Miłośnicy pieszych wycieczek powinni szczególnie zadbać o odpowiednią higienę stóp – przemierzanie wielu kilometrów w krytych, trekkingowych butach, potrafią zakłócić nie tylko otarcia czy bolesne pęcherze, które powodują spory dyskomfort. Poznaj skuteczne sposoby i zadbaj o stopy podczas wędrówki!

Pęcherze, odciski i grzybica – czyli czego możesz nabawić się w trakcie wędrówki?

Można powiedzieć, że ból stóp to najłagodniejszy z efektów, jakie przynieść mogą długie piesze wycieczki. Zwłaszcza podczas górskich wędrówek, ze względu na solidne, kryte obuwie, jesteśmy szczególnie narażeni na powstanie wielu bolesnych zmian, które potrafią uprzykrzać nam życie nawet długo po powrocie z wędrówki. Długie godziny spędzone w butach biegowych lub trekkingowych sprawiają, że może zacząć dokuczać nam pękanie skóry, pęcherze, odciski, czy bolesne otarcia. Dodatkowo, wilgotne wnętrze buta sprzyja rozwojowi grzybicy, zaś efektem nieodpowiednio dobranego obuwia mogą stać się wrastające paznokcie. Możesz jednak skutecznie zadbać o swoje stopy, nie rezygnując z długich wycieczek – poznaj kilka sposobów, które pozwolą ci zadbać o swój komfort!

Zadbaj o stopy podczas wędrówki – poznaj najlepsze sposoby!

Przede wszystkim, pamiętaj o przewiewnym obuwiu oraz dobrych skarpetach, które będą wykonane z czystej bawełny. Długie wędrówki w krytych butach sprawiają, że stopa szybko zaczyna się w nich pocić, zaś chodzenie w mokrych butach to najprostsza droga do rozwinięcia się grzybicy stóp. Wybierając obuwie, zwracaj uwagę na to, aby posiadały membranę wodoodporną oraz system oddychania, zapobiegający gromadzeniu się wilgoci wewnątrz buta.

Ponadto, podczas pakowania nie zapomnij dodatkowej pary skarpet oraz preparatu przeciwgrzybiczego do stóp, który znajdziesz między innymi na stronie https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-grzybice. Stosowanie takiego środka regularnie, pozwoli ci skutecznie zapobiegać rozwojowi grzybicy, będącej częstą przypadłością fanów długich, pieszych wycieczek.

Pakując apteczkę na pieszą wycieczkę, nie zapomnij również o specjalistycznych plastrach na odciski oraz talku, który zaaplikowany na stopy zapobiegnie powstawaniu bolesnych otarć. Przy każdym odpoczynku pamiętaj też, aby chociaż na chwilę zdjąć buty i dać odpocząć stopom. Jest to ważne zwłaszcza latem, kiedy stopa szybciej się poci, a także gdy korzystasz z nowych butów.

Zadbaj o stopy podczas wędrówki, a także po powrocie – nie zapominaj o dezynfekcji butów, które nosisz w trakcie wycieczki. Obuwie takie jest szczególnie narażone na rozwój bakterii i grzybów, przyczyniających się do powstawania grzybicy również wtedy, gdy właściwie dbasz o higienę swoich stóp. Możesz również korzystać z preparatów przeciwgrzybiczych do butów, aplikując je do wnętrza obuwia po każdym jego użyciu. W ten sposób zapobiegniesz ich nieprzyjemnemu zapachowi, poprawiając komfort ich użytkowania, a także uchronisz się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak grzybica stóp.

materiał zewnętrzny