Planując kilkudniowy wyjazd poza miejsce zamieszkania, zawsze pojawia się ten sam problem, a mianowicie gdzie zarezerwować nocleg? W tej kwestii jest bardzo duży wybór, jednak trzeba zastanowić się, co będzie lepszym wyjściem: hotel czy zarezerwowanie pokoju w agroturystyce? Wszystko zależy od oczekiwań i standardu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej sprawdzić co do zaoferowania mają te dwa miejsca.

Hotel – co warto wiedzieć?

Obiekt turystyczny, który nazywa się hotelem, w rzeczywistości nie zawsze nim jest. Wszystko zależy od tego ile pokoi ma do zaoferowania swoim gościom. Jeśli ma ich więcej niż 10, to jak najbardziej zasługuje na to miano. Dodatkowo każde pomieszczenie powinno zapewniać prywatność wypoczywającym, to znaczy w jednym pokoju wieloosobowym może być zakwaterowana tylko rodzina. Mieszkanie z obcymi ludźmi jest nie do przyjęcia. Takie praktyki owszem stosowane są najczęściej w hostelach, które nie idą na jakość świadczonych usług tylko na ilość zameldowań. Oczywiście do każdego pokoju powinna być przypisana jedna łazienka. W hotelu o dobrym standardzie powinna być też oferowana pełna obsługa, jak i możliwość zjedzenia posiłków. Jednym słowem mówiąc, hotel musi spełniać określone warunki, wtedy faktycznie będzie godny polecenia. Doskonałą alternatywą dla drogich hoteli (choć cena uzależniona jest właśnie od standardu i lokalizacji) jest agroturystyka, która także ma wiele do zaoferowania.

 

Agroturystyka Olszynka – http://olszynka-noclegi.pl/

Agroturystyka – z czym to się wiąże?

Każdy, kto prowadzi agroturystykę, wie doskonale, że aby zasłużyć na takie miano w pensjonacie mus znajdować się minimum 7 pokoi. Muszą być też zapewnione usługi gastronomiczne, czyli każdy gość musi mieć szansę zamówienia posiłków. Agroturystyki zlokalizowane są zazwyczaj w spokojnych, cichych okolicach gdzie turyści chcą odpocząć z dala od zgiełku miasta. Dla wielu osób pensjonat jest znacznie lepszym rozwiązaniem, właśnie przez wzgląd na atmosferę a większość dobrych hoteli niestety znajduje się w centrum miasta, co nie sprzyja wyciszeniu się. Hotele pomimo, że posiadają swoją markę i budują wartość dodaną dla Gościa nie zawsze oferują też dodatkowe atrakcje, które bez trudu nawet na własną rękę można znaleźć w agroturystyce.

Gdzie zarezerwować nocleg?

Tutaj warto najpierw zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Jeśli nocleg ma być rezerwowany tylko i wyłącznie w celach zawodowych to jak najbardziej pokój hotelowy spełni oczekiwania. Jeśli jednak potrzebny jest kilkudniowy nocleg dla rodziny z dziećmi, warto zainteresować się ofertą pensjonatów, które dodatkowo zapewniają wiele atrakcji takich jak możliwość rozpalenia grilla, place zabaw dla najmłodszych, wycieczki, wędkowanie czy jazdę konną. Przy rezerwacji to charakter wyjazdu powinien być priorytetem. Rozbieżności w cenie za dobę również mogą być znaczne. Hotele o wysokim standardzie kosztują nie mało, a dodatkowo trzeba opłacić sobie wyżywienie. Ceny pensjonatów są bardziej przystępne dla kieszeni przeciętnego Polaka, a dodatkowo można wypocząć i to za darmo na łonie natury słuchając śpiewu ptaków.

 

Fotograf – https://www.paulinareczek.pl/

Gospodarstwa agroturystyczne zlokalizowane są najczęściej daleko od głównych dróg, prowadzone są w nich ekologiczne uprawy czy też hodowane są zwierzęta, a co za tym idzie, można spodziewać się pysznych i zdrowym posiłków, co bez wątpienia jest zaletą przemawiająca na korzyść takich miejsc.

Zalety agroturystyki:

  • przystępne ceny
  • możliwość zorganizowania grupowego wyjazdu
  • cisza i spokój co jest bardzo ważne, jeśli celem wyjazdu jest relaks
  • dodatkowe atrakcje zwłaszcza dla dzieci

Zalety hotelu:

  • wysoki standard
  • obsługa hotelowa
  • dostęp do Internetu i telewizji
  • dostęp do strefy Wellness Spa (o ile hotel ma to w swojej ofercie)

Pochopne rezerwowanie noclegu na pewno nie będzie korzystne. Lepiej w spokoju usiąść i zastanowić się nas swoimi priorytetami, a dopiero później dokonywać rezerwacji. Warto też wcześniej sprawdzić stronę internetową wybranego miejsca i poczytać opinie, by przekonać się, czy dana lokalizacja jest faktycznie godna zarezerwowania, a kolorowe zdjęcia nie są jedynie wirtualną bajką.

 

Fotograf – Paulina Reczek