Scenariusz zwykle powtarza się w cyklu rocznym. Wiosną i latem zachłystujemy się radością z aktywności na świeżym powietrzu, spacerów, biegania, roweru. Powoli odzyskujemy formę z zeszłego sezonu. Jesienią staramy się korzystać jeszcze z ostatnich ciepłych, słonecznych chwil i kondycji, którą udało się uzyskać latem. W końcu przychodzi listopad. Coraz krótsze dni, chłód, deszcz zatrzymują nas w domu. Uprawianie sportu w takich warunkach zostawiamy największym zapaleńcom, bo przejażdżka w mżawce, bieg w jesiennej szarudze czy długi spacer w błocie pośniegowym w niczym nie przypomina tej letniej radości. Zostajemy w domu i forma, a wraz z nią samopoczucie spadają. Byle do wiosny, kiedy znowu z mozołem zaczniemy “zabierać się z siebie”.

A gdyby tak przerwać ten błędny krąg? Z roku na roku budować coraz lepszą formę, zamiast jedynie odzyskiwać ją po zimie? Zachować dobre samopoczucie i satysfakcję z pracy nad sobą również w zimowe szare dni i to bez wychodzenia z domu? Rower stacjonarny jest najprostszym i najbardziej dostępnym środkiem prowadzącym do takiego celu. 

Rower – najlepsza forma aktywności

Jazda na rowerze uchodzi za jedną z najbardziej efektywnych i bezpiecznych dyscyplin dostępnych dla wszystkich. Stymuluje on mięśnie i układ oddechowy do pracy w szerokim zakresie intensywności od spokojnych ćwiczeń aerobowych po intensywne interwały. W odróżnieniu od biegów, nie stanowi wyzwania dla układu kostno-stawowego na przykład u osób z nadwagą. Nawet niewytrenowana osoba poradzi sobie z godzinną przejażdżką, która gwarantuje uruchomienie korzystnych procesów metabolicznych prowadzących do spalania tkanki tłuszczowej. Co najważniejsze wszystkie te dobrodziejstwa dostępne są również dla korzystających z rowerów stacjonarnych w domowym zaciszu.

Rower stacjonarny – jaki trening?

Jeżdżenie na rowerze w domu to nie tylko opcja dla osób, które chcą zachować formę bez wychodzenia na deszcz i mróz. Jest to przede wszystkim bardzo popularny oręż w walce o właściwą wagę. Ponadto rower stacjonarny to dobry sposób na trening uzupełniający dla regularnie trenujących różne dyscypliny. 

Dzięki jego wszechstronności można go wykorzystać w np. budowaniu bazy tlenowej w treningu biegowym, a także w sytuacji kiedy nie można wykonać właściwego treningu. Można to być np. okres po chorobie, czy kontuzji, gdy duże obciążenia mechaniczne nie są wskazane, ale można już pracować nad wydolnością krążeniowo-oddechową. Rowerzyści natomiast mogą zaś precyzyjnie wykonywać treningi interwałowe, co nie zawsze możliwe jest w trasie, szczególnie w mieście.

Możliwości wykonywania różnorodnych treningów na rowerze stacjonarnym są bardzo szerokie, a nowoczesne urządzenia tego typu posiadają wbudowane programy, które wspierają ich prawidłową realizację.

Podstawowe typy rowerów

Współczesne urządzenia treningowe z tej kategorii dzielą się zasadniczo na 3 typy:

  • pionowe – najpopularniejszy typ roweru z geometrią zbliżoną na roweru trekingowego
  • spiningowe – pozwalają przyjęcie pozycji podobnej do roweru szosowego czy triathlonowego, są przeznaczone do bardziej zaawansowanych treningów
  • poziome – przeznaczone głównie do celów rehabilitacyjnych dzięki naturalnej, siedzącej pozycji użytkownika

Funkcje nowoczesnych rowerów stacjonarnych

Do lamusa odeszły już rowery stacjonarne wyglądające jak przeróbka składaka bez przedniego koła. Nowoczesne urządzenia treningowe wykorzystują zabudowane ciche systemy napędu z kołem zamachowym i precyzyjną regulacją oporu. W przypadku sprzętu z wyższej półki jest on regulowany elektronicznie i może być sterowany zależnie od realizowanego programu treningowego.  

Komfort użytkowania gwarantują wszechstronne opcje regulacji roweru, tak żeby jak najlepiej dostosować go do użytkownika. Stabilna podstawa i odpowiednia masa pozwalają nie martwić się o bezpieczeństwo nawet przy bardzo intensywnych treningach.

Już nawet proste urządzenia posiadają wyświetlacze i funkcje pomiaru tętna, czasu, dystansu czy spalonych kalorii. Urządzenia z wyższej półki integrują się z zewnętrznymi czujnikami, aplikacjami treningowymi i innymi rozwiązaniami wspomagającymi trening.

Przed wyborem warto zapoznać się ze szczegółowym poradnikiem i opisami poszczególnych modeli, co pozwoli na optymalny wybór.

Rower stacjonarny to uniwersalny sprzęt, który może w szerokim zakresie bezpiecznie wspomóc nasze zdrowie, kondycję, samopoczucie wtedy, kiedy wydaje się to trudne do osiągnięcia. A przecież nic bardziej nie motywuje niż własne, odczuwalne postępy i satysfakcja płynąca z przekraczania własnych barier i ograniczeń.