„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – to chyba jeden z najbardziej znanych cytatów z powieści o Małym Księciu. Oczywiście, Antoine de Saint-Exupéry odniósł tę maksymę do ludzi, jednak w naszym przypadku można ją nieco zmodyfikować i wykorzystać do opisania ważnych, ale często pomijanych akcesoriów na rower – skarpet oraz rękawic. Zobacz, czym kierować się przy ich wyborze i dlaczego są tak istotne przy kompletowaniu stroju rowerowego.

Rękawice rowerowe – cechy charakterystyczne

Rękawiczki na rower mają za zadanie ochronić Twoje dłonie przed bolesnym ocieraniem się o rączki kierownicy, a także amortyzować większość drgań i zmniejszać nacisk rąk na kierownicę, który może pojawić się w czasie dłuższej jazdy. Ten element stroju rowerowego ochroni Cię także przed otarciami w razie ewentualnego upadku. Kolejną właściwością rękawic na rower jest to, że doskonale wentylują i odprowadzają wilgoć na zewnątrz organizmu. To znacznie zwiększa komfort jazdy zarówno rekreacyjnej, jak również wyczynowej. Bardzo często też rękawice mają wszyty kawałek frotki służącej do wycierania potu z czoła. Dzięki takiemu dodatkowi nie musisz sięgać po chusteczkę lub robić tego brudną dłonią.

Rękawice rowerowe – jakie wybrać

Rękawice rowerowe dzielą się na trzy rodzaje: krótkie, długie i na zimę. Zobacz, czym charakteryzuje się każdy z tych typów.

Rękawice rowerowe krótkie

Pierwszy rodzaj rękawic rowerowych nadaje się tak naprawdę do każdego typu jazdy. Zapewni Twoim dłoniom komfort i znacznie ułatwi obsługiwanie hamulca czy korzystanie z telefonu. Brak palców w tym typie rękawiczek pozwala bowiem na zachowanie większej swobody ruchów.

Rękawice rowerowe długie

Rękawice na rower długie sprawdzą się podczas uprawiania różnych dyscyplin kolarstwa górskiego, zwłaszcza tych bardziej ekstremalnych, jak na przykład downhill czy freeride. Takie modele są wykonane z oddychających i cienkich materiałów zapewniających dłoniom wysoką ochronę przed otarciami.

Rękawice rowerowe na zimę

Ostatnim rodzajem są rękawiczki na zimę chroniące dłonie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, mróz czy wiatr. Niektóre tego typu produkty są dodatkowo ocieplane, co sprawa, że zimowa jazda jest jeszcze bardziej przyjemna.

Rękawice rowerowe – czy warto je kupić

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Ten mały i niepozorny element stroju rowerowego ochroni Twoje dłonie przed wieloma czynnikami zewnętrznymi oraz zwiększy komfort jazdy. Rękawice są lekkie i nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Przed zakupem należy je zmierzyć i sprawdzić, czy mają odpowiedni rozmiar. Jeśli chcesz kupić je przez Internet, to wybierz sklep, w którym nie będzie żadnych problemów ze zwrotem nieodpowiadającego Ci produktu. Takim miejscem jest chociażby Adventure Sports. Ich bogatą ofertę rękawic rowerowych od szwedzkiego producenta POC znajdziesz na stronie: https://adventuresports.pl/wyszukaj/wszystkie/Akcesoria-pl,Skarpety-pl,Skarpety-rowerowe-pl

Skarpety rowerowe – czym różnią się od zwykłych skarpet

Intensywna jazda na rowerze to duży wysiłek dla organizmu. Jeśli na dłuższą wyprawę założysz zwykłe bawełniane skarpetki, to już po kilku minutach zaczniesz odczuwać duży dyskomfort. Twoje stopy spocą się, a pot, zamiast być odprowadzony na zewnątrz, wsiąknie w materiał skarpety. To może spowodować stopniowe wychładzanie się stóp, a co za tym idzie – sprawić, że się przeziębisz. Spocone stopy w bawełnianych skarpetkach nie będą przyjemnie pachnieć, co może być dokuczliwe w czasie postojów. Skarpety na rower wykonywane są z materiałów odprowadzających pot na zewnątrz i zapewniających Twoim stopom ciągły dostęp do świeżego powietrza. Takie produkty mają też często dłuższy ściągacz, który chroni różne części stopy przed ocieraniem i nie dopuszcza do zsuwania się skarpet w czasie wysiłku fizycznego.

Skarpety rowerowe – dla kogo będą najlepsze

Jeśli jeździsz rowerem do pracy lub rekreacyjnie na krótkie wyprawy, to kupno specjalnych skarpet rowerowych nie ma sensu. Jeżeli natomiast jeździsz na rowerze regularnie i wyczynowo, to ten produkt zdecydowanie jest przeznaczony dla Ciebie. Do treningów bardzo wymagających polecane są skarpety kompresyjne. To lekko uciskające produkty, które wspomagają krążenie krwi i poprawiają wydolność mięśni. Po intensywnej jeździe lub zawodach sportowych skarpety kompresyjne złagodzą zmęczenie nóg i znacznie je odciążą. Długość skarpet na rower zawsze wybieraj zgodnie ze swoimi preferencjami. Kolarze najczęściej jednak wybierają i polecają produkty o średniej długości. Ten rodzaj sprawdzi się zarówno w czasie cieplejszych pór roku, jak również w okresie jesienno-zimowym. Różnej długości skarpety rowerowe znajdziesz w dobrych sklepach z odzieżą i akcesoriami dla rowerzystów. Możesz sprawdzić na przykład ofertę Adventure Sports: https://adventuresports.pl/wyszukaj/wszystkie/Akcesoria-pl,Skarpety-pl,Skarpety-rowerowe-pl

materiał zewnętrzny