Romantyczna podróż we dwoje ku zachodzącemu słońcu czy rodzinny wesoły autobus? Każda wakacyjna podróż własnym pojazdem daje przede wszystkim niezależność od zmieniających się warunków. Stało się to wyjątkowo istotne w czasie pandemii. Podczas ostatnich sezonów szczególnie popularne wśród Polaków były kierunki podróży, które były osiągalne za pomocą własnych kółek. Zwiedzanie ciekawych zakątków Polski, wyjazdy do Chorwacji czy dalej na Bałkany – każda z takich wypraw to setki czy tysiące kilometrów pokonanych samochodem i wiele godzin spędzonych za kółkiem.

W tych okolicznościach szczególnego znaczenia nabiera nie tylko bezpieczeństwo, które zawsze jest kluczowe, ale również pewność, że dojedziemy na miejsce bez niechcianych przygód i usterek. Zaraz po nich myślimy o wygodzie kierowcy i pasażerów. Często okazuje się, że nasz samochód, który dzielnie służy w krótkich codziennych dojazdach wymaga zmian czy doposażenia, żeby zmienić się w komfortowy krążownik szos.

Sprawny pojazd to podstawa

Wspomniane poczucie bezpieczeństwa da nam tylko pojazd, co do którego jesteśmy pewni, że bez przeszkód dowiezie nas na miejsce. Dlatego przed wyjazdem warto upewnić się co do jego stanu. Podstawą będzie tu oczywiście sprawdzenie poziomu płynów, ciśnienia w oponach, co jest normalną czynnością eksploatacyjną.

Przed długą trasą warto jednak przejrzeć auto nieco dokładniej. Jeśli od ostatniego obowiązkowego przeglądu technicznego minęło więcej niż parę tygodni, szczególnie warto żeby nasze auto sprawdził zaprzyjaźniony mechanik lub przynajmniej diagnosta na stacji kontrol pojazdów. Taka czynność kosztuje ok. 20-50 zł, a da nam pewność co do ewentualnych wycieków, luzów w zawieszeniu czy stanu hamulców, których nie jesteśmy w stanie sprawdzić sami.

Ubezpieczenie assistance w razie czego

Niezależnie od stanu naszego pojazdu nie jesteśmy w stanie w pełni wykluczyć ryzyka awarii czy stłuczki, która nas unieruchomi i narazi na koszty i stres. Takie zdarzenie w trakcie urlopu jest wyjątkowo uciążliwe. Pod znakiem zapytania staje długo wyczekiwany czas odpoczynku, martwimy się o dodatkowe koszty, bariery językowe i inne problemy. Na tego typu sytuacje firmy ubezpieczeniowe oferują produkty z zakresu assistance, które można wykupić na określony czas. Zakres ochrony, który obejmują może się bardzo różnić, dlatego każdorazowo warto sprawdzić szczegółowe warunki.

Dodatkowe wyposażenie

Mając już pewność co do stanu pojazdu i zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia możemy pomyśleć czasie, który spędzimy w trasie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gadżetów, które ułatwiają i uprzyjemniają podróż. Przeróżne akcesoria samochodowe mogą nam podnieść komfort w trakcie wyprawy.

Popularne akcesoria samochodowe przydatne w dalszej podróży:

  • Uchwyt do smartfona – wygodny i solidny uchwyt pozwoli jest nieodzowny szczególnie jeśli korzystamy z nawigacji w telefonie. Warto zwrócić uwagę na jakość mocowania zarówno od strony telefonu, jak i szyby czy kokpitu samochodu.
  • Transmiter bluetooth, FM – urządzenie, które pozwala przesyłać dźwięk np z naszego smartfona bezpośrednio do dowolnego radia samochodowego obsługującego zakres FM. Transmitery przydają się szczególnie posiadaczom starszych samochodów, które nie są wyposażone fabrycznie w łączność bluetooth.
  • Organizery na fotele – docenią je szczególnie podrożujący z dziećmi. Dzięki organizerom zawieszonym na przednich fotelach mali pasażerowie z tyłu mogą bez trudu siegać po zabawki, przekąski czy napoje w trasie. Chronią one też fotele przed zabrudzeniem małymi butami.
  • Lodówka samochodowa – zabezpieczy nasze jedzenie podczas upałów. Nawet gdy jest odłączona od zasilania w znacznym stopniu izoluje termicznie zawartość, zachowując dłużej jego świeżość.
  • Wideorejestrator – urządzenie, które po zamocowaniu przed przednią szybą cały czas rejestruje sytuację na drodze. Nagranie z kamerki samochodowej przydaje się w trakcie rozstrzygania sporów w razie kolizji i ułatwia dochodzenie roszczeń z tytułu ubezpieczenia.
  • Kubek termiczny – praktyczny gadżet przydatny nie tylko w podróży samochodowej. Dobrej jakości kubek nie tylko zachowa temperaturę napoju, ale jest również rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym niż popularne jednorazówki.
 • Poduszki “rogale” – długie podróże mijają pasażerom znacznie szybciej, kiedy mogą wygodnie się zdrzemnąć. Wygodna poduszka, którą układa się wokół szyi, pozwoli na zaznanie regeneracyjnego snu w trasie.

Tuning samochodu i motocykla przed wyjazdem

Ci, którzy chcą zaingerować w działanie swojego pojazdu mogą rozważyć tuning mechaniczny i elektroniczny. Ich głównym celem jest zmiana, poprawienie oryginalnych osiągów pojazdu. Zaawansowany tuning potrafi pochłonąć grube dziesiątki tysięcy złotych, ale często już niewielkie modyfikacje dają satysfakcjonujący efekt dla wielu kierowców.

Chiptuning to popularna modyfikacja wprowadzana głównie przez użytkowników diesli z turbosprężarką, ale coraz częściej też motorów benzynowych. W skrócie polega on na elektronicznym zwiększeniu mocy silnika i momentu obrotowego przy odpowiedniej modyfikacji oprogramowania sterującego pracą silnika. Wykorzystywany jest do tego pewien zapas możliwości, który zostawiają producenci. Zwolennicy tej metody podniesienia osiągów podkreślają zwiększone bezpieczeństwo pojazdów, które dysponują lepszymi parametrami, a także możliwość osiągnięcia niższego spalania.

Tuning mechaniczny obejmuje całe spektrum działań związanych z wymianą i dostosowaniem części mechanicznych pojazdów. Modyfikacji najczęściej poddawane są silniki i ich oprzyrządowanie, zawieszenie, hamulce i inne części, których praca ma wpływ na przyspieszenie, prędkość maksymalną, hamowanie czy prowadzenie.

Ze względu na stosunkowo niskie koszty i łatwość wdrożenia popularne są zmiany w układzie wydechowym. Za ich pomocą możemy uzyskać nie tylko bardziej “rasowe” brzmienie, ale również mieć wpływ na osiągi. Koszty? Wydech do motocykla można kupić już od kilkuset złotych. Układy samochodowe są droższe, zależnie od tego czy wymieniamy jego część czy całość. W przypadku najtańszych rozwiązań oczywiście nie powinniśmy liczyć na nic poza zmianą brzmienia i wyglądu wydechu. Najlepsze ceny na części i akcesoria samochodowe można znaleźć na Allegro.

Dostosowanie pojazdu do naszych oczekiwań i potrzeb może przynieść sporo satysfakcji i zmienić spojrzenie na nasz samochód. Drobne gadżety czy modyfikacje nie tylko uprzyjemnią podróż, ale może pozwolą śmielej planować kolejne wyprawy?

Artykuł partnera