Pierwszy śnieg majaczy już na horyzoncie, a to oznacza, że nieubłaganie nadchodzi czas na zmianę opon. Każdy kierowca doskonale wie, jak ważne dla bezpieczeństwa jazdy są dobrze dobrane opony. Jakie są różnice między oponami letnimi, a zimowymi? Czy ich wymiana jest naprawdę konieczna? Czy warto kupić opony zimowe używane?

Opony letnie i opony zimowe- jakie są różnice pomiędzy nimi?

Opony zimowe znacząco różnią się od opon letnich. Najważniejszą różnicą jest bieżnik. W przypadku opon zimowych jest on o wiele głębszy, co zapewnia znacznie lepszą przyczepność. Dzięki temu, że bieżnik jest głęboki, śnieg wbija się do jego środka, a przyczepność wzrasta. Dotyczy to nie tylko lodu, ale także śniegu czy błota. Różnica pomiędzy oponami letnimi i zimowymi widoczna jest również w wykorzystanej do ich produkcji mieszance. Letnie opony są twarde, a w umiarkowanych i wyższych temperaturach miękną, dzięki czemu dostosowują się do suchych i mokrych powierzchni. Opony zimowe natomiast są produkowane z miękkiej gumy, dzięki czemu zapewniają lepszą przyczepność.

Czy warto kupić opony zimowe używane?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście, o wiele lepiej jest kupić opony nowe, jednak czasami można znaleźć naprawdę dobre opony, które były bardzo mało używane. Warunkiem dobrego zakupu jest jednak dokładne sprawdzenie bieżnika. Trzeba pamiętać, że zniszczone opony zimowe nie zapewnia dobrej przyczepności ani bezpieczeństwa na drodze.

Czy nowe opony zimowe to konieczność?

W Polsce nie ma co prawda obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak każdy kierowca doskonale wie, jak ważna jest zmiana opon na zimowe. Wbrew pozorom, zimowe opony nie zapewniają lepszej przyczepności latem, a opony letnie nie uchronią przed poślizgiem zimą. Odpowiada za to zupełnie inny rodzaj zastosowanej mieszanki gumy, która musi być dostosowana do panującej temperatury. Wymiana opon powinna być absolutną koniecznością i oczywistością. Stan opon i głębokość bieżnika bezpośrednio odpowiada za poziom bezpieczeństwa na drodze.

Sprawdzone opony zawsze gotowe do podróży

Jeżeli chcesz cieszyć się doskonałą przyczepnością zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni, postaw na sprawdzone opony, które doskonale spełnią swoje zadanie. W serwisie https://noweopony.pl/opony/zimowe możesz kupić opony zimowe zapewniające bezpieczeństwo jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać szerokość opony, gdyż zbyt szeroka może powodować wyższe zużycie paliwa i o wiele wyższe opory toczenia.

materiał zewnętrzny