Wiele osób uprawia aktywność fizyczną w sposób regularny – czyli przez cały rok, również na zewnątrz, bez względu na pogodę i panujące warunki atmosferyczne. To oznacza, że potrzebują one specjalnie dobranej odzieży, która pozwoli na maksymalną swobodę ruchu, przy zachowaniu trwałości dłużej, niż tylko przez jeden sezon. Jak wybrać koszulki sportowe na cały rok, by nie trzeba było martwić się zakupem nowej garderoby przez dłuższy czas?

Koszulka sportowa, czyli jaka?

Można pokusić się o stwierdzenie, że każdy T-shirt nadaje się do uprawiania aktywności fizycznej. Jednak to koszulka sportowa stanowi wyposażenie bardziej profesjonalne i zapewniające organizmowi przystępne warunki do podejmowania wysiłku fizycznego.

Tym samym koszulka sportowa jest rodzajem specjalistycznej odzieży, przeznaczonej dla osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną – przy tym zarówno w formie profesjonalnej, jak i amatorsko. Koszulki sportowe to przy tym rodzaj ubioru dostosowany do właściwie każdego typu sportu. W zależności od rodzaju odzież ta może być wykorzystywana zarówno podczas ćwiczeń w pomieszczeniach, jak i w trakcie uprawiania treningów na świeżym powietrzu – przez cały rok.

Czym zatem wyróżniają się koszulki sportowe na cały rok i na co należy zwrócić uwagę, wybierając dla siebie określony model?

Koszulki sportowe – materiał ma znaczenie

Tym, co sprawia, że koszulka staje się ubiorem sportowym, jest materiał, z którego została uszyta. Nie da się bowiem ukryć, że koszulki sportowe należą do kategorii odzieży funkcjonalnej – dają ciału coś więcej, niż tylko zewnętrzne okrycie.

Obecnie koszulki sportowe produkowane są z tkanin takich, jak:

  • poliamid – czyli nylon, będący materiałem syntetycznym o wielu właściwościach; przede wszystkim zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną ubraniom, jak i elastyczność, która pozwala zachować pełną swobodę ruchów; koszulki sportowe z nylonu nie tracą kształtu oraz świetnie odprowadzają wilgoć od ciała,
  • poliester – tkanina, która sprawdza się zwłaszcza podczas ćwiczeń generujących duże ilości potu – ponieważ wykazuje działanie absorbujące wilgoć i odciągające ją na zewnątrz materiału, gdzie może swobodnie odparować, z dala od skóry,
  • spandex – czyli elastan, materiał idealnie dopasowujący się do ciała, elastyczny i wygodny; spandex jest często dodatkiem, który zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza – oddychające koszulki sportowe zapewniają doskonały wręcz komfort termiczny Twojemu ciału,
  • bawełna – włókno naturalne, które wydaje się być idealne do treningu – jednak, ze względu na intensywne absorbowanie wilgoci połączone z powolnym odparowywaniem, koszulki bawełniane nadają się jedynie do niezbyt intensywnych, mało gwałtownych treningów – sprawdzą się w trakcie ćwiczeń rozciągających, jogi czy pilatesu.

Koszulka sportowa na cały rok powinna być wykonana z syntetycznego materiału, najlepiej takiego, który odciąga i szybko odparowuje pot. Dzięki takim właściwościom nawet podczas intensywnego treningu, w dodatku w niskiej temperaturze otoczenia, nie będziesz odczuwać przykrego wychłodzenia ciała.

Koszulka sportowa na cały rok – krótki czy długi rękaw?

Koszulki sportowe dostępne są w wielu wariantach, w tym bez rękawów, z krótkim rękawem lub długim rękawem. Jaki model wybrać, by móc nosić go przez cały rok, bez względu na rodzaj ćwiczeń czy pogodę za oknem?

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na zakup dwóch wariantów (krótki i długi), lepiej wybierz koszulkę sportową z krótkim rękawem – w takiej sytuacji będziesz w stanie ubierać samą koszulkę latem czy tez w pomieszczeniach lub ubrać na nią bluzę, gdy zrobi się chłodniej.

Materiał zewnętrzny