Wiele osób marzy o tym, by wybrać się w podróż na koniec świata i zobaczyć zupełnie inną kulturę, krajobraz, faunę i florę. By odpocząć na plaży z mięciutkim białym piaskiem i popływać w turkusowej wodzie, by dać się pochłonąć miejskiej atmosferze, obcym i egzotycznie brzmiącym językom i skosztować lokalnej kuchni na nocnym targu.

Dziś przedstawimy trzy wyjątkowe kierunki, które warto rozważyć na podróż! Indonezja, Wietnam czy Mauritius? Czym charakteryzują się te kraje? W które miejsca pojechać, by przeżyć najlepszą podróż w swoim życiu?

Sielanka na Mauritiusie

Leżący 800 kilometrów na wschód od Madagaskaru, Mauritius jest częścią Archipelagu Maskarenów znajdującego się na łańcuchu wulkanicznym ciągnącym się aż do Seszeli. Mauritius otacza ponad 160 kilometrów piaszczystych plaż i turkusowe morze. Ta tropikalna wyspa ma kształt gruszki i obfituje w zróżnicowany krajobraz – od surowych górskich szczytów, przez bujne dżungle, aż po połyskujące połacie trzciny cukrowej. To idealny kierunek na wakacje!

Podobno kiedyś jeden z mieszkańców Mauritiusu powiedział pisarzowi Markowi Twainowi, że najpierw powstał Mauritius (https://planetescape.pl/kraj/mauritius/), a później niebo, które było wierną kopią wyspy. Można tu przeżyć romantyczną podróż poślubną – znajduje się tu mnóstwo dobrych hoteli w różnych częściach wyspy, a oferta atrakcji dla nowożeńców jest szeroka. Zresztą, Mauritius polecany jest dla każdego typu podróżników – od zakochanych, przez rodziny z dziećmi, grupy znajomych, aż do samotnych wędrowców. Które miejsca warto odwiedzić? Numerem jeden jest stolica, czyli Port Louis, założona w 1736 roku przez Francuzów.

Mauritius morze piasek hamak

Port Louis świetnie łączy elementy wyspiarskiego miasta z kolonialną zabudową i współczesnymi trendami. Mówi się, że to ekstrawaganckie miasto, w które kształtuje się pod wpływem kultur europejskich, afrykańskich, indyjskich, a nawet chińskich. Na zwiedzanie przeznacza się zwykle 1-2 dni, a później wyrusza się na eksplorację wyspy. Punkty must see to półwysep Le Morne, Park Narodowy Charamel, gdzie można podziwiać Ziemię Siedmiu Kolorów, piękne plaże np. Belle Mare, Grand Baie, Blue Bay czy Tamarin Beach oraz Black River Gorges National Park – obowiązkowy dla miłośników natury! Będąc na Mauritiusie warto także wybrać się na jednodniową wycieczkę na wyspę Rodriguez lub wyspę Gabriela.

Przygoda w Wietnamie

Wietnam to kierunek, który jest bardzo polecany na pierwszą podróż do krajów Azji Południowo-Wschodniej, ze względu na odmienną kulturę, dobrą infrastrukturę turystyczną i zupełnie inny krajobraz. Ten kraj wyróżnia podłużny kształt, który rozciąga się od chłodnej północy po tropikalne południe. Idealnym planem podróży jest zwiedzenie Wietnamu z różnych stron i odkrycie wielu obliczy tego kraju. Niezmiennie jednym z najbardziej popularnych miejsc jest niezwykła zatoka Ha Long, której krajobraz został wpisany na listę UNESCO.

Zatokę najlepiej zwiedzać podczas dwudniowej wycieczki promem, której program obejmuje różne aktywności, od pływania kajakami po jeziorze, przez zwiedzanie jaskiń i odpoczywanie na plażach, aż po wspólne gotowanie specjałów wietnamskiej kuchni. Poza zatoką Ha Long, warto poświęcić kilka dni na eksplorowanie Hanoi, bardzo ciekawej stolicy, w której zachowała się piękna kolonialna zabudowa. Tutaj koniecznie wybierzcie się na nocny targ, by skosztować ulicznej kuchni. Wietnam (https://planetescape.pl/kraj/wietnam/) nie rozczarowuje także pod względem miejsc na wypoczynek na plaży. Popularnym kurortem jest Mui Ne, ale jeśli chcecie poczuć wyspiarską atmosferę warto polecieć na Phu Quoc.

Tysiąc twarzy Indnezji

Do Indonezji można podróżować kilkaset razy i za każdym razem poznawać nowe miejsca. Nic dziwnego, skoro do tego wyspiarskiego kraju należy niebagatelna liczba wysp i wysepek – bo około 18 tysięcy (a to wciąż nie jest zakończony spis). Poszczególne archipelagi potrafią się od siebie diametralnie różnić dosłownie wszystkim – wyznawaną religią, wierzeniami i tradycjami, krajobrazem, klimatem, architekturą, występowaniem poszczególnych roślin i zwierząt czy dostępnością infrastruktury turystycznej.

Indonezja (https://planetescape.pl/kraj/indonezja/) niezmiennie zachwyca. Numerem jeden spośród ulubionych wysp jest oczywiście Bali – balijska kultura, zielone tarasy ryżowe, gęste dżungle i wulkany przyciągają turystów niczym magnez. Dodając do tego piękne piaszczyste plaże i kurort Denpasar, gdzie kwitnie nocne życie, Bali regularnie wygrywa wszystkie rankingi. Ostatnimi laty to tez ulubiony kierunek dla miłośników jogi i medytacji. Kolejną ciekawą wyspą jest Jawa, największa z indonezyjskich wysp, nazywana wyspą bogów i świątyń. Jawa jest niesamowita, a ilość perełek architektury i krajobraz potrafi wciągnąć na długo i pozostać w pamięci. Turyści chętnie odwiedzają też Lombok, wysepki Gili, Sumatrę i Komodo.

Bali Pałac na wodzie

Materiał zewnętrzny