Bieganie przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Coraz więcej osób uprawia ten sport, nierzadko poświęcając na treningi wiele godzin tygodniowo. Coraz częściej uczestniczymy również w maratonach inicjowanych przez organizacje sportowe oraz firmy prywatne w kraju i za granicą. Dla niektórych bieganie staje się wręcz treścią życia.

Kiedy zaczynamy biegać, w pierwszej kolejności kupujemy niezbędny do tego sprzęt: przede wszystkim buty odpowiednie na różne pory roku, ubranie uszyte z nowoczesnych tkanin, a także zegarki bądź aplikacje na telefon, które pomagają w organizacji treningów, przestrzeganiu reżimu ćwiczeń oraz pilnują nas w dotrzymywaniu sportowych postanowień. Efekty często przekraczają nasze oczekiwania: okazuje się, że nie tylko możemy biegać po pracy, czy w weekendy „dla przyjemności”, ale z sukcesami startujemy w maratonach i półmaratonach, wygrywając nagrody i wyróżnienia. W kolejnym kroku zaczynamy wyjeżdżać za granicę na imprezy biegowe. Adrenalina, rywalizacja, sprawdzanie swoich własnych możliwości – to wszystko wciąga nas coraz bardziej. Powoli przestajemy zwracać uwagę na ewentualne konsekwencje, jakie może przynieść przetrenowanie, czy niewystarczająca rozgrzewka przed maratonem. Tymczasem o kontuzje podczas biegania nie trudno. I wówczas zaczynają się problemy: okazuje się, że nasze hobby to nie tylko wydatki na przyjemne podróże, czy uczestnictwo w wydarzeniach sportowych – ale też koszty leczenia i rehabilitacji, która nierzadko ciągnie się miesiącami. Jak przygotować się na takie wypadki od strony finansowej? Najprostsza metoda to oczywiście odpowiednie ubezpieczenie dla biegaczy.

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że większość imprez biegowych nie ubezpiecza swoich uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że w przypadku kontuzji będziemy zdani sami na siebie. To szczególnie ważna informacja dla osób, które biorą udział w imprezach biegowych za granicą – w zależności od miejsca koszty leczenia mogą być bowiem bardzo wysokie, nawet wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Dotyczy to również tych osób, które posiadają polisę turystyczną – nie każde ubezpieczenie tego typu obejmuje bowiem szkody powstałe podczas profesjonalnego uprawiania sportów. Oczywiście ubezpieczenia turystyczne zawierają czasami taką opcję, jednak z reguły za dopłatą dodatkowej składki i mało kto pamięta o ich wykupieniu. Zazwyczaj trzeba ponadto przeanalizować wiele ofert i obszernych Ogólnych Warunków Ubezpieczeń, żeby mieć pewność, że ubezpieczenie pokrywa akurat te szkody, które są najbardziej prawdopodobne w przypadku biegaczy. Co więcej, nawet jeżeli znajdziemy już odpowiednie ubezpieczenie podróżne – z reguły kosztuje ono dużo więcej, niż chcielibyśmy na nie przeznaczyć, ponieważ najczęściej są to polisy obejmujące szereg różnych ryzyk i uprawianie różnych sportów wyczynowych. Co więcej, w przypadku polis turystycznych trzeba pamiętać, że działają one za granicą, co oznacza, że podczas biegania w kraju, poza ZUS, pozostajemy nieubezpieczeni. Jeżeli więc biegamy głównie w Polsce – potrzebujemy polisy, która będzie działa i w kraju i za granicą. Rozwiązania tego typu oferuje kilka firm ubezpieczeniowych, m.in. w TU Europa pod nazwą Run&Fun.

Jest to ubezpieczenie dedykowane osobom uprawiającym biegnie amatorsko. Polisę wykupuje się na rok. W ramach ubezpieczenia możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji do wysokości 3000 zł. Co więcej, ubezpieczyciel zwróci nam koszt opłaconych imprez biegowych do wysokości 300zł. Oferta ta jest najbardziej interesująca dla osób uprawiających biegi amatorsko, które narażone są na kontuzje. Cena polisy to 20 zł miesięcznie.

Dla osób zaawansowanych, które uprawiających biegi wyczynowo – ubezpieczyciel przygotował kompleksową ofertę – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli w skrócie ubezpieczenie NNW Sport, które zapewnia zwrot kosztów ratownictwa i leczenia za granicą, a także ubezpieczenie sprzętu – co ważne dla osób, które uprawiają jeszcze inne dyscypliny sportowe, np. triathlon. Ubezpieczenie zapewnia ponadto odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo polisę można wykupić w opcji, która zawiera ubezpieczenie sprzętu, a także zwrot kosztów za pobyt w szpitalu, pokrycie kosztów ratownictwa oraz leczenia. Ponadto posiadając taką polisę, otrzymamy zwrot kosztów za udział w imprezie sportowej, jeżeli będziemy musieli z niej zrezygnować, a także zwrot kosztów rehabilitacji. Warto tu dodać, że ubezpieczenie NNW przez internet oczywiście jest możliwe. Co ciekawe, ubezpieczyciel udostępnia tego typu polisę w różnych opcjach czasowych – tj. można ją wykupić na rok, na czas wyjazdu czy też kilka miesięcy, w których jest nam najbardziej potrzebna. Pomimo szerokiej ochrony koszt tego typu polisy nie jest wygórowany w porównaniu do innych ofert dostępnych na rynku, a składka dla każdego kalkulowana jest indywidualnie. Reasumując – jeżeli biegamy amatorsko lub zawodowo – warto wziąć pod uwagę ofertę dedykowaną osobom uprawiającym tę konkretną dyscyplinę sportu.

materiał zewnętrzny