Wakacje niestety dobiegły już końca. Większość z nas powróciła więc do swoich obowiązków, jednak nie oznacza to, że w myślach nie wracamy do letniego okresu. Wszystko to motywuje nas do tego, by już teraz zacząć planowanie następnych wakacji lub krótkiego zimowego wyjazdu. Z pewnością szukamy więc nowych miejsc, które nie tylko zachwycą nas słoneczną pogodą, ale również pozwolą nam zetknąć się z nową, oryginalną kulturą i architekturą. Okazuje się, że takim kierunkiem, zarówno na kolejne wakacje jak i na krótki zimowy wyjazd mogą być właśnie Bałkany. Gdzie się udać, by wyjazd na długo zapisał się w naszej pamięci?

Wakacje w Chorwacji- ulubiony kierunek polskich turystów

Pierwszym, najpopularniejszym kierunkiem, który tak często obierany jest przez polskich turystów to właśnie Chorwacja. Nie da się ukryć, że praktycznie każde miasto tego kraju, zachęca do odwiedzić niesamowitymi zabytkami i oryginalną historia. Z pewnością każdy z nas kojarzy historyczne miasto jakim jest Dubrovnik. Nie bez powodu nazywany jest on Perłą Adriatyku. To właśnie tam na turystów czekają niesamowite widoki i architektura, która sięga nawet VII wieku naszej ery. Miasto z pewnością zachwyci miłośników historii, a także będzie idealne dla tych turystów, którzy cenią sobie leniwy wypoczynek na plaży. Dla wszystkich tych, którzy chcą zasmakować chorwackiego, życia nocnego czeka rozrywkowa wyspa Hvar. Co więcej znajdziemy tam malownicze pola lawendowe, winnice i starożytne zabudowania. Na turystów spragnionych wrażeń i atrakcji, czeka malowniczy Split. To właśnie tam skupia się intensywne życie noce, najlepsze bary i knajpki serwujące chorwackie dania. Split zachęca również miłośników historii, którzy mogą podziwiać tam ruiny pałacu Dioklecjana, zbudowanego w latach 298-305 naszej ery. W Splicie czekają na was również niezwykle malownicze i zadbane plaże, na których w sezonie letnim ciężko znaleźć wolne miejsca, a także markowe butiki i przepiękne nadmorskie promenady.

Wakacje w Czarnogórze, która dopiero co otwiera się na turystów

Planując wakacje na Bałkanach, z pewnością nie da się pominąć Czarnogóry. Kraj, o niezwykle burzliwej historii, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, ze stolicą w Podgoricy zachęca i otwiera swoje drzwi dla wszystkich podróżnych. Co prawda ciężko będzie tam znaleźć zabytki rodem z Chorwacji, jednak z pewnością nie zabraknie tam atrakcji i ciekawych pod względem historycznym miejsc.

Dla miłośników przyrody idealnie sprawdzi się wyprawa w góry Dormitor, które poprzecinane są malowniczymi kanionami. Pierwszy z nich to Kanion rzeki Tary, który miejscami osiąga głębokość nawet 1300 metrów. Jest to idealne miejsce do trekkingu w otoczeniu niesamowitej i niespotykanej przyrody. Drugim z nich jest Kanion rzeki Pivy, która kończy się sztucznym jeziorem. Organizuje się tam raftingi, a dla miłośników trekkingu zostały wytyczone ścieżki pełne spadków i zakrętów. Nie sposób również pominąć stolicy Czarnogóry, czyli Podgoricy, gdzie nowoczesność mocno kontrastuje z historyczną częścią miasta. Znajdziecie tam skupione najważniejsze zabytki Czarnogóry, a także lokalne bazary i targowiska na których sprzedaje się rakije- typowy dla Czarnogóry mocny trunek, a także domowej roboty oliwy z oliwek, które smakiem i zapachem na pewno was zachwycą. Kończąc swoją wyprawę po tym małym, a jednak wielkim kraju, warto wypocząć chwilę nad jeziorem Bukumirsko, które otoczone jest malowniczymi górami. Jest to idealne miejsce nie tylko na wypoczynek, ale także na wykonanie pamiątkowych fotografii, by uchwycić rozmaity krajobraz, który typowy jest dla tego właśnie państwa.

