Któż nie lubi podróżować, zwiedzać nowych miejsc lub po prostu wypoczywać z dala od domu. By podróże mogły być jedynie przedmiotem miłych doznań i niezapomnianych wspomnień watro zadbać o bezpieczeństwo.

Bezpieczna wycieczka – jak ją zaplanować?

Te małe i większe podróże powinny być przede wszystkim zaplanowane. Nie musi to być oczywiście sztywny plan tego, co i o której godzinie robisz, a jedynie ramowy zarys. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju planery podróży, dostępne również online. Odpowiedz sobie na pytania: gdzie, co i kiedy chcesz zrobić. Zrób listę miejsc, wartych odwiedzenia, zanotuj godziny, adresy, sposoby przemieszczania się i niezbędne przedmioty, które musisz zabrać.

Bez względu na rodzaj wyprawy postaraj się przygotować do niej jak najlepiej. Zaplanuj przebieg, oceń korzyści i wskaż możliwe niebezpieczeństwa. Pomyśl czego potrzebujesz: nakrycia głowy, kosmetyki, ubrania, apteczka…

Apteczka turystyczna, czyli pierwsza pomoc w Twoich rękach!

Apteczka turystyczna powinna być obowiązkową pozycją na liście rzeczy do zabrania. Zarówno w domu, jak i podróży mogą bowiem wydarzyć się nieprzewidziane wypadki: otarcia, skręcenia, rozcięcia lub inne urazy.

Do niezbędnego wyposażenia apteczki należą: bandaże, plastry opatrunkowe, plaster w rolce, opatrunki uciskowe, gaziki, maseczka do resuscytacji, nożyczki, pęseta, koc termiczny, maseczka i rękawiczki jednorazowe. Na wierzchu zawsze warto mieć instrukcję udzielania pierwszej pomocy, która ułatwi profesjonalne opatrzenie ran, założenie opatrunku usztywniającego lub podjęcia akcji reanimacyjnej.

Na stacjach benzynowych, w aptekach, sklepach sportowych, medycznych, a nawet supermarketach z łatwością znajdziesz gotowe, w pełni wyposażone apteczki turystyczne.

Apteczka skrojona do Twoich potrzeb

Oprócz obowiązkowych rzeczy, które powinna zawierać każda apteczka pomyśl o wyposażeniu dostosowanym do Twoich potrzeb. Wybierasz się na Mazury czy leśną wędrówkę? Spakuj preparat przeciw komarom i środek łagodzący obrzęk po ugryzieniu. Wolisz letnie wyprawy nad morze? Niezbędny może okazać się kosmetyk do opalania lub ten łagodzący poparzenia słoneczne.

Cierpisz na częste migreny, miewasz uporczywe skurcze, jesteś alergikiem lub chorujesz na astmę? Spakuj środki przeciwbólowe, leki, czy inne produkty medyczne, które poprawią Twój stan zdrowia i ustrzegą Cię przed zaostrzeniem choroby. Dzięki temu zaoszczędzisz również czas, który trzeba byłoby przeznaczyć na szukanie lekarza albo apteki.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo w podróży zależy w głównej mierze od Ciebie. Czasem jedna bluzka mniej w bagażu na poczet dobrze wyposażonej apteczki może uratować komuś życie. Apteczka turystyczna powinna być schowana tak, żeby w każdym momencie podróży mieć do niej łatwy dostęp – bez konieczności przetrząsania całej torby podróżnej.

materiał zewnętrzny