Winda kotwiczna, znana również w branży jachtowej jako braszpil, jest jednym z niezbędnych urządzeń w trakcie pływania po różnego rodzaju wodach, gdyż służy przede wszystkim do opuszczania i unoszenia kotwicy. Na rynku znajdziemy kilka wariantów, różniących się w głównej mierze sposobem ich obsługi oraz konstrukcją. Jak wybrać odpowiednią i czym się kierować w trakcie kompletowania zamówienia? Odpowiadamy!

Czym jest winda kotwiczna do łodzi?

Winda kotwiczna do łodzi to urządzenie, bez którego jachting byłby znacznie trudniejszy. Stosunkowo niewielki zespół kilku scalonych ze sobą elementów pozwala na opuszczanie i podnoszenie kotwicy w sposób płynny, liniowy i bez charakterystycznych przeskoków spowodowanych działaniem np. zębatkowego mechanizmu. Współczesne modele mogą obsługiwać bardzo duże, ciężkie i szczególnie masywne kotwice, używane przez długie łodzie i jachty o wielu zastosowaniach. Winda kotwiczna ma wiele zalet, które doceniają w zasadzie wszyscy wielbiciele spędzania wolnego czasu pływając jachtem. Wśród nich można wymienić:

  • Możliwość zastosowania urządzenia w każdej jednostce pływającej – współczesne windy kotwiczne do łodzi różnią się mocą, rodzajem łańcucha czy też jego długością. Dzięki temu można je stosować wszędzie – zarówno w małej łodzi, jak i dużym jachcie.
  • Zwiększenie komfortu załogi – ręczne wciąganie liny wymaga użycia bardzo dużej siły, szczególnie że większość z nich namaka, gdy znajdują się w wodzie. Dlatego jest to wymagające zadanie dla załogi.
  • Pełne bezpieczeństwo – używanie windy kotwicznej jest bezpieczne, oczywiście przy założeniu, że została zainstalowana zgodnie z konstrukcją samego jachtu.
  • Korzystna cena zakupu – dostępne na rynku windy kotwiczne nie są już urządzeniami przeznaczonymi dla największych armatorów. Ich zakup wiąże się ze stosunkowo niewielkimi nakładami finansowymi, jak i niskim kosztem montażu, szczególnie gdy proces ten nie wymaga modyfikacji.

Winda kotwiczna – najważniejsze rodzaje

Winda kotwiczna do łodzi może różnić się konstrukcją, a szeroki wybór urządzeń dostępnych na rynku sprawia, że każdy z łatwością wybierze ten idealny model dla siebie, który spełni indywidualne potrzeby i oczekiwania.

  • Windy kotwiczne elektryczne

Na rynku windy kotwiczne elektryczne cieszą się największą popularnością i zainteresowaniem. Głównie ze względu na wysoką płynnością działania, wynikającą ze specyfiki mocnego silnika elektrycznego. Nie bez znaczenia jest także marginalna awaryjność – jednostki zasilane energią elektryczną są niezwykle wytrzymałe i mogą w niezawodny sposób realizować swoje zadania przez wiele lat.

  • Ręczne windy kotwiczne

Dla zwolenników możliwości wciągania liny bez dostępu do energii elektrycznej przygotowano specjalne windy ręczne, różniące się od elektrycznych sposobem ich obsługi. W tym przypadku wciąganie liny polega na wykorzystaniu własnej siły, nie zaś momentu obrotowego wynikającego z danego silnika.

  • Pionowe i poziome windy kotwiczne do łodzi

Windy kotwiczne do łodzi różnią się także położeniem orzecha. Modele poziome to te,  w których oś orzecha jest równoległa do pokładu, a pionowe to te, gdzie oś jest prostopadła do pokładu. .

Winda kotwiczna do łodzi – na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu?

Każda winda kotwiczna jest opisana za pomocą kilku standardowych parametrów, które wpływają na możliwości zastosowania ich w konkretnej jednostce pływającej. Wszystkie mają znaczenie, dlatego pominięcie któregokolwiek z nich może w rezultacie prowadzić do błędnego sposobu użytkowania lub, co znacznie gorsze, do kosztownych awarii.

  • Waga kotwicy – to parametr właściwie najistotniejszy z punktu widzenia oczekiwań względem mocy danej windy kotwicznej. Zbyt niska moc nie będzie w stanie sprostać podwyższonej masie kotwicy, a zbyt wysoka wygeneruje dodatkowe koszty, bez ich przełożenia na sposób eksploatacji.
  • Wymiary łodzi – praca windy kotwicznej jest zależna także od długości łodzi oraz jej całkowitej masy. Parametry te mają bezpośrednie przełożenie na wymaganą moc windy oraz jej wielkość.
  • Parametry łańcucha – oczywiście łańcuch to podstawowy element eksploatacyjny każdej windy kotwicznej do łodzi. Istotna jest jego długość, dostosowana np. do terenu, na którym pływa się najczęściej, jak i grubość pojedynczego ogniwa i jego rodzaj.

Każdy powyższy parametr ma decydujący wpływ na zastosowanie danej windy kotwicznej. Istotne jest, aby podczas zakupu wziąć pod uwagę wszystkie z nich – pominięcie któregokolwiek może w rezultacie oznaczać niedopasowanie urządzenia do rodzaju wykonywanej pracy i panujących warunków.

Warto również zapoznać się z samą specyfiką działania tych urządzeń. W przypadku windy elektrycznej zawsze należy rozpocząć od uruchomienia silnika, po czym zarzucić kotwicę za burtę – powinna opaść aż na samo dno swobodnie i bez pracy silnika, wykorzystując np. sprzęgło. Wybieranie kotwicy polega na nieco innej zasadzie. Przede wszystkim należy stale obserwować pracę silnika i w porę reagować na niepokojące objawy, które mogą świadczyć np. o zablokowaniu liny, jej uszkodzeniu lub pokryciu roślinnością. Po pracy należy bezzwłocznie wyłączyć silnik urządzenia. Samoczynne uruchomienie windy kotwicznej do łodzi bywa dużym zagrożeniem dla całej załogi, a już z całą pewnością zakończy się kosztowną naprawą elementu. Ponadto warto zamówić windę kotwiczną do łodzi wyłącznie w sprawdzonym i renomowanym sklepie, aby mieć pewność, że wzorowo spełni swoje zadanie i okaże się niezawodnym urządzeniem, a tym samym udaną inwestycją.

Partnerem artykułu jest boatshop.pl

materiał zewnętrzny