Rowery elektryczne zrewolucjonizowały współczesne kolarstwo! Coraz więcej osób decyduje się na zakup e-bike’a, a na rynku nieustannie pojawiają się nowe akcesoria, które w założeniu mają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy na jednośladzie. Które z nich rzeczywiście warto kupić?

Rower elektryczny – innowacyjna alternatywa dla klasycznego jednośladu

Rower elektryczny – w odróżnieniu od tradycyjnego modelu – wyposażony jest w silnik, który wspomaga jazdę. Silnik uruchamia się automatycznie po rozpoczęciu pedałowania, dodając rowerzyście tyle mocy, ile w danym momencie potrzebuje – więcej przy szybszym pedałowaniu, a mniej przy lekkim. Pracę silnika reguluje bateria, najczęściej litowo-jonowa. Sterowanie całym zespołem to natomiast zadanie dla kontrolera.

E-bike to świetny środek transportu do miasta i poza nie. Rowery górske doskonale sprawdzają się na trudnych i zróżnicowanych górskich i leśnych szlakach, modele crossowe i trekkingowe to dobry wybór dla miłośników przejażdżek po mniej wymagających ścieżkach, a miejskie świetnie radzą sobie na utwardzonych, asfaltowych drogach.

Porządny kask to podstawa

Bez względu na to, czy preferujemy jazdę na klasycznym, czy na elektrycznym jednośladzie, powinniśmy zaopatrzyć się w porządny kask rowerowy. Brak odpowiedniej ochrony głowy podczas ewentualnego wypadku może mieć tragiczne konsekwencje. Inwestycja w kask rowerowy to inwestycja we własne bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie!

Kask należy dopasować do stylu jazdy. Na rynku dostępne są m.in. kaski:

  • MTB – najpopularniejszy typ; wykorzystywane nie tylko w jeździe górskiej, ale też w turystyce rowerowej czy jeździe miejskiej; często wyposażone w odpinany daszek, który chroni przed promieniami słońca,
  • miejskie – przeznaczone do jazdy po mieście; mają nieco gorszą wentylację niż modele MTB,
  • szosowe – o aerodynamicznym kształcie, pozbawione daszka, lekkie, wyposażone w duże otwory wentylacyjne,
  • fullface – pełne kaski ze szczęką, przypominające te motocyklowe; mają wysoki stopień ochrony głowy; są dość ciężkie i mają słabą wentylację.

Pamiętaj o oświetleniu

Kwestię oświetlenia rowerowego reguluje polskie prawo. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury możemy przeczytać, że w rowerze należy zamontować na stałe tylne, czerwone światło odblaskowe. Po zmroku należy dodatkowo używać lampy przedniej – białej bądź żółtej, świecącej światłem stałym lub migającym.

Dobrym wyborem są nowoczesne lampki wyposażone w diody LED, które są energooszczędne, lekkie i zapewniają mocną wiązkę światła.

Inne przydatne akcesoria do rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne nie należą do najtańszych. Za e-bike – w zależności od rodzaju, funkcji i marki – trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży jednośladu, należy zaopatrzyć się w porządne zabezpieczenie, wykonane z solidnych materiałów. Na rynku dostępne są m.in. stalowe, gęsto plecione linki, najczęściej w plastikowych osłonkach, linki z tulejami, zabezpieczenia typu U-lock, łańcuchy, czy też zabezpieczenia składane.

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego, rowerzysty jest bidon. Jazda na rowerze – nawet elektrycznym – to forma aktywności fizycznej. Aby nie doprowadzić do skrajnego wyczerpania, które może być niebezpieczne, należy regularnie uzupełniać płyny w organizmie – szczególnie latem, kiedy temperatura osiąga najwyższe wartości w ciągu roku. Bidon powinien mieć szczelną konstrukcję, która sprawi, że napój nie wyleje się nawet podczas jazdy po wyboistych, leśnych ścieżkach. Dobrym wyborem będzie model o anatomicznym kształcie, który dobrze leży w dłoni. Wraz z bidonem należy kupić specjalny, dopasowany koszyk, mocowany do ramy roweru.

Inne akcesoria, które mogą się przydać to:

  • pompka rowerowa,
  • wodoodporny uchwyt na smartfona,
  • sakwa, torba lub zamykany bagażnik,
  • odzież rowerowa, która gwarantuje wyższą wygodę podczas jazdy.

Kaski, lampy, zabezpieczenia i wiele innych akcesoriów do klasycznych i elektrycznych jednośladów oferuje Aga Sport. Propozycją są produkty marek Merida, Lazer, Shimano, czy też Kryptonite. Każdy z pewnością znajdzie w sklepie produkty, które sprawią, że jazda na e-bike’u będzie przyjemna, komfortowa i w pełni bezpieczna!

materiał zewnętrzny