Końcówka jesieni to dla wielu osób ostatnie chwile, kiedy można wsiąść na rower. Zima to czas, w którym wiele osób rezygnuje z aktywności, ewentualnie przesiada się na rower stacjonarny w domu i tam próbuje utrzymać kondycję. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Czy w okresie zimowym także możemy wsiadać na rower i cieszyć się świeżym powietrzem? Oczywiście, że tak! Wystarczy do zimowych wypraw na rowerze odpowiednio się przygotować. Zacznijmy od tego jaka odzież rowerowa będzie nam potrzebna w trakcie takich wypraw. Poniżej najważniejsze informację o tym jak ubrać się zimą na rower.

Jak ubrać się na rower zimą – o czym pamiętać

Trzeba wyraźne podkreślić, że jeśli komuś wydaje się, że wsiadając na rower zimą będzie musiał ubrać się w najcieplejsze ubrania, to jest w dużym błędzie. Profesjonalna odzież rowerowa powinna przede wszystkim charakteryzować się wygodą. Siadając na rower chcemy czuć się komfortowo, nie może być sytuacji, w której mamy skrępowane ruchy. Dodatkowo warto, by ubrania nie przesuwały się z każdym ruchem na rowerze, ponieważ może się to okazać mocno denerwujące. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na świeżym powietrzu warunki pogodowe będą trudne. Dlatego koniecznie trzeba dopasować strój do panujących warunków. Odzież nie może być za gruba bo się nadmierny pot na mrozie może spowodować bardzo wiele problemów. Jednocześnie także nie może być zbyt lekka, ponieważ taka odzież nie zapewni należytej ochrony termicznej, a to co należy pamiętać to, że temperatura odczuwalna na rowerze jest niższa niż ta jaką pokazuje termometr.

Kilka warstw odzieży rowerowej

Ubieranie na cebulkę – to niewątpliwie znany nam od dzieciństwa sposób, który nie powinien budzić zaskoczenia w okresie zimowym. Jednocześnie jest to taki sposób, który świetnie sprawdza się w przypadku zimowej wyprawy rowerowej. Planując takie przygotowanie warto się zdecydować na trzy warstwy odzieży. Pierwsza warstwa to zawsze bielizna termoaktywna na rowerTo bardzo istotny element, który będzie odpowiadał za odprowadzenie wilgoci. Dostępna bielizna termoaktywna na rowerma za zadanie również zachować ciepłu przy ciele, tak by w trakcie postoju nie dochodziło do stygnięcia mięśni. Druga warstwa jaką wybieramy to bluza, koszulka z długim rękawem, która może mieć luźny charakter i będzie ocieplać tułów. Ostatnia warstwa jaką będzie się wykorzystywać ma zadanie ochronne. Taką warstwą będzie kurtka rowerowa, która dodatkowo powinna mieć także membranę chroniąca przed deszczem. Trzecia warstwa to element, który będzie miał odcinać od czynników zewnętrznych wiatru, wody czy mrozu.

Elementy rowerowego stroju na zimę

Chcąc regularnie jeździć rowerem w okresie zimowym warto postawić na kilka uniwersalnych elementów, które powinno się mieć w swojej garderobie. Dzięki nim będzie się miało funkcjonalny i praktyczny strój do własnej dyspozycji. W grę wchodzą takie elementy jak:

Bielizna rowerowa

Bielizna termoaktywna na rower to podstawowy element wyposażenia, na jaki powinno się zwrócić uwagę. Powinna być wykonana z materiałów syntetycznych, które najlepiej odprowadzają wilgoć. Wykorzystuje się także naturalne materiały jak wełna merino, która ma dobre właściwości jeśli chodzi o działanie antybakteryjne.

Spodnie

Wśród tych atrakcyjnych propozycji wymienić można spodnie z szelkami, Mają one wysoką zabudowę i dzięki temu skutecznie chronimy nerki, pęcherz przed przeziębieniem. Nie będzie także gumki w pasie a to gwarancja komfortu w takich spodniach.

Kurtka na rower

Kolejnym istotnym elementem będzie kurtka rowerowa. To wierzchnie okrycie, dlatego nie może krępować ruchów. Kurtka powinna być zrobiona z oddychającego materiału i gwarantować ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Ocieplacze

Taki element, który dostępny będzie z różną długością i można nim skutecznie dogrzewać albo same łydki, albo łydki i uda. Produkt taki będzie odpowiedni do ogrzewania ramion.

Rękawiczki

Wśród tych elementów, które należy wykorzystać znajdują się także rękawiczki. Tutaj warto sięgnąć po takie mające windstopper, ponieważ będą one chronić przed lodowatym wiatrem.

Przygotowując odpowiednie wyposażenie i strój do jazdy na rowerze będzie można sobie stworzyć takie warunki, w których faktycznie będziemy cieszyli się jazdą na rowerze także w zimowej aurze.

materiał zewnętrzny