Wakacje w Albanii- małym, a jednak ciekawym kraju

Albania jest niewielkim krajem, która do niedawna, nie cieszyła się ogromną popularnością wśród turystów. Niemniej jednak obecnie, w sezonie letnim, można usłyszeć na deptakach większych miast rozmowy w naszym, ojczystym języku. Nagły wzrost popularności Albania zawdzięcza z pewnością swojemu położeniu nad brzegiem Morza Jońskiego. Wakacje na Bałkanach bez zwiedzenia Albanii, byłyby po prostu nie kompletne. Na turystów szukających rozrywki i przygód czeka tam nigdy nie zasypiający kurort Saranda. To właśnie tam znajdziecie całą masę barów, klubów, a także modnych sklepów. Co więcej, kiedy nocą udacie się zakosztować albańskiego, nocnego życia, za dnia w tym kurorcie możecie podziwiać historyczne zabudowania i ruiny. Nie da się również pominąć stolicy kraju, czyli Tirany. Pełne życia, jasne i kolorowe uliczki przeplatają się z zabytkami, które przyciągają turystów jak magnes. To właśnie tam znajdziecie najwięcej muzeów, kościołów i starożytnych budowli, przypominających o historii kraju. Nie zapomnijcie odwiedzić również Vlory, która jest typowo wakacyjnym miastem, do którego ściągają podróżni z całej Europy. Rośnie tam ponad 280 tysięcy drzewek oliwnych, a co więcej to właśnie we Vlorze Albania ogłosiła swoją niepodległość od Imperium Osmańskiego. Jak więc łatwo można się domyślić, to właśnie tam będziecie mogli podziwiać niezliczoną ilość historycznych zabytków, o ogromnym znaczeniu dla każdego Albańczyka.

Wakacje na Bałkanach nie tylko w sezonie letnim

Wakacje na Bałkanach to nie tylko i wyłącznie propozycja na sezon letni. Kraje te idealnie sprawdzą się również na krótkie zimowe wyjazdy. Temperatury nie spadają tam tak drastycznie poniżej zera, w Chorwacja, Czarnogóra i Albania zapraszają również wszystkich miłośników sportów zimowych. Okazuje się, że znajdziecie tam całą masę ośrodków narciarskich i nie tylko, a pięknie ośnieżone górskie stoki, czekają na każdego miłośnika białego szaleństwa. Znajdziecie tam świetnie przystosowane trasy zjazdowe, a także miejsca do uprawiania snowboardu i innych, zimowych dyscyplin. Warto więc rozważyć Bałkany, jako świetną sugestię na aktywne spędzenie zimowego urlopu.

A może wycieczka objazdowa po Bałkanach?

Inną alternatywą dla turystów jest wycieczka objazdowa, która obejmuje nie tylko Chorwację, Albanię i Czarnogórę, ale również Serbie i Bośnię. Tego typu wycieczki są dość intensywne, jednak dzięki nim będziecie mogli podziwiać różnorodność każdego z tych krajów, a także podczas jednych wakacji zwiedzić je wszystkie. Wycieczki objazdowe po Bałkanach cieszą się rosnącą popularnością, a także są organizowane przez wiele biur podróży. Zwykle turyści w każdym z krajów spędzają około 2-3 dni, przy czym mają zorganizowane intensywne zwiedzanie najważniejszych miejsc, a także mają zagwarantowany czas na odpoczynek. Wszyscy podróżni, którzy chcą na Bałkanach zobaczyć jak najwięcej, mogą wybrać się właśnie na taki wyjazd. Śmiało można powiedzieć, że takie wakacje na pewno na długo zapiszą się w pamięci turystów.

Wakacje na Bałkanach- jak kształtują się ceny noclegów?

Bałkański kierunek jest często obierany przez turystów z naszego kraju, ze względu na panujące tam dość przystępne ceny. Jak więc kształtują się ceny noclegów w Chorwacji, Albanii i Czarnogórze? Jak łatwo można się domyślić, wszystko zależy od lokalizacji. W popularnych wakacyjnych kurortach i stolicach, ceny będą nieznacznie wyższe, niż w innych miejscowościach. Zacznijmy więc od Czarnogóry, można powiedzieć, że jest to jeden z najtańszych krajów, w którym za nocleg w dobrych warunkach, możemy zapłacić już od 150 złotych za osobę, za jedną noc. Ceny noclegów nawet w Podgoricy, nie powinny przekraczać około 500 złotych za noc, w pięciogwiazdkowych obiektach.

Jak jednak kształtują się ceny noclegów w Albanii? Otóż Albania również nie należy do tych miejsc, które znacząco nadwerężą nas budżet. W jednym z najbardziej znanych kurortów, jakim jest Vlora, za nocleg przyjdzie nam zapłacić 80 złotych za noc, w czterogwiazdkowym obiekcie. Ceny nieco wzrastają jeśli chodzi o stolice kraju- Tiranę. Tam ceny noclegów rozpoczynają się od 100-120 złotych za noc dla jednej osoby. Chorwacja z kolei jest najdroższym krajem, spośród trzech wymienionych. Z racji tego, że panuje tam prawdziwe turystyczne oblężenie, za noc w Dubrovniku, w dobrym hotelu przyjdzie nam zapłacić około 250-300 złotych za noc od osoby. W większych miastach jak np. Split czy Zagrzeb, ceny wzrastają do 400 złotych za jedną noc, dla jednej osoby.

materiały zewnętrzne