad nadaje się jeszcze do naprawy. Warto choćby odwiedzić serwis rowerowy w Warszawie, gdyż wiele napraw rzeczywiście można wykonać i Wasz jednoślad będzie nadawał się do dalszej jady. Dzięki takiemu rozwiązaniu rzeczywiście sporo zaoszczędzicie, ale też zrobicie wiele dobrego dla środowiska.
Oszczędność przez wielkie „O”
Jeżeli jednak wymiana jednośladu jest koniecznością, nie oznacza wcale, że musicie kupować nowy model. Możecie przejrzeć ogłoszenia, gdyż wiele osób próbuje sprzedać swoje rowery i często sprzedaje je w naprawdę dobrej cenie. Warto też odwiedzić komis rowerowy w Warszawie, gdzie znajdziecie naprawdę sporo jednośladów w dobrym stanie i niskiej cenie. Rzecz jasna kupując sprzęty używane trzeba wiedzieć czego się szuka i jakie standardy jakości dany rower ma spełnić. Jeżeli dojeżdżacie do pracy na rowerze, to wiadomo, że musi on być naprawdę dobrej jakości i mieć sprawne podzespoły, ale przydadzą się też akcesoria takie jak mocne oświetlenie czy rzecz jasna błotniki. Inaczej sytuacja wygląda, gdy rower służy Wam tylko do krótkich celów rekreacyjnych i na przejażdżkę wybieracie się raz na kilka tygodni. Wtedy nie musicie inwestować w jednoślad z wyższej półki. O ile kupowanie w dobrych komisach nie jest obarczone dużym ryzykiem, wszak nie musicie obawiać się, że zostaniecie oszukani (większość komisów daje też gwarancje), tak sytuacja wygląda inaczej, gdy kupujecie na portalach sprzedażowych. Niestety można zostać łatwo i szybko oszukanym i portale takie jak OLX nie mają tak dobrego planu ochrony konsumenta, jak choćby Allegro.
Gdy nie wiesz co chcesz kupić, to kup…nowy rower
Jak widzicie zakup używanego roweru, choćby w komisie, jest dobrym rozwiązaniem. Pozytywnie wpływa na środowisko, ale też stan konta. Sytuacja się komplikuje jeżeli nie do końca wiecie jak sprawdzić, czy sprzedawany używany rower jest w dobrym stanie. Często bywa tak, że prywatni sprzedawcy ukrywają wady, a w okolicy nie ma dobrego komisu. W takim przypadku lepiej zakupić nowy jednoślad, na który otrzymacie gwarancje. A gdy ewentualnie nie spełni Waszych oczekiwań, możecie go zwrócić.
materiał zewnętrzny