Zbliżająca się wiosna to znakomita okazja do tego, aby pomyśleć o aktywności fizycznej. Bez wątpienia ciekawą opcją spędzania aktywnie wolnego czasu, są przejażdżki rowerowe. Trzeba zatem zaopatrzyć się w dobrej jakości rower.

Jaki rower kupić? Kiedy dobrym wyborem będzie rower crossowy, kiedy rower górski czy trekkingowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie elementy są kluczowe, aby profesjonalnie zakupić idealny rower?

Rowery crossowe

Należy na wstępie podkreślić, że mowa o rowerach na wskroś uniwersalnych. Cechy charakterystyczne to większe opony niż w rowerach górskich, ale i z drugiej strony, koła są cieńsze. Rowery crossowe są dość lekkie, gdyż ogranicza się ich wyposażenie. Dlatego dobrze sprawują się w jeździe miejskiej, czy na w miarę utwardzonych duktach leśnych lub polnych ścieżkach. Rower crossowy to gwarancja sprawnego i komfortowego poruszania się po mieście, jak i wyjazdów poza miasto, na całodniowe wycieczki.

Jak wybrać najlepiej rower crossowy dla siebie? Przede wszystkim nie należy stosować żadnych skomplikowanych wyliczeń, wystarczy sprawdzić tabele rozmiarów, które przygotowali producenci. Według nich bez problemów dopasuje się wysokość, wielkość roweru crossowego.

Rowery górskie

Jeżeli chcemy kupić rower górski, to warto poznać najważniejsze informacje związane z ich konstrukcją i cechami. Producenci proponują ogromne ilości modeli rowerów górskich, w dość dużym rozstrzale cenowym. Na co więc zwracać bacznie uwagę, kiedy pojawi się myśl o kupnie roweru górskiego?

Rama w rowerach górskich ma zasadnicze znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowego. Niski skok ramy w rowerze górskim będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie planują ekstremalnych przejażdżek po lasach czy górach. Kiedy potrzebny jest rower do naprawdę trudnych wypraw, to rama powinna przygotowana pod dość dużym kątem. Należy pamiętać również o doborze odpowiedniego rozmiaru opon. Producenci proponują dziś rowery górskie z oponami w rozmiarach: 26, 27,5 oraz 29 cali. Większy rozmiar opon daje gwarancję wyższych prędkości na zjazdach, podjazdach oraz łatwiejsze się poruszanie po wyboistych i dziurawych drogach.

Rowery trekkingowe

Rower trekkingowy ma dużo podobieństw do roweru miejskiego. Jednak oprócz komfortowej jazdy po mieście, po dodaniu odpowiedniego wyposażenia, nadaje się idealnie na wielodniowe wycieczki.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru trekkingowego? Jeżeli planujemy, oprócz jazdy miejskiej, wyprawiać się na dalsze wycieczki, koniecznie musimy „oszczędzać” na wadze. Dobrze, więc wybierać rowery lekkie, tak aby bez problemów można było domontować do niego np. sakwy. Dobrze kiedy rama w rowerze trekkingowym będzie aluminiowa. Dodatkowo bagażnik w rowerze trekkingowym powinien być dość mocny i stabilny, gwarantować dużą ładowność (od 25 kg w górę). Warto również wybierać rowery z jak najlepszymi amortyzatorami. Zapewnią one komfortową i bezpieczną jazdę po leśnych, polnych drogach.

materiał zewnętrzny